• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 25 kwietnia 2024
  • Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Reklama
Wiadomości
Data: 23 kwietnia 2015, Czwartek / Ilość wyświetleń: 2756

Promocja książki Dominiki Kalagi (zdjęcia)

W klimatycznej atmosferze Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej odbyła się promocja niezwykłej książki pt. „Nie o taką Polskę walczyli”. Publikacja przedstawiająca historię oddziału „Opór” we wspomnieniach partyzantów w podwójny sposób jest związana z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Jej autorka - Dominika Kalaga od wielu lat pracuje w tu jako nauczyciel języka polskiego i historii, a jeden z głównych bohaterów opracowania - dowódca oddziału Wojciech Dębski pseudonim „Bicz”, to prywatnie dziadek dyrektora Andrzeja Dębskiego.

Praca nad publikacją trwała od lipca ubiegłego roku. Na przykładzie oddziału partyzanckiego „Opór” autorka podjęła temat jednej z grup Żołnierzy Wyklętych działającej na terenie Ziemi Limanowskiej. Niewątpliwie bohaterską postacią tamtych dni jest Wojciech Dębski pseudonim „Bicz”, który wraz ze swoimi towarzyszami broni poniósł najwyższą ofiarę, jaką jest własne życie. Autorka bibliograficznie ukazała postać „Bicza” pochodzącego ze Starej Wsi koło Limanowej. Od młodości angażował się on w sprawy społeczne Ojczyzny. Jako żołnierz przygotowany do służby w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce organizował ruch partyzancki na terenie Limanowszczyzny i Sądecczyzny wobec okupanta niemieckiego. Ale, jak się okazało, to nie okupant niemiecki stanowił największe zagrożenie. Znacznie większych represji, bo zakończonych śmiercią, doznał Wojciech Dębski i wielu innych Żołnierzy Wyklętych Ziemi Limanowskiej od funkcjonariuszy nowej władzy komunistycznej. Dowodem bestialstwa komunistów limanowskich był fakt zbezczeszczenia zwłok zabitych - Antoniego Mruka, Franciszka Miśkowca i Wojciecha Dębskiego „Bicza”. Ich ciała wrzucono do szamba w siedzibie limanowskiego SB. Zwłoki bezczeszczone były od roku morderstwa, tj. 1945 do 1957, kiedy to na wniosek Stanisława Mruka żołnierza grupy „Opór” dokonano ekshumacji, a następnie po uroczystym pogrzebie pochowano ciała bohaterów na cmentarzu parafialnym w Limanowej.

To właśnie przypadająca w kwietniu 70. rocznica śmierci „Bicza” stała się inspiracją do powstania tej pracy. Autorka korzystała ze wspomnień jeszcze żyjących świadków tamtych wydarzeń, dokumentów oraz zgłębiała archiwa rodzinne Dębskich i Mruków. Szczególnie cenne były relacje Tadeusza Dębskiego pseudonim „Zając” - syna Wojciecha Dębskiego „Bicza”. Jak podkreśla sama autorka, praca była żmudna, ale warto było podjąć trud, o czym świadczy ogromne zainteresowanie tematem i publikacją. Na promocję, której data też nie była przypadkowa - właśnie w nocy z 18 na 19 kwietnia 1945 roku został bestialsko zamordowany „Bicz”, przybyli nie tylko przedstawiciele władz samorządowych, ale także rodziny bohaterów, kombatanci, pasjonaci historii, szczególnie tej dotyczącej Żołnierzy Wyklętych. Historia oddziału „Opór” musiała czekać aż 70 lat na opracowanie historyczne, ale publikacja już trafiła do bibliotek.

Źródło: materiały promocyjne
Reklama
Zobacz także
Reklama