• Czwartek, 23 maja 2019
  • Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

Informacje

Szkoła z Glisnego odnosi sukcesy w prestiżowych konkursach (zdjęcia)

Data: 6 grudnia 2018, Czwartek / Ilość wyświetleń: 694

Najmniejsza placówka oświatowa w gminie Mszana Dolna odniosła kolejne sukcesy. Uczennice Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Glisnem zostały nagrodzone w konkursach organizowanych z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gabriela Oleksy została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Plastycznego „100 Bohaterów na 100 lat Niepodległości” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie. Zmagania konkursowe honorowym patronatem objął Mazowiecki Kurator Oświaty – Aurelia Michałowska. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie i wykonanie banknotu o nominale 100 złotych. Na awersie należało umieścić wizerunek jednego z lokalnych bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski w okresie od 1772 r. do 1989 r. Gabrysia upamiętniła postać prof. Adama Stefana Trembeckiego ps. „Miś”, członka Oddziału Partyzanckiego AK „Adam”, który prowadził walki z niemieckim okupantem w czasie drugiej wojny światowej. Walki te toczyły się m.in. w rejonie Glisnego.

Młoda Zagórzanka została zaproszona do Warszawy na Wielką Galę podsumowującą konkurs. Zajęła w nim zaszczytne III miejsce. Laureaci z całej Polski otrzymali nagrody, które wręczano w obecności m.in. ks. Infułata dr Jana Sikorskiego, prof. dr. Hab. Leszka Żukowskiego, Jacka Majcherka – doradcy w Departamencie Komunikacji i Promocji NBP oraz przedstawicieli Rady Rodziców. Po uroczystym rozdaniu nagród Gabrysia wzięła udział w spacerze po stolicy.
Gabrysia Oleksy wraz ze swoją koleżanką Marceliną Blecharczyk zdobyły również wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Małopolską Fundację Stypendialną SAPERE AUSO, Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundację „Zawsze Warto”. Honorowy patronat objęli nad nim Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Konkurs nosił tytuł „Tradycje niepodległościowe w mojej szkole – 1918” i polegał na opisaniu historii szkoły i okolic w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Obydwie uczennice stworzyły pracę opisującą przebieg walk w latach 1914 - 1918 w swojej okolicy, a także to, co działo się w szkole w Glisnem, istniejącej już od 1886 r. Praca została wzbogacona o zdjęcia i pracę plastyczną pt. „Bitwa pod Limanową”. Gabrysia z Marceliną oraz dyrektor Krystyną Pajką i nauczycielką historii odpowiedziały na zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród w Krakowie. Tam, po wysłuchaniu wzruszającego koncertu uczniów szkoły muzycznej, otrzymały nagrody z rąk prezesa Fundacji, Aleksandra Palczewskiego.

W przypadku obydwu wydarzeń zaproszeni goście oraz prowadzący gale finałowe z dużym zainteresowaniem pytali o miejscowość, z której przyjechali przedstawiciele szkoły – informuje dyrektor szkoły w Glisnem. Było nam miło opowiedzieć o Glisnem, ale też innych, pięknych miejscowościach Gminy Mszana Dolna.

Warto zaznaczyć, że obydwa konkursy były częścią projektu „Niepodległa”, który realizujemy na zajęciach rozwijających z historii w naszej szkole – dodaje nauczycielka historii.

Anna Stanisławska / materiały prasowe

Galeria zdjęć