• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 19 kwietnia 2024
  • Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Reklama
Wiadomości
Data: 15 października 2019, Wtorek / Ilość wyświetleń: 1854

Co się zmieniło w sytuacji kredytobiorców walutowych po orzeczeniu TSUE i jak to wykorzystać?

3 października 2019 doszło do niewątpliwego przełomu w sytuacji kredytobiorców zaciągających kredyty w walutach obcych. W niejednoznacznej do tej pory sytuacji kredytobiorców kredytów indeksowanych w walutach obcych pojawiło się jednoznaczne stanowisko najwyższej w Europie instancji sądowej.

Trybunał Europejski jednoznacznie stwierdził, że klauzule które banki zamieszczały w umowach kredytowych dotyczące przeliczeń walutowych są niedozwolone i skutkują nieważnością tych umów. Orzeczenie TSUE, ze swej istoty i obowiązującego porządku prawnego wytacza kierunek orzecznictwa sądów krajowych. Nie oznacza to oczywiście automatyzmu, gdyż każdy przypadek musi być indywidualnie rozpatrzony przez sąd, stąd wymagane jest precyzyjne przedstawienie sprawy sądowi aby mógł orzec zgodnie z interesem kredytobiorcy.


Aby skutecznie doprowadzić do korzystnego rozstrzygnięcia sądu trzeba odpowiednio przedstawić roszczenie strony, co będzie możliwe po wnikliwej analizie dokumentacji związanej z kredytem tj. samej umowy kredytowej, aneksów do niej, ewentualnej innej korespondencji z bankiem, zestawieniem dokonanych wpłat z dopasowaniem do nich zastosowanego kursu walutowego.


Analiza każdego przypadku zmierza do adekwatnego sformułowania roszczenia, które musi być obronione w postępowaniu sądowym. Banki w dotychczasowej praktyce nie odpuszczały i walczyły konsekwentnie do zaangażowania Sądu Najwyższego włącznie. Nie wiadomo jak banki będą się zachowywać w obecnej sytuacji prawno-procesowej, praktyka pokaże.


Na pewno jednak nic się samo w sytuacji kredytobiorcy nie wydarzy bez zgłoszenia uzasadnionego roszczenia bankowi. W tej dosyć skomplikowanej materii prawnej warto skorzystać z pomocy prawnej aby nie tracić czasu i nie narażać się na ewentualne niekorzystne rozstrzygnięcie. Informujemy, że nasza Kancelaria ma zespół prawników, którzy gotowi są przyjść z profesjonalną pomocą tego typu sprawach i poprowadzić je od początku aż do szczęśliwego zakończenia. Zapraszamy.




Podajemy dane kontaktowe:

Kancelaria Prawna Kurier, al. Beliny Prażmowskiego 49A/6, 31-514 Kraków, tel. 500 279 611 i e-mail: cymer@post.pl

Ogłoszenie płatne
Reklama
Zobacz także
Reklama