• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 25 kwietnia 2024
  • Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Reklama
Wiadomości
Data: 17 października 2016, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 5453

Jubileusz OSP w Rabie Niżnej: gratulacje, nowy sztandar i odznaczenia (zdjęcia)

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Raby Niżnej świętowała uroczyście w sobotę jubileusz 60-lecia działalności.

Uroczystości rozpoczęła zbiórka przed remizą i przemarsz w asyście pocztów sztandarowych z Orkiestrą Dętą z Mszany Górnej do kościoła p.w. św. Józefa Rzemieślnika, gdzie została odprawiona msza św. w intencji strażaków. Mszę odprawił kapelan małopolskich strażaków ks. mł. bryg. Władysław Kulig w asyście ks. proboszcza Mariana Krzystka. Oprawę muzyczną mszy św. przygotował dziecięcy zespół regionalny Rabianie i Orkiestra Dęta z Mszany Górnej pod batutą Michała Myszy.

Ks. Kulig wygłosił okolicznościową homilię, w której mówił m.in. jak ważna i potrzebna jest praca strażaków ochotników:



Po mszy przemaszerowano pod remizę OSP, gdzie odbyło się oficjalne powitanie przez prezes OSP druha Józefa Potaczka i dalsza część uroczystości. Najpierw druh Potaczek przedstawił zebranym historię OSP w Rabie Niżnej.

Następnie odbyła się dekoracja wyróżnionych strażaków. Z okazji jubileuszu, w uznaniu zasług dla ochrony przeciwpożarowej, wyróżnieni strażacy otrzymali odznaczenia korporacyjne. Medale nadawane są za wyróżniającą się działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

MEDALEM HONOROWYM im. BOLESŁAWA CHOMICZA - odznaczony został dh Kazimierz Biel

ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA PO RAZ DRUGI odznaczony został dh Józef Frasunek

Odznaczali m.in. bygadier Stanisław Nowak, Małopolski Komendant Państwowej Straży Pożarnej, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie dh Edwarda Siarkę oraz prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Limanowej dh Grzegorz Janczy i wiceprezes oraz wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. Małopolskiego (nr uchwały 9/2016 )
ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA, odznaczeni zostali:

1.Dh Jerzy Kościelniak
2.Dh Dariusz Biel
3.Dh Jan Bieniek
4.Dh Władysław Lach
5.Dh Jan Lach
6.Dh Rafał Potaczek

SREBRNYM MEDALEM ZA ZASŁUGl DLA POŻARNICTWA, odznaczeni zostali:
1.Dh. Krzysztof Potoczek
2.Dh. Krzysztof Dudzik
3.Dh. Tomasz Żmuda
4.Dh. Adam Gil
5 Dh. Paweł Kościelniak
6.Dh. Marian Wodziak
7.Dh. Zbigniew Bieniek
8.Dh. Andrzej Wojtowicz

BRĄZOWYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA, odznaczeni zostali:
1.Dh. Andrzej Bieniek
2.Dh. Stanisław Nieckula
3.Druhna. Maria Potaczek
4.Druhna. Krystyna Cieluszak
5.Druhna. Katarzyna Kaczmarczyk
6.Druhna. Bogumiła Wodziak
7.Druhna. Marta Potaczek

Prezydium Zarządu Powiatowego Odznakę STRAŻAK WZOROWY - otrzymali:

1.Dh. Michał Potaczek
2.Dh. Dariusz Wojtowicz
3.Dh. Sławomir Podgórski
4.Dh. Grzegorz Kaczmarczyk
5.Dh. Paweł Biernat
6.Dh. Michał Lach

Głównym punktem uroczystości było poświęcenie i wręczenie sztandaru OSP w Rabie Niżnej. To dowód uznania oraz wdzięczności za ofiarną służbę strażaków. Poświęcenia sztandaru dokonał małopolski kapelan ks. mł. bryg. Władysław Kulig w asyście ks. proboszcza Mariana Krzystka.

Sztandar przekazał prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie – Edward Siarka w ręce naczelnika Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rabie Niżnej druha Krzysztofa Cieluszaka.

Małopolski Komendant PSP w Krakowie bryg. Stanisław Nowak mówił w przemówieniu do strażaków, że decyzja ich ojców o założeniu w Rabie Niżnej jednostki OSP była ważna i cenna dla bezpieczeństwa mieszkańców, wsi i gminy. - Gratuluję tego jubileuszu i dziękuję za waszą gotowość operacyjną i techniczną, za całodobową gotowość, za wszystkie wyjazdy i działania ratownicze. Wracajcie z każdej akcji zdrowi i wzbogaceni o nowe doświadczenia – dodał.

- Uroczystość jubileuszu 60-lecia jednostki OSP w Rabie Niżnej, to dla nas uroczystość szczególna – mówił wójt Bolesław Żaba. - Jest to dzień wyjątkowy dla was, bo świętujecie dzisiaj sześć dekad szczęśliwej pracy społecznej, przepełnionej tysiącami wyjazdów do różnorodnych akcji, niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i mienia mieszkańców, troski o rozwój obiektów i sprzętu jednostki. Jest się dzisiaj czym poszczycić. Cieszy oczy przestronna, wyremontowana remiza, z której korzystają wszyscy mieszkańcy, dumą napawa nowoczesny sprzęt, dzięki któremu szybciej i sprawniej docieracie z pomocą do potrzebujących. Dowodem waszej ambicji jest rejestracja jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. To dla OSP honor, ale i ogromne zobowiązanie.

Wójt dodał, że uroczystość ta jest także szczególna dla niego samego, bowiem po raz pierwszy może gratulować strażakom z Raby Niżnej, jako prezes struktur Miejsko-Gminnych OSP w Mszanie Dolnej. - Dziękuję wam za wieloletnią ofiarną służbę, w myśl naszego strażackiego hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Jestem wdzięczny za każdy przejaw życzliwości wobec naszego społeczeństwa, za ratowanie ludzkiego życia, zdrowia i dorobku, nie tylko od pożaru, ale i powodzi, śnieżyc, wichur i innych nawałnic. Dziękuję za wspomagania działań w zakresie porządku publicznego oraz reprezentację jednostki podczas uroczystości gminnych. Szczególne wyrazy wdzięczności chciałbym przekazać waszym rodzinom, które na swoje barki przejmują ciężar domowych obowiązków, podczas waszej nieobecności, troszczą się i martwią o wasze zdrowie i bezpieczny powrót, gdy bierzecie udział w akcjach i które wspierają waszą działalność w domu strażaka. Jesteście cichymi bohaterami tej jednostki – podkreślił.

Głos zabrał też wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP dh Kazimierz Czyrnek oraz delegat z zaprzyjaźnionego Lubomierza na Dolnym Śląsku, który przekazał miejscowym strażakom płaskorzeźbę z wizerunkiem Św. Floriana.

Historia OSP w Rabie Niżnej:
W roku 1956 na zebraniu wiejskim zwołanym przez ówczesnego sołtysa wsi pana Andrzeja Stożka, w którym udział brał Komendant Gminny OSP Stanisław Lipień został powołany pierwszy Komendant OSP w Rabie Niżnej Stanisław Kowalczyk. Powstała pierwsza drużyna , która liczyła 25 druhów czynnych 15 wspierających, którzy zadeklarowali składkę 50 zł, co na ówczesne czasy było dość dużo i zostało przeznaczone na umundurowanie jednostki. Po pół roku jednostka otrzymała pompę ręczną, a sygnałem alarmowym była trąbka. Zmieniły się przepisy, został wybrany zarząd, prezesem został Józef Masłowiec, naczelnikiem Stanisław Kowalczyk. Jednostka w niedługim czasie pozyskała pierwszą motopompę i syrenę alarmową, sprzęt był składowany u druha Masłowca Józefa. Do kolejnych zmian w zarządzie doszło w 1958 roku, prezesem został Antoni Kaczmarczyk, naczelnikiem Tatka Władysław, zastępcą Antoni Fudala, skarbnikiem Michał Blecharczyk, sekretarzem Władysław Jugowicz i gospodarzem Stanisław Ślosarczyk. Wybrany zarząd wydzierżawił szopę na osiedlu Sochy od Anny Piekarczyk. Budynek drewniany wyremontowano i przystosowano do potrzeb jednostki- pełnił on role garażu dla pozyskanego wozu konnego oraz rolę świetlicy w której organizowano zabawy i festyny dla mieszkańców wsi. Było to rozwiązanie tymczasowe bo już w 1964 roku podjęto starania w kierunku budowy własnej siedziby. Od Urzędu Miasta Gminy pozyskano działkę, zaczęto gromadzić fundusze i materiały które w owym czasie nie były dostępne jak dziś, udało dokupić się sąsiadującą 4 arową działkę. W 1970 roku na naczelnika zostaje wybrany dh Stanisław Pitek. W 1979 po długoletnich przygotowaniach rozpoczęto budowę remizy. Przy dużym zaangażowaniu strażaków a także mieszkańców Raby Niżnej oraz przy wsparciu finansowym firmy PZU w 1981 został zamknięty stan surowy obiektu. W tym samym roku otrzymaliśmy samochód bojowy marki Żuk. Rok później nasi druhowie wygrali wojewódzkie zawody sportowo-pożarnicze zyskując nową motopompę. W 1983 roku remiza została uroczyście otwarta i oddana do użytkowania, a w roku następnym świętowaliśmy przekazanie sztandaru ufundowanego przez strażaków i mieszkańców.

W 1986 roku po rezygnacji dh Antoniego Kaczmarczyka funkcję prezesa obejmuje dh Józef Potaczek i pełni ją nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W kolejnych latach przeprowadzono wiele prac w remizie; dobudowano dodatkowy garaż, powiększono główną salę, odnowiono elewację, doprowadzono gaz i wybudowano mur oporowy. W 1995 r. po rezygnacji Stanisława Pitka funkcję naczelnika objął Krzysztof Cieluszak i pełni ją po dziś dzień. W 1997 roku przyszło nam się zmierzyć ze skutkami „powodzi stulecia". Pracowaliśmy wspólnie z innymi jednostkami na terenie całej gminy. W 1999 roku dzięki wsparciu mieszkańców i Urzędu Gminy udało się zakupić samochód bojowy marki Mercedes GCBA. Dobre wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt sprawiło, że 4 listopada 2002 roku komendant główny PSP podjął decyzję o włączeniu naszej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2003 roku jednostka doposażyła się w pompę szlamową . W 2004 roku dzięki pomocy wójta Tadeusza Patality udało się zakupić kolejny wóz bojowy MERCEDESA typu GLAM wraz z przyczepką i wyposażeniem. Jednostka angażowała się w sprawy religijne i te związane z lokalnymi wydarzeniami między innymi w 1999 roku uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych z nawiedzeniem Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, wspólnie z innymi strażakami zabezpieczaliśmy wizyty papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI na krakowskich Błoniach. W 2005 roku na obiekcie remizy wykonano wiele prac; kompleksową termomodernizację budynku wraz z dobudową klatki schodowej, koszty pokrył budżet gminy, a przebudowa dachu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Andrzeja Łabuza. Rok 2006 jest rokiem jubileuszowym i jest okazją do przypomnienia sobie i innym najważniejszych faktów z historii OSP, z inicjatywy dh Bogumiły i Mariana Wodziak została założona kronika. 22 października 2006 roku odbyły się uroczystości jubileuszu 50-lecia istnienia jednostki w Rabie Niżnej podczas których jednostka została odznaczona srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa". W 2009 roku w zaadaptowanych pomieszczeniach na poddaszu remizy uruchomiono filię gminnej biblioteki publicznej. Końcem 2009 roku dzięki funduszom z budżetu gminy w Mszanie Dolnej został zakupiony samochód marki Mercedes GBA, aktualnie na wyposażeniu jednostki. W 2011 r. zakupiliśmy sprzęt hydrauliczny. Po sprzedaży ciężkiego mercedesa GCBA czyniliśmy starania w kierunku zakupu lekkiego samochodu bojowego. Jednak po otrzymaniu od komendanta głównego samochodu osobowego marki CHRYSLER, który pełni funkcje samochodu operacyjnego, zmieniliśmy decyzję na zakup ciężkiego samochodu bojowego marki Man GCBM, który został zakupiony w 2012 roku w większości ze środków własnych i wsparciu Urzędu Gminy. W przeciągu ostatnich trzech lat dzięki promesom komendanta głównego wykonaliśmy remont boksów, który objął wnętrze i wymianę bram. Z funduszy unijnych i wiejskich doposażyliśmy zaplecze kuchenne i salę. Na chwilę obecną nasza jednostka liczy 43 druhów w tym 8 Kobiet i 12 członków honorowych. Zarząd działa w składzie; Prezes Józef Potaczek, Naczelnik Krzysztof Cieluszak, Za-Naczelnika Krzysztof Dudzik, Skarbnik Kazimierz Biel, Sekretarz Marian Wodziak, Gospodarz-Konserwator Adam Gil, członkowie Piotr Masłowiec, Zbigniew Bieniek i Jan Lach. Komisja Rewizyjna; Przewodniczący Tadeusz Patalita, Sekretarz, Zdzisław Potaczek i Jan Biernat. Jednostka dysponuje dwoma samochodami bojowymi; Manem GCBM, Mercedesem GCBA i osobowym marki CHRYSLER. W tym roku dzięki funduszom z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego udzielanego przez komendanta wojewódzkiego możliwy był remont samochodu i doposażenie w nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Na koniec pragnę serdecznie podziękować w imieniu OSP w Rabie Niżnej za wszelką pomoc finansową, materialną, logistyczną wszystkim instytucją, urzędom, firmom i osobom prywatnym za pomoc w osiągnięciu poszczególnych celi.

(pk/mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

awe
19.10.2016 20:50
IP: 46.171.196.121

A szczupła to jest kim w tym urzędzie specjalista od swojego wizerunku ? To są jaja wójt, zastępca i szara eminencja. Trzeba mieć tupet żeby się tak wszędzie pchać a ludzie się śmieją.

zara
19.10.2016 08:49
IP: 83.14.4.202

a gdzie mieszkańcy wsi? co to za straż że nawet rodzin nie zaprosili na uroczystości?

emeryt
18.10.2016 17:00
IP: 83.22.251.39

a co to patalita pierwsze skrzypce we wsi ?

Zobacz także

Gminny konkurs na plakat teatralny

Czwartek, 25 kwietnia 2024 16:05

Jak pozbyć się gruzu zgodnie z prawem?

Czwartek, 25 kwietnia 2024 15:34

The Flash na Roztoki

Czwartek, 25 kwietnia 2024 14:45
Reklama