• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 20 kwietnia 2024
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Reklama
Wiadomości
Data: 22 maja 2015, Piątek / Ilość wyświetleń: 4539

Orkan - piewca Gorców - przypomniany

Z okazji 140. rocznicy urodzin poety Władysława Orkana oraz 85. rocznicy jego śmierci, na terenie Poręby Wielkiej realizowany jest cykl imprez mających na celu przypomnienie tej ważnej dla regionu postaci. Pierwszym z trzech zaplanowanych wydarzeń była konferencja naukowa pt. „Władysław Orkan – piewca Gorców i Podhala”, podczas której wystąpiło 27 naukowców z całej Polski analizując przeróżne aspekty twórczości „Dumaca z Gorców” oraz ukazując nowe fakty z jego życia.

Jednym z najciekawszych referatów był odczyt prof. dr hab. Tadeusza Linknera, reprezentującego Uniwersytet Gdański, który w trakcie odczytu omówił mniej znaną na południu Polski twórczość Orkana dotyczącą morza Bałtyckiego. Jak wynika z referatu „piewca krainy kęp i wiecznej nędzy” potrafił znakomicie, podobnie jak pejzaż górki, oddać w swojej twórczości krajobraz nadmorski. Profesor poruszył także ciekawy wątek sąsiadów Orkana z Poręby Wielkiej, którzy w okresie międzywojennym wyjechali w okolice Gdańska w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Wśród odważnych 31 rodzin emigrantów znalazła się także blisko spokrewniona z Orkanem rodzina Harasów.

Innym ważnym wystąpieniem był wykład dr Anny Mlekodaj z Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Prelegentka skupiła się nad osądem Orkana względem górali, podkreślając, że poeta piętnując wady i niedociągnięcia na Podhalu robił to ze stanowiska „miłującego syna”. Z wystąpieniem tym korespondował odczyt Katarzyny Ceklarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukazywał jak współcześni Orkanowi górale (szczególnie ci zamieszkujący okolice Poręb i Niedźwiedzia) oceniali poetę na początku i w kolejnych latach jego kariery. '''

Ciekawe wątki biograficzne pojawiły się także w odczycie dra Grzegorza Brodackiego, który poddał analizie listy poety z lat 1911-1914. Pozostałe referaty w tym. m.in. odczyt prof. dr hab. Tadeusza Bujnickiego i prof. dr hab. Marii Olszewskiej z Uniwersytetu Warszawskiego czy prof. dr hab. Tadeusza Budrewicza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dotyczyły twórczości Orkana, zwłaszcza jego najbardziej znanych powieści jak „Kostka Napierski” i dramatów jak np. „Franek Rakoczy”.

Przygotowanie merytoryczne konferencji powierzono Katedrze mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Niepublicznemu Instytutowi kształcenia Nauczycieli Wydawnictwa Edukacyjnego Krakowie, którego dyrektorem jest znawca twórczości Orkana prof. dr. hab. Bolesław Faron. Do organizacji włączył się także Wójt Gminy Niedźwiedź Janusz Potaczek, Gorczański Oddział Związku Podhalan im. Wł. Orkana, Zarząd Województwa Małopolskiego i Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Oprócz konferencji w ramach zaplanowanych imprez orkanowskich odbędzie się jeszcze:
- Majówka u Orkana - 30 maja 2015 r.
- Zlot szkół im. Wł. Orkana - 9 czerwca 2015 r.

red/
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

felek
25.05.2015 10:52
IP: 94.254.145.247

Same naukowce na ty konferyncyi!

Zobacz także
Zaproszenia
Zdjęcia
Ogłoszenia
Reklama