• Czwartek, 21 października 2021
  • Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

Informacje

Jak wybrać dla siebie łóżko w zależności od wzrostu i wagi? (art. sponsorowany)

Data: 21 września 2021, Wtorek / Ilość wyświetleń: 410

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak ważny jest sen. W dzisiejszym zabieganym świecie zdarza się, że odpoczynek spada na sam dół listy "do zrobienia". Tym bardziej ważne jest, by te kilka godzin snu spędzić jak najwygodniej.

Poranek po nocy na za małym łóżku lub za miękkim materacu nie należy do najprzyjemniejszych i nawet najlepsza kawka nie uśmierzy bólu pleców wywołanego niewygodną pozycją. Żeby witać dzień z uśmiechem, trzeba przespać noc na łóżku dobranym idealnie do śpiącego na nim człowieka.


Wymiary mają znaczenie

Wielkość i twardość materaca należy dobrać do wymiarów użytkownika. Zaczynając od wzrostu, u osób dorosłych materac powinien być "wyższy" o 15-20 cm od osoby, która będzie na nim spała. Standardowo, większość dostępnych u producentów materacy ma długość 200 cm, co może być problematyczne dla osób powyżej 180 cm wzrostu. Szczęśliwie, coraz częściej dostępne są także materace o niestandardowej wielkości, które są przystosowane do potrzeb wysokich użytkowników jak te od producenta Hilding. Dla pojedynczego materaca optymalna szerokość to wynosi od 70 do 90 cm - im szerszy materac, tym większy komfort snu.Wielkość podwójnego materaca zależna jest od dostępnego miejsca. Standardowo są one w dostępne w wymiarach od 140x200 do 220x200, przy czym mniejsze z nich sprawdzą się idealnie w niewielkich sypialniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota.
Twardość także

Dobór materaca ze względu na wagę użytkownika jest już nieco bardziej skomplikowane. Wynika to z faktu, że odpowiednia grubość materaca zapewnia lepszy odpoczynek leżącym na nim plecom. Materace podzielone są ze względu na ich twardość (ang. hardness - H). Cyfry określają z jak twardym materacem mamy do czynienia, zaczynając od 1 - najbardziej miękkich, skończywszy na 5, czyli najtwardszych. Konkretne rodzaje materacy przeznaczone są dla osób o wadze:


H1 materace miękkie - do 60 kg oraz dla seniorów,
H2 materace średnio miękkie - do 80 kg,
H3 materace średnio twarde - do 100 kg,
H5 materace twarde - powyżej 100 kg.


Odpowiedni materac to już połowa sukcesu. Kolejnym będzie dobór wymiarów łóżka, tak by ten materac pasował. Łóżko powinno być kilka centymetrów większe od rozmiaru materaca. Nawet najlepiej dobrany materac nie sprawdzi się w swojej roli, jeśli będzie na siłę wciśnięty w jego ramy. Dobrze jest zachować kilka centymetrów luzu, by zapewnić odpowiednią wentylację.Dzieci muszą dbać o plecy

Plecy dzieci są wystawiane na próbę każdego dnia i im także należy zapewnić odpowiedni komfort snu. Dostępne rodzaje łóżek i materacy zapewnią najlepszą opiekę już dla najmłodszych dzieci, aby mogły w spokoju i zdrowiu rosnąć. Najmniejsze materace dostosowane do potrzeb niemowląt dostępne są w wymiarach od 60 do 70 cm szerokości i od 120 do 140 szerokości. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny spać na materacach o szerokości od 70 do 90 cm i długości do 180 cm. Starsze dzieci, w wieku 7-12 lat najlepiej będą czuły się na materacach 20 cm dłuższych, a już powyżej tego wieku materac powinien dobierany być tak jak w przypadku dorosłej osoby.
Dobór odpowiedniej wielkości i twardości materaca zapewni najlepszą pozycję do spoczynku dla całego ciała. Jest to szczególnie istotne u osób, którym towarzyszą bóle pleców - czasem winowajcą jest stare łóżko z odleżynami i strzelającymi sprężynami, a wtedy najlepszym lekarstwem na to jest... Odpowiednio dobrany nowy materac. A przespana w pełnym komforcie noc, to dobry, pełen sił i dobrego humoru dzień.