• Czwartek, 30 czerwca 2022
  • Imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala

Informacje

Z pożytkiem dla środowiska

Data: 19 maja 2022, Czwartek / Ilość wyświetleń: 269

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Zespołu Placówek Oświatowych z Kasinki Małej wzięła udział w szczytnej akcji ekologicznej organizowanej przez Firmę Green Office Ecologic Sp. z o.o. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego oraz kierując się potrzebą dbania o ekosystem, przeprowadzono zbiórkę elektrośmieci.


Od 29 lipca 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, dlatego wyrzucając elektroodpady do śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo – podkreślają szkolni koordynatorzy akcji.

Kasinczańscy uczniowie i ich rodzice chętnie podjęli szkolne inicjatywy i zaangażowali się w przeprowadzenie akcji.
Zebrano najróżniejsze odpady: wielko- i małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt teleinformatyczny, telekomunikacyjny, audiowizualny, narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, baterie i akumulatory – dodają nauczyciele placówek z Kasinki Małej. Za zebrane elektrośmieci szkoły otrzymają bony na zakup sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, dlatego planowane jest jej przeprowadzenie w kolejnym roku szkolnym.

W ciągu jednego roku w Polsce wyrzuca się prawie 300 000 ton zużytego sprzętu. Dlatego tak ważne jest, by sprzęt ten trafiał do odpowiednich punktów, skąd trafi do zakładów przetwarzania i poddany zostanie recyklingowi. Mało kto wie, że materiały ze zużytych telefonów komórkowych – złoto, platynę, srebro oraz miedź – można wykorzystać do produkcji czajników, plomb dentystycznych bądź instrumentów muzycznych. Zmielone tworzywo sztuczne ze starej lodówki nadaje się do produkcji kołpaków samochodowych, a odzyskany freon do napełnienia nowej chłodziarki. Wszelkie substancje szkodliwe, które znajdują się w elektrośmieciach nie przedostają się dzięki temu do gleby. Nawet medale zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouwer zostały po części wytopione z metali pochodzących z odzyskanych podzespołów komputerowych i telewizorów. Widać więc, że recykling ma sens!

Dorota Borowiec