• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 28 marca 2024
  • Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Reklama
Wiadomości
Data: 25 sierpnia 2015, Wtorek / Ilość wyświetleń: 3553

Działki dla spółki Gorczańskie Wody Termalne. Wymiana gruntów z Gorczańskim Parkiem Narodowym

W Koninkach w gminie Niedźwiedź odbyło się spotkanie z podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Piotrem Otawskim, który uroczyście przekazał grunty z prawem użytkowania wieczystego spółce Gorczańskie Wody Geotermalne. Kilka dni wcześniej w Kancelarii Notarialne Czesława Szynalika w Mszanie Dolnej została podpisana umowa dotycząca zamiany działek pomiędzy Spółką Gorczańskie Wody Termalne Sp. z o.o. i Gorczańskim Parkiem Narodowym.

W związku z umową spółka GWT Sp. z o.o. przekaże na rzecz GPN dwie działki o łącznej wielkości 2,06 ha, położone – jedna na Polanie Suhora, a druga na Polanie Galaska, znajdujące się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. W zamian GPN przekaże na rzecz spółki GWT Sp. z o.o. także dwie działki o łącznej powierzchni 1,9323 ha, położone wokół działki będącej własnością GWT Sp. z o.o. na której znajduje się odwiert geotermalny Poręba Wielka IG-1.

Dodatkowo spółka GWT Sp. z o.o. pokryje różnicę pomiędzy wartościami wymienianych nieruchomości tj. w kwocie ponad 980 tys. zł. Gorczańskie Wody Termalne Sp. z o.o. przekażą grunty z prawem własności, natomiast Gorczański Park Narodowy przekaże grunty z prawem użytkowania wieczystego.

Fakt ten jest obecnie istotny z uwagi na konieczność podjęcia działań związanych z poszukiwaniem i wyłonieniem podmiotu partnerstwa niezbędnego do przygotowania i realizacji budowy solankowych basenów termalnych i hotelu w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia wszelkich procedur jest posiadanie tytułu własności lub tytułu do użytkowania wieczystego nieruchomości.

Wymiana gruntów to kolejny bardzo ważny i finalny krok poczyniony w stronę realizacji budowy Basenów Termalnych w Porębie Wielkiej. Jednakże należy zwrócić uwagę, iż w biznesplanie zrealizowanym na zlecenie spółki GWT, jednoznacznie wskazanych zostało kilka elementów, określonych jako słabe strony. Oprócz faktu, iż dotychczas była to niewielka nieruchomość, w dokumencie zostały wskazane także kwestie dotyczące połączeń komunikacyjnych z regionem, w tym m.in. ograniczona dostępność komunikacyjna do Strefy Aktywności Turystycznej od strony Rabki, a także niekorzystny układ drogowy w Mszanie Dolnej.

Obecnie, spółka GWT będzie dysponować gruntami o pow. 3,18 ha, a taki areał jest znaczący i umożliwia realizację tej strategicznej dla rozwoju regionu inwestycji. W związku z pozyskaniem gruntów przylegających do działki z odwiertem, pozyskaliśmy także prawo do dysponowania nieruchomością, co pozwoli na przeprowadzenie dalszych działań związanych z pozyskaniem prywatnego inwestora.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Piotr Otawski, wydając wcześniej pozytywną decyzję uzasadnił, że - dokonanie zamiany działek we wnioskowanej formie, to jest wraz z dopłatą, pozwoli na rozpoczęcie planowanego od lat przedsięwzięcia zmierzającego do budowy kompleksu basenów geotermalnych. Jest ona istotna dla społeczności lokalnych, gdyż wpłynie pozytywnie na rozwój podmiotów działających na terenie Gminy Niedźwiedź, w tym gospodarstw agroturystycznych, powodując większą atrakcyjność terenu znajdującego się w otoczeniu Parku, a w powiązaniu z odpowiednim zagospodarowaniem parku podworskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie którego znajduje się odwiert, pozwoli na odpowiednie wykorzystanie możliwości edukacyjnych i dydaktycznych Gorczańskiego Parku Narodowego.

Jak wskazuje Andrzej Matlęga, zasiadający w radzie nadzorczej spółki GWT - Od dłuższego czasu analizujemy i przyglądamy się podobnym przedsięwzięciom realizowanym w innych częściach kraju. Osobiście uważam, że bardzo interesująco wyglądała realizacja podobnego zadania w Solcu-Zdroju czy Uniejowie. Niewykluczone, że będziemy chcieli skorzystać z ich doświadczeń.

Będzie to już kolejna inwestycja realizowana w obrębie Strefy Aktywności Turystycznej. Przyczyni się nie tylko do uatrakcyjnienia i wzmocnienia oferty turystycznej Powiatu Limanowskiego, którego rejon od dawna nazywany jest Ostoją Natury i Zdrowia, ale w znaczny sposób wpłynie także na rozwój turystyczny i gospodarczy Powiatu Limanowskiego.

- Kilka dni temu został podpisany akt notarialny na zamianę działek. Cieszę się, że Rada Powiatu Limanowskiego zatwierdziła dokapitalizowanie spółki GWT. Dzięki temu, udział Powiatu Limanowskiego w spółce zwiększył się jeszcze o 2000. Pieniądze zostały wpłacone na konto spółki i obecnie Powiat Limanowski posiada 4 035 udziałów. To właśnie z tych środków ma zostać opłacona różnica w cenie wymiany działek- poinformował starosta Jan Puchała - Dzięki takim decyzjom, jedna z najważniejszych inwestycji na terenie powiatu powinna nabrać dużego przyśpieszenia i na pewno przyczyni się do rozwoju całego regionu pod względem atrakcyjności turystycznej oraz związanej z tworzeniem nowych miejsc pracy, przede wszystkim w branży turystycznej i usługowej. Teraz kolejnym krokiem będzie pozyskanie inwestora na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Starosta Jan Puchała nie ukrywa, że pomyślny finał związany z pozytywną decyzją Ministerstwa Środowiska to zasługa wielu osób, które od początku wspierają tę inicjatywę- Ten kolejny krok do przodu w realizacji tej strategicznej dla rozwoju regionu inwestycji to zasługa wielu osób, które przez ostatnich kilka lat wspierały tą inicjatywę. Dlatego dziękuje wszystkim tym osobom, które nas wspierały. Od samego początku był z nami senator RP, Pan Stanisław Hodorowicz. Jego nieodzowna pomoc, lobbing, rozmowy doprowadziły do szczęśliwego finału. Wiele zawdzięczamy byłemu ministrowi środowiska, Panu Stanisławowi Gawłowskiemu i Głównemu Konserwatorowi Przyrody, panu Ministrowi Piotrowi Otawskiemu za przychylność i szybkie rozpatrzenie naszych starań. Dziękuję Panu Jerzemu Millerowi Wojewodzie Małopolskiemu, za pomoc przy przekazaniu poprzednich działek pod realizację tych inwestycji. Wyrazy wdzięczności kieruję także do Pana Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego, za wydaną decyzję o przyznaniu koncesji oraz wyrozumiałość dla tego historycznego przedsięwzięcia w rozwoju turystyki Powiatu Limanowskiego. Za pomoc, osobiste zaangażowanie oraz mocne wsparcie merytoryczne należy skierowac do Pani Marii Zachwatowicz Dyrektor Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody w Ministerstiwe Środowiska. Wielkie słowa wdzięczności dla pana doktora Janusza Tomasiewicza, dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego za przyśpieszenie wszystkich działań i życzliwość, której doświadczaliśmy na każdym kroku. Dziękuję z całego serca Zarządowi Spółki Gorczańskie Wody Termalne oraz Radzie Nadzorczej za merytoryczną a nade wszystko skuteczną pracę. Wszystkim Wspólnikom Spółki za wspieranie inicjatywy. Wreszcie, na ręce pana Tomasza Krupińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Limanowskiego, chcę podziękować i wyrazić słowa uznania dla Państwa Radnych Powiatowych, za jednomyślność podczas głosowania i podjęcie trafnych decyzji, które na pewno dobrze przysłużą się naszemu Powiatowi. Wszystkim raz jeszcze z serca bardzo dziękuję.".

Źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Andrzej gruszczyk
08.10.2015 23:28
IP: 83.7.172.175

Jestem pierwszym prezesem tej spółki.Swoje wiem.Przez najbliższe 10 lat nic z tego nie będzie.Zobaczycie :-)

felek
30.08.2015 23:11
IP: 94.254.145.75

Do Słodkiego-Masz rację ,az dziw bierze ,że Patalicie nie podziękowali,Wójt z Niedźwiedzia mówi,że to Patalita zalatwia wszystko w Warszawie .Na razie nie wiemy co kto zalatwia. A swoją drogą ciekawy jestem ile dostali kiedyś właściciele powyższych działek. Rabczanie myślą,że u nas jest kolorowo......

mieszkaniec Rabki
27.08.2015 16:49
IP: 31.175.247.18

Ludzie w Rabce też potrafią liczyć i dlatego są przeciw drodze uzdrowiskowej.Przybyło i jej klakierom mówi dość grabienia pod siebie kosztem nas mieszkańców.

słodki
27.08.2015 07:58
IP: 83.27.229.18

Laudacja starosty wyborna. Zabrakło POdziękowań dla Donalda T, Tadeusza P, Barbary D, bez nich solanka byłaby słodka, ziemia płaska, zmieniłyby się bieguny ziemi. Gdzie my k.... żyjemy? Na Białorusi, w Korei Płn.? Od 8 lat tylko bla, bla i bla, a ludzie to łykają. Jaka droga przez Słone, jaka rekreacja, jaka turystyka? Tam kanalizacji nie ma, parkingów, a tu sen o konkurowaniu z Szaflarami, Bukowiną, Białką. Jeśli dalej Sabała ze starostwa będzie bajdurzył, to źródła zdążą wyschnąć. Tu trzeba inwestora z ogromną kasą i to jednego, bez samorządów. Taki sobie poradzi bez was i szybko o Porębie będzie głośno. Kończcie i wstydu oszczędźcie

wrrrrrrrrrrr
26.08.2015 14:12
IP: 83.4.94.195

Widać w Porębie ludzie potrafią liczyć. W Rabce tylko sprzeciw, jak ten pies ogrodnika, co to sam nie zje i drugiemu nie da. Opozycja - bardzo dziękuję

Slone 112
25.08.2015 17:59
IP: 178.183.134.187

A przez Rabkę pojadą do Poręby drogą uzdrowiskową. W Porębie będzie praca ,a w Rabce spaliny. Ewa Przybyło - dziękuję.

Zobacz także
Reklama