• Wtorek, 9 sierpnia 2022
  • Imieniny: Romualda, Romana, Ireny

Informacje

Rewolucja w sanatoriach - to pacjent zadecyduje (Materiał partnera)

Data: 30 czerwca 2022, Czwartek / Ilość wyświetleń: 1052

Ministerstwo Zdrowia wprowadza szereg zmian, które wpłyną przede wszystkim na emerytów i rencistów, którzy pragną spędzić nieco czasu w sanatorium, podreperować nadszarpnięte zdrowie oraz odpocząć. Ośrodki będą musiały zapewniać wysokie standardy. Toaleta dla niepełnosprawnych, specjalne uchwyty oraz niskie progi będą standardem.

Jak kształtują się przepisy prawa odnośnie do sanatoriów?

Sanatoria z NFZ czeka ogromna zmiana przygotowana przez Ministerstwa Zdrowia. Mowa o nowelizacji przepisów odnoszących się do wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe. To pacjent, zamiast lekarza będzie decydował, gdzie odbędzie się leczenie. To sporo zmiana, gdyż do tej pory emeryci i renciści byli stawiani przed faktem dokonanym. Pacjent wskaże nie tylko miejsce, do którego się uda, ale również będzie miał wpływ na wybór ośrodka. W praktyce oznacza to korzystanie z ośrodków zapewniających wysokie standardy, w których toaleta dla niepełnosprawnych i inne udogodnienia to absolutna podstawa.

W tym miejscu warto podkreślić, iż Ministerstwo jasno podkreślą, że finansowanie sanatorium na NFZ będzie cały czas odbywało się na takich samych zasadach. Dla niewtajemniczonych – płaci się tylko za dojazd oraz zakwaterowanie, a wszystkie zabiegi oferowane przez ośrodek są całkowicie darmowe.

Jakie zmiany będą widoczne w ośrodkach?

Minister Zdrowia stawia sprawę jasno. Przeskok jakościowy będzie ogromny, a wiele ośrodków stanie przed koniecznością przeprowadzenia poważnych zmian i remontów. Toaleta dla niepełnosprawnych, smaczne jedzenie dopasowane do zaleceń odwiedzających, wygodne pokoje, miły i pomocne personel to tylko początek. Pacjenci, którzy sami wybierają sanatoria, będą chętniej wskazywać miejsca z wysokim standardem, co przyczyni się do szeregu inwestycji w ośrodkach. Standardy będą o wiele wyższe niż dotychczas.

To ogromna zmiana, na którą czekają tysiące Polaków. Dodajmy, że statystyki pokazują, że emeryci i renciści najchętniej wyjeżdżają do ośrodków nad morzem, ale niestety ze względu na dużą liczbę chętnych na wolne miejsce czeka się nawet kilka lat. Co roku z uzdrowisk korzysta ponad 400 tysięcy Polaków.

Dla przykładu za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym trzeba zapłacić 31 zł za dzień od października do kwietnia oraz 38,90 zł od maja do września. Jedna noc w pokoju wieloosobowym to odpowiednio koszt 10,10 zł oraz 11,30 zł w sezonie.