• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 20 kwietnia 2024
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Reklama
Wiadomości
Data: 13 lutego 2019, Środa / Ilość wyświetleń: 2609

Podsumowanie działalności Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w 2018 roku

W 2018 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju służbę pełniło 40 strażaków, a wśród nich 7 oficerów, 9 aspirantów i 24 podoficerów. Dowódcą JRG jest mł. bryg. Jacek Fic, a jego zastępcą st. kpt. Adam Rokosz.

Na wyposażeniu rabczańskiej JRG znajdują się: średni samochód gaśniczy marki Man, ciężki samochód ratownictwa technicznego na podwoziu Scania oraz ciężki samochód gaśniczy Jelcz, mający już 20 lat. Ponadto JRG dysponuje cysterną o pojemności zbiornika 18.000 l. z motopompą o wydajności 1600 l/min., podnośnikiem o wysięgu 25 metrów na podwoziu Man, samochodem rozpoznawczo-ratowniczym Nissan Navara i terenowym marki Land Rover Defender, oraz minibusem VW T5. Rabczańscy strażacy mają także do dyspozycji agregat pompowy na przyczepie o wydajności 7000 l/min oraz dwa quady: Honda i pozyskany w 2018 r. CanAm Outlander.

Rabczańska Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza obejmuje swym działaniem gminy Rabka-Zdrój, Raba Wyżna i Spytkowice czyli obszar 204 km2. Ogółem w 2018 roku wyjeżdżała do 432 akcji, w tym: 91 razy do pożarów, oraz 316 razy do miejscowych zagrożeń, czyli wypadków komunikacyjnych, podtopień, powalonych drzew itp. 25 zgłoszeń okazało się alarmami fałszywymi.

W rozbiciu na gminy ilość zdarzeń przedstawia się następująco. Na terenie miasta i gminy Rabka-Zdrój doszło do 254 zdarzeń, w tym 33 pożarów, 201 miejscowych zagrożeń, i 20 alarmów fałszywych. Mniej o 37 zdarzeń, - 8,6%. Na terenie gminy Raba Wyżna odnotowano 103 zdarzenia, z czego 35 pożarów,

65 miejscowych zagrożeń, oraz 3 alarmy fałszywe. Wzrost o 4 zdarzenia, + 3,9%. Najmniej, ponieważ tylko 29 zdarzeń, wymagało wyjazdu do gminy Spytkowice — 8 do pożarów, 20 do miejscowych zagrożeń. 1 alarm okazał się fałszywy. Mniej o 8 zdarzeń, - 21,6%. Spośród wszystkich wyjazdów, 46 to wyjazdy do zdarzeń poza terenem działań jednostki. Były to wyjazdy do powiatów myślenickiego, suskiego oraz limanowskiego w ramach pomocy wzajemnej. Ponadto 8 wyjazdów celem wsparcia w działaniach JRG w Nowym Targu nie ujęto w statystyce. Miniony rok w odniesieniu do roku 2017 był bardzo porównywalny. Odnotowano tylko 3 zdarzenia mniej. Zwiększyła się ilość pożarów, spadła ilość miejscowych zagrożeń. Na terenie chronionym odnotowano dwa duże pożary, jeden w Rabie Wyżnej i pożar Willi Pod Aniołami w Rabce-Zdroju. Nie odnotowano dużych miejscowych zagrożeń co nie znaczy że nie było wśród nich zdarzeń tragicznych w skutkach, najczęściej w komunikacji drogowej.

W ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzono szereg ćwiczeń zarówno samodzielnie jak i z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. Ćwiczono gaszenie pożarów w obiektach produkcyjnych i użyteczności publicznej, ewakuację ludzi w szkołach i urzędach, ewakuację z kolejki krzesełkowej w Spytkowicach. W leśnictwie Raba Wyżna odbyły się ćwiczenia powiatowe z udziałem zastępów JRG, OSP oraz Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Nowy Targ 1”

Rabczańska JRG prowadziła również zajęcia pokazowe i szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. W 2018 roku w takich zajęciach w ramach akcji „Otwarte strażnice” czy „Kręci mnie bezpieczeństwo” uczestniczyło 1077 osób.

Strażacy mogą też pochwalić się osiągnięciami sportowymi. W 2018 r. drużynowo zajęli 4 miejsce w wojewódzkich zawodach w sporcie pożarniczym, a st. ogn. Grzegorz Gacek indywidualnie 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Strażaków PSP w biegach górskich. Ponadto w dniu 5 maja, wyprawa w składzie: st. ogn. Marek Kasiarz, st. ogn. Stanisław Sas i sekc. Szymon Zachwieja, zdobyła najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc (4810 m. n.p.m.). W ten niecodzienny sposób strażacy postanowili uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i Międzynarodowy Dzień Strażaka. Na szczyt weszli na nartach ski-tourowych, na których zjechali później w dół.

Źródło: JRG Rabka-Zdrój
Reklama
Zobacz także
Zaproszenia
Zdjęcia
Ogłoszenia
Reklama