• Środa, 20 stycznia 2021
  • Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Informacje

Szpital bierze duży kredyt

Data: 11 października 2019, Piątek / Ilość wyświetleń: 2012

Szpital Miejski w Rabce-Zdroju otrzymał pozytywną decyzję kredytową Banku Gospodarstwa Krajowego. 9 października prezes Witold Latusek podpisał umowę, dzięki której może skorzystać z 3 milionów złotych.

Przypomnijmy, iż tego samego dnia Rada Miejska w Rabce-Zdroju poręczyła kredyt. Warunkiem jego wypłaty było bowiem złożenie oświadczenia przez gminę Rabka-Zdrój, że nie będzie domagała się spłaty pożyczki udzielonej szpitalowi w wysokości 1 mln zł, której termin spłaty przypadał na koniec października. Rada prolongowała spłatę pożyczki do przyszłego roku.

- Był to warunek konieczny do uruchomienia kredytu. Spłata tej pożyczki w sytuacji jaką zastałem w spółce była niemożliwa - mówi prezes Witold Latusek. - Praktycznie doprowadziłaby do utraty płynności finansowej i ogłoszenie upadłości spółki. Założenie spłaty tej pożyczki przez poprzednią radę w budżecie 2019 roku było związane albo z brakiem informacji albo spowodowane złą wolą. Upadek szpitala doprowadziłby do sytuacji, w której upadek spółki kosztowałby gminę nie 1 mln zł, a ok. 8 mln zł w postaci wypłaty odpraw dla pracowników i zapłaty zobowiązań dla kontrahentów.

Pożyczka, jak dodaje, wysokości do 2,7 mln zł, zostanie przeznaczona na spłacenie zobowiązań przeterminowanych spółki, a 0,3 mln zł zostanie przeznaczonych na informatyzację spółki. - Uzyskany kredyt pozwoli na spłatę innych, wysoko oprocentowanych pożyczek, spłatę zobowiązań pracowniczych i przeterminowanych faktur kontrahentów zewnętrznych. I bieżące regulowanie aktualnych zobowiązań. Zyskany czas i spokój można skierować na rozwój - dodaje.

(mr)