• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 19 kwietnia 2024
  • Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Reklama
Wiadomości
Data: 21 września 2018, Piątek / Ilość wyświetleń: 4456

Czyste powietrze, jest potrzebne nie tylko kuracjuszom, ale przede wszystkim nam, mieszkańcom (MATERIAŁ SPONSOROWANY)

Z Leszkiem Świdrem – kandydatem na burmistrza Rabki-Zdroju rozmawiała Barbara Rapacz

B.R. - Na pierwszym miejscu jako problem Rabki wymienił pan ekologię. Dlaczego?

Tak : czyste powietrze, woda i kanalizacja. W komentarzach ktoś napisał, że to ogólniki i slogany. Na te zadania są obecnie duże środki i należy je wykorzystać. Zaproponuję działania które należy podjąć natychmiast, by w Rabce było czyste powietrze. Samorząd miejski musi dać przykład jako pierwszy mieszkańcom, tzn. budynki miejskie, szkoły i inne placówki należące do samorządu, jako pierwsze powinny wszystkie przejść termomodernizację i przejść na opalanie gazem. Nic tak ludzi nie pociąga jak dobry przykład. Są to inwestycje kosztowne, ale jeśli chcemy wymagać od mieszkańców dajmy im sami przykład. Widać, że największe korzyści oprócz termomodernizacji daje obecnie fotowoltaika i pompy ciepła i w tym kierunku pójdą moje działania. Dobrym przykładem jest gmina Ochotnica Dolna. Nie tylko w interesie mieszkańców jest by płacić za ciepło mniej ale również gminy, dlatego tym bardziej samorząd musi być zainteresowany by pomóc zwłaszcza tym których na to nie stać. Opinia o jakości powietrza zimą w Rabce-Zdroju plus likwidacja wyciągu na Maciejowej spowodowała, że ostatniej zimy sezon był marny. W 2016 r. na spotkaniu Komisji Ochrony Środowiska trwała dyskusja na temat stanu powietrza w Rabce-Zdroju. Padały różne propozycje, ale słyszeliśmy, że nie było na to środków. Zaproponowałem wówczas, by miasto na swojej stronie promowało pensjonaty i sanatoria które dbają o czystość powietrza i są ekologiczne. Takie działanie wyznaczyłoby kierunek jaki wspiera miasto i promuje ośrodki dbające o czyste powietrze. Czyste powietrze to zieleń, miasto powinno zakupić drzewka do nasadzeń, powinno wskazać miejsce gdzie Rabczanie mogliby zasadzić swoje drzewko po ustaleniu z samorządem, gdyż nie każdy ma swój ogród. Miasto powinno dopilnować, jeżeli wydaje zgodę na wycinkę drzewa by były również nasadzenia. Urzędnicy mówią, że jeżeli drzewko ma mniej niż 10 lat, to nie wymagana jest potrzeba zgody gminy na jego usunięcie, to prawda. Dobre praktyki samorządu warszawskiego pokazały, że można się z tym szybko uporać. Drzewa do nasadzeń muszą mieć 8 lat a osoba która zasadziła to drzewo deklaruje opiekę nad nim przez 3 lata, drzewo ma wówczas 11 lat i nie można go usunąć bez zezwolenia. Jeżeli ktoś nie ma miejsca do nasadzeń miasto wskazuje takie miejsce, urzędnicy muszą tylko tego dopilnować.

B.R. - W jaki sposób osiągnąć czyste powietrze, przecież nie wszystkich stać na termomodernizację?

Ruszył program „Czyste powietrze” który koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i pozwoli na rzeczywiste oszczędności finansowe. Zyska na tym również stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji.
Program Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, pomoc dla właścicieli domów jednorodzinnych polega na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianie starego kotła grzewczego. Dla osób których nie stać na wkład własny uruchomilibyśmy program "odpracuj dług" i dalibyśmy możliwość odpracowania wkładu własnego. Dobrym przykładem jest gmina Skawina, jeśli innym się udało to dlaczego my nie mamy z tego skorzystać.

B.R. - To jakie konkretne decyzje podejmie pan gdy zostanie burmistrzem?

1. Powołałbym Radę Społeczną dot. ochrony powietrza – ciało doradcze Burmistrza Miasta w Rabce-Zdroju złożone z przedstawicieli: Rabczańskiego Alarmu Smogowego, przedsiębiorców, radnych i organizacji pozarządowych.
2. Rozeznałbym możliwości finansowania wymiany kotów przez dostawców energii.
3. Wprowadziłbym system informowania mieszkańców o poziomie zanieczyszczeń.
4. Sprawdziłbym możliwości dostarczania mieszkańcom pomocy rzeczowej w postaci
peletu zamiast węgla albo energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych.
5. Promowanie składów nie handlujących mułami i flotami na podstawie podpisanego
porozumienia.
6. Inna rola ekodoradcy w urzędzie.


B.R. - Czyli jaką inną rolę widzi pan dla ekodoradcy?

Zadaniem ekodoradcy jest przeprowadzenie audytu budynków. Ruszył w połowie września ministerialny program „czyste powietrze” w sprawie termomodernizacji budynków. Tutaj jesteśmy już mocno spóźnieni. Powinniśmy mieć audyty przynajmniej połowy budynków w naszej gminie. Jaki wniosek złożymy? Na ile budynków wielorodzinnych? Czy też budynków wielopokoleniowych? Jakie mamy na ten temat informacje? Boję się, że nie złożymy żadnego wniosku. Ekodoradca powinien być w terenie a nie w urzędzie. Powinien prowadzić działania edukacyjnyjne w szkołach, przedszkolach, na spotkaniach w sołectwach i mieście. Czyste powietrze, jest potrzebne nie tylko kuracjuszom, ale przede wszystkim nam, mieszkańcom.



KOMENTOWANIE ZABLOKOWANE



Reklama
Zobacz także

Rowerem wokół Rabki - Zdroju

Piątek, 19 kwietnia 2024 17:35

Trzecie pokolenie Kościelnioków w Radiu Kraków

Piątek, 19 kwietnia 2024 12:58

Folkowa Majówka w Amfiteatrze

Piątek, 19 kwietnia 2024 09:07
Reklama