Informacje

Dzień Papieski w Łostówce (zdjęcia)

Data: 21 października 2013, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 3202

W tym roku przygotowanie VI Międzyszkolnego Dnia Papieskiego przypadło w udziale Zespołowi Szkoły i Przedszkola w Łostówce. Uroczystość była również podsumowaniem konkursów odbywających się od początku miesiąca, a związanych z osobą patrona.

Msza św. rozpoczynająca oficjalne uroczystości miała wyjątkowy charakter. Specjalnie na tę okazję przybył ks. Jan Bierowiec z sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach, przywożąc relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Ks. Jan wygłosił homilię, a Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz Jerzy Raźny oraz ks. Tomasz Stec. Wśród gođci obecni byli wójt gminy Bolesław Żaba, przewodniczący Rady Gminy Jan Chorągwicki, Dyrektor ZEAS Agata Chorągwicka, radni powiatowi Ewa Filipiak i Piotr Kowalik, sołtys wsi Łostówka Maria Farganus, ks. Marian Bański - proboszcz parafii w Mszanie Górnej, a także dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Gminy oraz nauczyciele wyróżnieni Nagrodą Wójta.

Drugą część obchodów zainaugurowała dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce - Janina Flig, przywołując hasło przewodnie tegorocznego Dnia Papieskiego. Gości przywitał krótkim występem zespół regionalny Mali Łostowianie. Tradycyjną akademię zastąpił tym razem koncert finałowy I Festiwalu Talentów, który odbył się 4 października. Całość prowadziła pomysłodawczyni konkursu – Dorota Mucha. Jury przeglądu w składzie: Piotr Lulek, ks. Rafał Piórkowski i Monika Antosz-Grodzicka przyznawało nagrody w trzech kategoriach tematycznych: grup muzycznych, solistów oraz show master, zachowując również podział według wieku. Dzięki temu podczas koncertu przed publicznością zaprezentowali się zarówno wokaliści, instrumentaliści i zespoły muzyczne, jak i recytatorzy, gawędziarze, sportowcy i tancerze. Był to zatem szeroki wachlarz talentów, z których każdy zasługuje na szacunek, zwłaszcza że wielu wykonawców samodzielnie rozwija swoje pasje. W kategorii solistów z klas I-III wystąpił Paweł Pajdzik, uczeń SP Nr 2 w Lubomierzu i jednocześnie utalentowany akordeonista. Drugie miejsce zajął młody trębacz – Marcin Ślaga z ZPO w Kasinie Wielkiej, a trzecie wokalistka Wioletta Gil z SP Nr 3 w Kasince Małej. W klasach IV-VI dominowały skrzypaczki: Sara Kuczaik z ZPO w Mszanie Górnej, Magdalena Pajdzik – uczennica SP Nr 2 w Lubomierzu oraz Dorota Potaczek z Łostówki. Wśród gimnazjalistów przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca – utalentowanym wokalistom: Marcie Piekarczyk z ZPO w Mszanie Górnej oraz Krystianowi Kubowiczowi z ZPO w Kasinie Wielkiej. Nie mniejszych wrażeń dostarczyli triumfatorzy w kategorii grup muzycznych. W klasach młodszych były to: duet Zuzanna Piwowar i Gabriela Masłowiec z SP Nr 2 w Kasince Małej, trio Joanna Potaczek, Gabriela Malec i Patrycja Dudzik - przedstawicielki SP w Łostówce oraz Oliwia Załubska i Ilona Malec, uczące się w ZPO w Rabie Niżnej. Wśród grup z klas IV-VI najlepsze okazały się: Chór SP Nr 2 w Kasince Małej, zespół wokalno – instrumentalny, reprezentujący ZSiP w Mszanie Górnej, a także duet Anna Gil i Anna Filipiak ze SP Nr 3 w Kasince Małej. W grupie najstarszej dwa miejsca na podium zajęli przedstawiciele ZPO w Rabie Niżnej: duet Magda Chmielarczyk i Izabela Wacławik oraz zespół Arka JPII. Trzecie miejsce zdobył zespół wokalno – instrumentalny z ZPO w Kasince Małej.

Najbardziej zaskakująca i widowiskowa okazała się kategoria show master. Wśród uczniów klas młodszych jury wyróżniło uczniów z ZPO w Kasince Małej. Recytator – Maciej Cieżak - zachwycił wszystkich umiejętnością naśladowania odgłosów. II miejsce zajęła adeptka sztuk walki – Karolina Szczęsnowska. W grupie starszej zwyciężyli reprezentanci ZPO w Kasinie Wielkiej. Marta Popławska przygotowała taniec hiphopowy według własnej choreografii. Dawid Śmieszek ujawnił talent komiczny. W najlepszej trójce znalazła się również gawędziarka Maria Kowal z Raby Niżnej. Do grona wyróżnionych recytatorów dopisały się też gimnazjalistki Zuzanna Śmieszek z ZPO w Kasinie Wielkiej oraz Katarzyna Piwowarska z ZPO w Kasince Małej.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego zostały przeprowadzone liczne konkursy związane z osobą bł. Jana Pawła II – papieża dialogu. Uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w konkursie plastycznym. Komisja w składzie: Dorota Wańczyk, Małgorzata Treit, Agata Górska oraz ks. Mateusz Korpak nagrodziła w klasach I-III: Marcina Piekarczyka (ZPO w Rabie Niżnej), Karolinę Flig (ZPO w Mszanie Górnej) i Gabrielę Oleksy (SP w Glisnem). Wśród przedstawicieli starszych klas szkół podstawowych najlepsi okazali się: Katarzyna Majerczyk (SP Nr 2 w Lubomierzu), Barbara Stożek (SP w Glisnem) oraz Aleksandra Urbańczyk (ZSiP w Olszówce). Dodatkowo wyróżniono prace: Emilii Drabik (SP Nr 2 w Kasince Małej), Anny Filipiak (SP Nr 3 w Kasince Małej), Zuzanny Potoniec (SP w Łętowem), Moniki Polańskiej (SP Nr 3 w Kasince Małej), Julii Macugi (ZSiP w Olszówce) oraz Zuzanny Muchy (ZPO w Kasince Małej).

Gimnazjaliści rywalizowali w konkursie fotograficznym. Ich zadaniem było uwiecznienie miejsc związanych lub upamiętniających bł. papieża. Prace oceniali Aneta Miąsik, Agnieszka Orzeł oraz Jan Gargas. Pierwsze miejsce zajęła Angelika Kowalczyk (ZPO w Mszanie Górnej), drugie przypadło Annie Kaczmarczyk (ZPO w Rabie Niżnej). Jury przyznało również dwa równorzędne trzecie miejsca przedstawicielom ZPO w Rabie Niżnej - Anecie Cieluch oraz Krzysztofowi Niżnikowi.

Uczniowie o zainteresowaniach humanistycznych brali udział w konkursie dziennikarskim, poszukując osób, które zetknęły się z Janem Pawłem II. Młodzi dziennikarze rozmawiali m.in. z osobami bierzmowanymi przez kard. Karola Wojtyłę i uczestnikami pielgrzymek. Wywiady i reportaże znalazły się w okolicznościowej gazetce. W skład komisji konkursowej weszli: Robert Miśkowiec – redaktor naczelny portalu Gorce24, ks. Tomasz Stec oraz Maria Gackowiec i Urszula Pietrzak. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Kinga Adamczyk (SP Nr 1 w Lubomierzu), II – Karolina Górni (SP w Glisnem), a III Mikołaj Chorągwicki (ZSiP w Łostówce). Wśród gimnazjalistów najlepsze okazały się: Aleksandra Kowalczyk (ZPO w Kasinie Wielkiej) oraz dwie reprezentantki ZPO w Rabie Niżnej – Anna Oleksy i Marzena Żmuda.

Młodzi informatycy mogli się zmierzyć w konkursie na prezentację multimedialną. Liczyło się nie tylko trafne ujęcie tematu, ale też użycie różnych efektów wizualnych. Komisja w składzie: Monika Dudzik, Zofia Kościelniak i Monika Antosz-Grodzicka, uznała, że w kategorii klas IV-VI najlepsze prace przygotowali: Mikołaj Chorągwicki (ZSiP w Łostówce), Karolina Górni (SP w Glisnem) oraz Jan Skowronek (ZPO w Kasinie Wielkiej). Wśród gimnazjalistów nagrodzono dwie prezentacje: Katarzyny Lis (ZPO w Kasince Małej) i Grzegorza Masłowca (ZPO w Rabie Niżnej). Ponadto wyróżnienia otrzymali: Grzegorz Krzysztofiak (SP Nr 3 w Kasince Małej) i Tomasz Wojtyczka (SP Nr 1 w Lubomierzu).

Nie mogło zabraknąć również zawodów sportowych. Do walki o puchary w turnieju piłki siatkowej stanęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. W pierwszej kategorii bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy z Olszówki, którzy w finale pokonali drużynę z Łostówki. III miejsce wywalczyli uczniowie z Raby Niżnej. W turnieju gimnazjalnym startowały dwa zespoły. Zwyciężyła Kasina Wielka, pokonując Rabę Niżną.

Nowością była w tym roku rywalizacja przedszkolaków. Mogły się one sprawdzić w licznych konkurencjach przygotowanych na podstawie opowiadania "O białym serduszku, Karolku, księdzu Wojtyle i Janie Pawle II". Chociaż poziom wiedzy wszystkich uczestników był wyrównany, ostatecznie zwyciężyła drużyna Oddziału Przedszkolnego SP Nr 2 w Kasince Małej. II lokatę zajęły przedszkolaki z ZSiP w Mszanie Górnej, a trzecie miejsce ex aequo - reprezentacje z Raby Niżnej i Olszówki. Zmagania najmłodszych oceniały pani Krystyna Kornaś, Dorota Mucha, Renata Ogiela oraz Anita Ziemianin.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy, statuetki i puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy. Książki i audiobooki podarował również na ten cel ks. Tomasz Stec.

Ostatnim akcentem środowego spotkania było wręczenie Nagród Wójta dyrektorom oraz nauczycielom. Wójt podziękował pracownikom oświaty za pracę i gratulował sukcesów. Dodatkiem do okolicznościowego dyplomu były piękne róże wręczane przez przewodniczącego Rady Gminy. Do życzeń dołączyła się również Dyrektor ZEAS Agata Chorągwicka.

Źródło: Urząd Gminy Mszana Dolna

Galeria zdjęć

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 2 i 4: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »