• Czwartek, 21 października 2021
  • Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

Informacje

Burmistrz proponuje proboszczowi spotkanie

Data: 24 września 2021, Piątek / Ilość wyświetleń: 1244

RABKA-ZDRÓJ: Burmistrz Leszek Świder powiedział na sesji rady miejskiej, że jest gotowy na spotkanie i porozumienie w sprawie Przedszkola nr 2 z proboszczem parafii św. Marii Magdaleny ks. Pawłem Duźniakiem. Ma jednak warunek.

- Jestem skłonny podpisać porozumienie - zadeklarował. Chodzi o dzierżawę przez miasto budynku parafialnego przy ulicy Orkana, w którym od września z powrotem mieści się Przedszkole nr 2. Przypomnijmy, iż w pierwszej połowie roku Rada Miejska w Rabce-Zdroju zdecydowała o przeniesieniu placówki do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Jana Pawła II, ale negatywną opinię dla tej uchwały wydało Małopolskie Kuratorium Oświaty i do przenosin nie doszło.

Miasto w międzyczasie wypowiedziało umowę proboszczowi, ale od 1 września było zmuszone do powrotu do budynku przy ul. Orkana. Samorząd korzysta jednak z niego bezumownie, bo nie ma podpisanej umowy z parafią. Trwające kilka tygodni negocjacje i rozmowy nie przyniosły porozumienia. Zdaniem obserwatorów, sytuację zaognia postać mecenasa Pawła Kukli, byłego bliskiego współpracownika burmistrz Ewy Przybyło. Bez niego - jak uważa m.in. przedsiębiorca Witold Kościelniak - obie strony doszłyby do porozumienia.

- Jestem skłonny podpisać porozumienie z księdzem proboszczem, ale bez warunków, czyli np. wiązania tej sprawy ze sprawą śmieci - powiedział burmistrz. Miał na myśli spór między samorządem a parafią o to, kto ma płacić za wywóz odpadów z przycmentarnego parkingu. Zdaniem burmistrza, nie należy wiązać tych spraw.

- Wyślemy do księdza proboszcza propozycję spotkania. Myślę, że uda się znaleźć dogodny termin - powiedział Leszek Świder.

(mr)