• Poniedziałek, 10 grudnia 2018
  • Imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

Informacje

Zagórzańscy pasjonaci podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami

Data: 6 grudnia 2018, Czwartek / Ilość wyświetleń: 213

Nowo powstałe Stowarzyszenie Rękodzielników "Zagórzańscy Pasjonaci", działające na terenie gminy Mszana Dolna, w okresie od października do listopada b.r. realizowało projekt "Rękodzieło naszą pasją. Poszerzamy naszą wiedzę i dzielimy się nią".

Członkowie organizacji napisali i złożyli swój projekt do konkursu grantowego w ramach "Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - Małopolska Lokalnie. Południe" i otrzymali dotację, co już było dużym sukcesem.

Głównym celem projektu było zapoznanie się z plecionkarstwem oraz rozpowszechnienie innych dziedzin rękodzielniczych takich jak: bibułkarstwo, koronkarstwo, haft i zdobienia regionalne. Poprzez organizację warsztatów dla dzieci z terenu Gminy Mszana Dolna promowano lokalnych rękodzielników i ich pracę.

W ramach projektu zorganizowaliśmy warsztaty plecionkarskie dla rękodzielników z Gminy Mszana Dolna – informuje koordynatorka projektu. Prowadził je Pan Adam z firmy "ŻyWa Pracownia". Przeprowadziliśmy również warsztaty dla dzieci: 26 października w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej ("Bibułkarstwo i plecionkarstwo"), 13 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej ("Koronkarstwo i plecionkarstwo") oraz 21 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej ("Haft i zdobienia regionalne oraz plecionkarstwo").

Na zakończenie projektu Zagórzańscy Pasjonaci przygotowali wystawę prac uczestników wszystkich warsztatów oraz lokalnego rękodzieła a w tym: kosz wiklinowy wypleciony przez Pana Józefa z Kasinki Małej, gorset zagórzański wyszywany koralikami przez Panią Małgorzatę, koronkowe serwetki i ozdoby Pani Elżbiety, wianki Pani Katarzyny i kwiaty z bibuły Pani Marzeny. Wystawę można obejrzeć w sali obrad Urzędu Gminy Mszana Dolna w dniach 30 listopada do 7 grudnia.

W trakcie trwania projektu byliśmy pod opieką Fundacji ARTS z Myślenic która m.in. zorganizowała spotkanie szkoleniowe dla grantobiorców dotyczące rozliczenia projektów oraz księgowości w Stowarzyszeniu – dodają Zagórzanie. Byliśmy też zaproszeni do udziału w projekcie realizowanym przez Fundację Na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej z Kasinki Małej.

Dzięki wsparciu finansowemu z programu FIO Małopolska Lokalnie Południe w warsztatach z ekspertem uczestniczyło 10 rękodzielników z Gminy Mszana Dolna, a w tych z rękodzielnikami ze stowarzyszenia Zagórzańscy Pasjonaci wzięło udział łącznie 49 dzieci z tego obszaru (każde dziecko miało zapewnione materiały do nauki rękodzieła, a do domu zabrało dyplom, upominek i słodkości). Stowarzyszenie stworzyło również własną stronę Internetową, wykonało reklamę typu X-baner i zakupiło wyposażenie służące do ekspozycji rękodzieła.

Partnerami projektu byli:
- Parafia Nawiedzenia Maryi Panny w Kasince Małej
- Zespół Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej
- Urząd Gminy Mszana Dolna.

Zapraszamy na naszą stronę Internetową www.zagorzanscypasjonaci.pl, gdzie umieściliśmy relacje i zdjęcia z warsztatów oraz informacje o naszych Członkach – zachęcają Zagórzanie.

Karolina Niedośpiał / materiały prasowe

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 2 i 2: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »