• Piątek, 4 grudnia 2020
  • Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

Informacje

Nowa uroczystość patriotyczna w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Data: 23 stycznia 2020, Czwartek / Ilość wyświetleń: 1357

Po raz pierwszy w Rabce-Zdroju zorganizowane zostały obchody Powstania Styczniowego. Rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Orkana, gdzie znajduje się jedyny grób powstańców z 1863 roku.

Inicjatorem zorganizowana po raz pierwszy uroczystości ku czci Powstańców Styczniowych był radny powiatowy Stanisław Kiersztyn, a jego organizatorami Stowarzyszenie Integracji Lokalnej GIL, Miejski Ośrodek Kultury i Drużyna Wielopozimowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” Hufca Podhalańskiego ZHP.

Na grobie powstańców styczniowych na cmentarzu złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. - Ważniejsza od życia jest walka o wolność, prawdę i godność. Taka lekcja płynie z grobów powstańców – mówił Stanisław Kiersztyn.

- Musimy dbać o groby przodków. Jeśli nie będziemy wiedzieć, skąd przyszliśmy, to nie będziemy wiedzieć, gdzie iść – dodał burmistrz Leszek Świder.

Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się do kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie pod przewodnictwem księdza Józefa Zwolińskiego odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i Powstańców Styczniowych.

(mr)

Galeria zdjęć