• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 kwietnia 2024
  • Imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni
Reklama
Wiadomości
Data: 15 października 2021, Piątek / Ilość wyświetleń: 2474

Nie będzie odwiertu geotermalnego w Rabce-Zdroju

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przekaże pieniędzy na wykonanie w Rabce-Zdroju odwiertu badawczego, który by ocenił, czy pod ziemią są wody geotermalne. Państwowa Służba Geologiczna oceniła potencjał geotermalny gminy Rabka-Zdrój jako niski i nie rekomendowała wykonywania kolejnych kroków inwestycyjnych.

Miasto, jako miejsce potencjalnego odwiertu, wskazało działkę na terenie basenu przy ul. Do Pociesznej Wody. NFOŚiGW wydał jednak negatywną opinię uzasadniając to tym, że odwiert usytuowany będzie na terenie, gdzie eksploatuje się wody lecznicze. Fundusz uznał wykonanie odwiertu za rozwiązanie konfliktowe wobec działalności Uzdrowiska Rabka. Miasto zwróciło się też do Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego o analizę możliwości wykorzystania wód termalnych na obszarze gminy Rabka-Zdrój, ale z przekazanej odpowiedzi wynika, że w rejonie Rabki-Zdroju uzyskanie odpowiednich wydajności oraz stabilnych parametrów eksploatacji wód termalnych jest obarczone wysokim ryzykiem. Państwowa Służba Geologiczna oceniła potencjał geotermalny gminy Rabka-Zdrój jako niski i nie rekomendowała wykonywania kolejnych kroków inwestycyjnych.

Warto jednak przypomnieć, że w Rabce-Zdroju i Krynicy-Zdroju realizowany jest projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dotyczący wykorzystania gruntowych pomp ciepła na szeroką skalę. Na rabczańskich osiedlach zostaną uruchomione pompy z wykorzystaniem otworowych wymienników ciepła. Energia pobrana z gruntu ma ogrzewać wodę, która popłynie rurami ciepłowniczymi do domów. Pierwszy etap ma potrwać 12 miesięcy. Na terenie Rabki-Zdroju powstaną 3-4 odwierty do głębokości 130 m. Efektem przeprowadzonych badań ma być mapa "ciepłych" miejsc, gdzie z powodzeniem będą mogły zostać zamontowane gruntowe pompy ciepła. Dogłębne badania są potrzebne, by uniknąć sytuacji, gdzie odwierty pod pompy naruszyły by cieki wody pitnej czy złoża wód solankowych.

Oprac. (mr) Leszek Świder / Facebook
Reklama
Zobacz także

"Święcone" u Podhalan (zdjęcia)

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 17:29

Pamięci ofiar Katynia i Smoleńska (zdjęcia)

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 17:26

Policjanci na pikniku

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 16:09
Reklama