• Piątek, 20 września 2019
  • Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

Informacje

Co z rozwojem kolei na terenie Rabki-Zdroju

Data: 22 maja 2019, Środa / Ilość wyświetleń: 1600

Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder wziął udział w konferencji na temat rozwoju kolei na Podhalu, która odbyła się w Szaflarach. Przyjechał stamtąd bez odpowiedzi na ważne dla Rabki-Zdroju pytania, ale z deklaracją rozmów w tej sprawie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Województwa Małopolskiego, dyrekcja PKP z Krakowa oraz samorządowcy z Podhala. Dyskusja dotyczyła głównie zagadnień związanych z modernizacją linii kolejowej nr 98 Sucha Beskidzka - Chabówka, w ramach której zostanie wybudowana łącznica w Chabówce, która zgodnie z założeniami PKP skróci czas przejazdu w tym miejscu o 14 minut i ma być gotowa do 2022 r.

Drugą kwestią poddaną dyskusji była modernizacja linii kolejowej 99 Chabówka - Zakopane. - W trakcie konferencji zadałem poniższe pytania istotne z punktu widzenia naszej gminy: Jak będzie wyglądać nowy przystanek dworcowy w Chabówce? Czy planowany jest tam przystanek park &ride? Czy w związku z planowaną inwestycją budowy nowej linii między Podłężem a Tymbarkiem i Mszaną Dolną oraz modernizacją istniejącej trasy Chabówka – Nowy Sącz, istnieją plany związane z budową dwupoziomowego rozwiązania komunikacyjnego w Rabce? Zwracałem uwagę, że brak takiego rozwiązania spowoduje paraliż komunikacyjny Rabki. Czy PKP bierze pod uwagę w przyszłości zwiększenie ilości połączeń z Rabki do Zakopanego w związku z budową Zakopianki od Rdzawki do Nowego Targu? - relacjonuje burmistrz Świder. - Niestety, na powyższe pytania nie uzyskałem odpowiedzi, dlatego też poprosiłem przedstawicieli PKP o spotkanie w Rabce-Zdroju. Mateusz Wanat, zastępca Dyrektora Regionu PKP zadeklarował gotowość spotkania prosząc jednocześnie o przesłanie problematyki, która jest dla nas najważniejsza. Wierzę, że spotkanie dojdzie do skutku i uda się uzyskać odpowiedź na wszystkie zadane pytania, a także wynegocjować korzystne dla gminy Rabka-Zdrój i jej mieszkańców rozwiązania, związane ze wspomnianymi inwestycjami kolejowymi - dodaje.

Oprac. (mr)