• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 24 kwietnia 2024
  • Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Reklama
Wiadomości
Data: 6 października 2021, Środa / Ilość wyświetleń: 2406

Manifest Młodych Rabczan. 15 postulatów

- My, młodzi rabczanie, jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za przyszłość - to słowa z Manifestu Młodych Rabczan, który uchwaliła na ostatniej sesji Młodzieżowa Rada Miejska w Rabce-Zdroju. Młodzież domaga się m.in. darmowego i szybkiego internetu w centrum miasta, powołania pełnomocnika burmistrza ds. młodzieży w Rabce-Zdroju, programu polityki młodzieżowej, wsparcia psychologicznego oraz ciekawszych zajęć pozaszkolnych.

"My, reprezentanci rabczańskiej młodzieży oraz cała społeczność młodych w naszej gminie, z coraz większym niepokojem myślimy o przyszłości gminy Rabka-Zdrój i Polski. To w naszym pokoleniu ulokowano nadzieje na lepsze jutro. Urodzeni w wolnej, demokratycznej Polsce mieliśmy stanowić siłę ludzi, którzy zrozumieją istotę społeczeństwa obywatelskiego. Sami żyliśmy wiarą w to, że przyszło nam kształcić się w kraju, który z każdym rokiem zdobywać będzie kolejne podia: społeczne, gospodarcze, kulturowe. Nas jednak przepełnia obawa. Scena polityczna atakuje nas agresywnymi kampaniami, obwinianiem się, kiedy my szukamy merytorycznej dyskusji. Dewastuje się oświatę, która stanowi fundament stworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Odbiera nam się głos w dyskusji publicznej.

Jako młodzi chcemy stanowić nową jakość. Cenimy różnorodność, więc i szanujemy odmienne poglądy. To właśnie różnicę między jednostkami pozwalają tworzyć najlepsze projekty i inicjatywy. Reprezentujemy różne światopoglądy, obieramy różne cele, ale łączy nas jedno: przyszłość. My, młodzi rabczanie, jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za przyszłość. Pragniemy, by dorośli dopuścili nas do debaty, chcemy tworzyć gminę Rabka-Zdrój i Polskę przyjazną młodzieży w myśli „młodzi młodym”.

Poniżej prezentujemy postulaty, które dotyczyć będą nie tylko gminy, ale również naszego kraju. Kierujemy je do samorządowców, posłów i posłanek, senatorów i senatorek, ale też do wszystkich dorosłych. Nasza społeczność oczekuje ich wysłuchania oraz debaty:

1. Chcemy się rozwijać w kraju, gdzie politycy stanowią autorytety dla przyszłych działaczy społecznych, samorządowych i politycznych. Koniec z dyskursem politycznym, który opiera się na agresji i zarzutach. Oczekujemy merytoryczny debat, polityki dobrej jakości.

2. Mamy głos, więc pozwólcie nam mówić. Znamy nasze oczekiwania, a korzystając z doświadczenia poprzednich pokoleń możemy odmieniać rzeczywistość. Jesteśmy otwarci na współpracę. Czas, by politycy byli gotowi nas wysłuchać. Chcemy pracować w komisjach, dostawać zaproszenia na konsultacje.

3. W Urzędzie powinna pracować osoba, której jedynym zadaniem będzie pośredniczenie w kontaktach między władzą a młodzieżą oraz tworzenie nowych założeń i projektów na jej rzecz. Najwyższy czas na pełnomocnika burmistrza ds. młodzieży w Rabce-Zdroju.

4. Młodzież stanowi fundament każdego regionu. To my niedługo przejmiemy stery, my zasilimy firmy i weźmiemy na swoje barki odpowiedzialność za państwo. Nadrzędnym celem powinno być zatrzymanie nas w naszym regionie, a także stymulowanie odpowiedzialnego rozwoju. Możemy to osiągnąć pisząc wspólnie program polityki młodzieżowej dla gminy Rabka-Zdrój.

5. Chcemy działać i staramy robić się to jak najsprawniej, ale czasem popełniamy błędy lub brakuje nam wiedzy. Jesteśmy otwarci narady osób doświadczonych i prosimy, byście wybaczali nam nasze pomyłki. To naturalne, że napotykamy problemy na drodze do samorealizacji.

6. To od systemu edukacji w znacznej mierze zależy, kto za 20 lat będzie tworzyć nasz kraj. Oczekujemy pochylenia się nad oświatą sposób merytoryczny i racjonalny. Ta sfera wymaga zmian, ale uprzednio przemyślanych i przygotowanych przez nas wszystkich razem. Najwyższy czas by szkoła i uczelnie tworzyły z nas ludzi gotowych na samodzielne życie, podjęcie kariery zawodowej i życie społeczne. Dziś szkoły to schematy, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości.

7. Kultura i sztuka to jeden z fundamentów naszej cywilizacji, która wciąż jest za mało dostępna dla ludzi młodych. Pozwólcie odkrywać nam pasje, rozwijać się i nabywać wrażliwość, tworząc swobodny dostęp do instytucji kultury.

8. Nie bójmy się seksualności. Musimy się oni uczyć w szkołach, by podejmować odpowiedzialne decyzje, które ograniczą ryzyko. Czas na zatrudnienie specjalistów.

9. Spędzamy całe dnie w szkołach, więc musimy czuć się w nich bezpiecznie. Oczekujemy odpowiedniego wsparcia psychologicznego, równości i zwalczania wszelkich aktów przemocy.

10. Chociaż długo nasze społeczeństwo broniło się przed tym zjawiskiem - otyłość stała się problemem. Zajęcia z WF-u w szkołach są nudne, schematyczne i niedostosowane do potrzeb młodzieży. Wprowadźmy więcej fakultetów z dyscyplinami, zapraszajmy dietetyków, rozwijajmy zasoby sportowe.

11. Specyfiką lokalnej oświaty jest ogromna ilość uczniów dojeżdżających. Należy dostosować rozkład jazdy busów do godzin lekcyjnych.

12. Zadbajmy o rozwój młodych i zdobywanie umiejętności „miękkich”. Zawsze z zazdrością patrzymy na ofertę zajęć pozaszkolnych w amerykańskich filmach. Wiemy, że życie to nie dzieło kinematografii, ale to w Polsce bardzo zaniedbana sfera edukacji.

13. Technologie odgrywają ogromną rolę w naszym życiu i niedługo staną się niezbędne do pracy. Przestańmy tworzyć na informatyce świąteczne kartki, musimy przejść do praktyki.

14. Darmowy i szybki internet w centrum miasta powinien być podstawą nowoczesnych samorządów.

15. Rynek pracy, na który wkraczają obecnie absolwenci diametralnie różni się od tego, który witał dorosłych. By mieć szansę na godny byt musimy od początku podejmować przemyślane i dopasowane do nas decyzje. Oczekujemy sprawnego doradztwa zawodowego od szkoły podstawowej dla całej, polskiej młodzieży.

Urodziliśmy się w wymarzonej przez wszystkich Polsce, której wartości powoli upadają na naszych oczach. Nie zgadzamy się na to, nadszedł czas by głos należał do młodych.

My, rabczańska młodzież, chcemy żyć w Polsce dającej przyszłość każdemu. Nie chcemy być zmuszani to rozważania wyjazdu za granicę, prac pracy na umowach śmieciowych, ograniczania własnego rozwoju".

Oprac.(mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama