• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 19 kwietnia 2024
  • Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Reklama
Wiadomości
Data: 16 czerwca 2014, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 4164

38. Karpacki Festiwal zakończony (zdjęcia)

Trzynaście zespołów wystąpiło w sobotę i niedzielę w Amfiteatrze Miejskim w Rabce-Zdroju w ramach XXXVIII Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych.

W imprezie zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, któremu należą się szczególne podziękowania za wyjątkowo duże wsparcie dla festiwalu, wzięli udział wybitni znawcy kultury Karpat, tworząc Komisję Konkursową, która oceniała występy. Zasiedli w niej: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, dr Urszula Janicka-Krzywda - etnograf ,Wiesława Hazuka – choreograf i Benedykt Kafel - etnograf /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Po wnikliwej ocenie komisja wyróżniła najbardziej wartościowe elementy prezentujące tradycyjny strój, muzykę, śpiew i taniec oraz obyczajowość. Zespoły wymieniane są w kolejności występowania:

MAŁE NISKOWIOKI z Niskowej (pow. nowosądecki) z programem „Jak to chodoki rozebrały dziadkowi becke”: za dobór tańców zgodnych z tradycją regionu, ładne i właściwie dobrane stroje dziewcząt oraz roztańczenie i swobodę wykonawczą dzieci.

PRYMNI z Ponic (pow. nowotarski) z programem „Przy pasyniu”: za pomysł „udawanej” muzyki, jego dobrą realizację i bardzo dobry strój codzienny chłopców.

PIECUCHY z Nawojowej (pow. nowosądecki) z programem „Ziółka”: za dobór tańców właściwych dla wieku i możliwości dzieci.

MAŁE JEDLICKI z Łapsz Wyżnych (pow. nowotarski) z programem „Na rowince, przy młynie”: za trafny dobór repertuaru taneczno-muzycznego oraz prezentację typowych strojów spiskich.

MAŁE LACHY z Nowego Sącza z programem „Przed domem” : za ładny obrazek sceniczny przekazu pokoleniowego związany z dziedziną bibułkarstwa oraz sprawnie wykonane tańce.

MALI SIEDLECANIE z Siedlca (pow. bocheński) z programem „Jak się dziołski świytnować ucyły”: za całość programu ze szczególnym podkreśleniem prezentacji uczestnictwa dzieci w przekazie obyczajowości religijnej.

PIĄTKOWIOKI z Piątkowej (pow. nowosądecki) z programem „Po młocce” : za całość programu a zwłaszcza żywiołowość, swobodę sceniczną i zacięcie aktorskie.

KRAKOWIACZEK z Grojca (pow. chrzanowski) z programem „Po odpuście”: za bardzo ładne, zróżnicowane stroje i autentyczność dzieci.

ZASADNIOKI z Zasadnego (pow. limanowski) z programem „Na polanie pod lasom”: za wprowadzenie do programu motywu pozyskiwania runa leśnego, dobry śpiew i obyczajowe podziękowanie muzyce.

MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (pow. nowosądecki) z programem „W drodze do Jaśka muzykanta”: za swobodę zachowania się dzieci zgodnego z tradycją oraz dobre tańce.
JAFERNIOCEK z Ostrowska (pow. nowotarski) z programem „Na św. Floriana”: za całość programu a szczególnie za nawiązanie do tradycji ochotniczych straży pożarnych.

MAŁA BRENNA z Brennej (pow. nowosądecki) z programem „Na posłonku”: za wprowadzenie do programu bardzo tradycyjnej formy muzykowania i swobodę wykonawców.

MYSTKOWIANIE z Mystkowa (pow. nowosądecki) z programem „Na jesieni”: za dobre, zróżnicowane tańce oraz dobry śpiew.

Wszystkie zespoły otrzymują wyróżnienia w postaci nagród pieniężnych w wysokości po 1.000 zł oraz pamiątkowe dyplomy oraz albumy, których fundatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Fundatorem upominków w postaci słodyczy dla każdego zespołu jest Miejski Ośrodek Kultury w Rabce Zdroju.

Na XXIII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 26 lipca – 2 sierpnia 2015r. Komisja Artystyczna rekomenduje zespoły:

1. Dziecięcy Zespół Regionalny PIĄTKOWIOKI z Piątkowej
2. Dziecięcy Zespół Regionalny KRAKOWIACZEK z Grojca
3. Dziecięcy Zespół Regionalny ZASADNIOKI z Zasadnego
4. Dziecięcy Zespół Regionalny MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej k. Korzennej
5. Dziecięcy Zespół Regionalny JAFERNIOCEK z Ostrowska
6. Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁA BRENNA z Brennej

Jurorzy dziękują wszystkim dzieciom oraz ich instruktorom i opiekunom za ogrom pracy włożonej w przygotowanie pięknych widowisk, które na rabczańskiej scenie przywołują dawne, często już zapomniane i bezpowrotnie minione wartości dziecięcego folkloru. Dziękujemy także Organizatorom: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Rabce-Zdroju z Panią Dyrektor Joanną Lelek, Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu z Panem Dyrektorem Antonim Malczakiem oraz Panią Wicedyrektor Małgorzatą Kalarus, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację imprezy. Słowa podziękowania kierujemy także na ręce Pani Doroty Majerczyk – konferansjerki tegorocznej edycji festiwalu. Dziękujemy partnerom tegorocznego Festiwalu: Gorczańskiemu Parkowi Narodowemu, Małopolskiemu Ośrodkowi Wsparcia Ekonomii Społecznej, twórcom plastykom i rękodzielnikom. Patronat medialny nad imprezą pełnili: TV Podhale, www.rabka.pl, www.podhaleregion.pl, www.podhale24.pl, www.gorce24.pl, www.goralinfo.pl www.podhalanka.pl, www.5powiatów.pl.

Dodajmy, iż poza konkursem wystąpił zespół regionalny „Majeranki” działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce, odbyły się też prezentacje taneczne studia So Beat. Festiwalowi towarzyszyły też: wystawa fotograficzna „Gorce – ukochane góry Jana Pawła II”, Targi Ekonomii Społecznej, kiermasz prac twórców ludowych i warsztaty.

Źródło: UM Rabka-Zdrój
Reklama
Zobacz także
Reklama