• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 19 kwietnia 2024
  • Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Reklama
Wiadomości
Data: 21 stycznia 2017, Sobota / Ilość wyświetleń: 3245

Sprawozdanie Miejskiej Biblioteki Publicznej za 2016 r.

Działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju koncentruje się na gromadzeniu, opracowywaniu, przechowywaniu oraz udostępnianiu zbiorów bibliotecznych. Biblioteka prowadzi również działalność mającą na celu upowszechnianie literatury pięknej i czytelnictwa.

Na dzień 31 grudnia 2016 r. księgozbiór biblioteki liczył 27 896 książek. W 2016 roku zakupiono 1 265 woluminów na łączną kwotę 27 905,81 złotych. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” pozyskano 11 820 złotych, dzięki którym zakupiono 515 książek.

Liczba czytelników w 2016 roku wynosiła 2 141, którym wypożyczono 38 240 książek.

Biblioteka dokłada wszelkich starań, by czytelnicy i użytkownicy postrzegali naszą jednostkę jako miejsce w pełni nowoczesne i przyjazne każdemu niezależnie od wieku.
W 2016 roku poszerzając ofertę swoich usług biblioteka zakupiła do wypożyczenia 2 czytniki e-booków (książek w formie elektronicznej).

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom przede wszystkim ze strony osób niepełnosprawnych (niewidomych i niedowidzących) biblioteka zakupiła w roku sprawozdawczym 36 audiobooków. Posiadamy także kafejkę internetową wyposażoną w sprzęt komputerowy z bezpłatnym dostępem do internetu, a w czytelni bieżącą prasę o różnorodnej tematyce. Są to dzienniki i miesięczniki: Gazeta Krakowska, Tygodnik Podhalański, Wiadomości Rabczańskie, Rzeczpospolita i in.

Wszystkie pozycje książkowe znajdujące się w bibliotece wprowadzone są do bazy komputerowej i na bieżąco uzupełniane o nowości. Nasza placówka od 2016 r. pracuje na programie SOWA, dzięki czemu baza komputerowa książek dostępna jest bez względu na godziny otwarcia biblioteki.
W bibliotece działa także Punkt Informacji Turystycznej, w którym można uzyskać informacje o zabytkach Rabki-Zdroju i okolic, imprezach kulturalnych, połączeniach komunikacyjnych i in.

Miejska Biblioteka Publiczna prowadzi także bogatą działalność kulturalną mającą na celu popularyzację książki i czytelnictwa.

• W 2016 r. ogromnym zainteresowaniem cieszyły się w bibliotece warsztaty literacko-plastyczne w których uczestniczyło 524 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

• 26 lutego odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Serduszkowy wiersz” oraz promocja najnowszej książki jurora konkursu Jacka Cygana „Przeznaczenie, traf, przypadek”. Podczas spotkania autorskiego wystąpił zespół regionalny „Majeranki”

• 8 marca z okazji Dnia Kobiet Biblioteka do każdej wypożyczonej książki dodawała kwiatka wszystkim paniom (sponsorem tulipanów była Kasa Stefczyka).

• 4 kwietnia odbył się IV recytatorski konkurs z okazji Światowego Dnia Poezji. Jury w składzie: Aneta Gierat i Cezary Skrocki wysłuchało 56 uczniów i nagrodziło tych najlepszych.

• 11 kwietnia w Bibliotece odbyły się warsztaty „Ciekawski George” przeprowadzone przez Annę Uszyńską.

• 25 kwietnia - warsztaty „Robienia róż z bibuły” w ramach XV Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”

• 17 maja odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Cygler – autorką książek dla dorosłych.

• 8 czerwca odbyła się VI edycja Konkursu Pięknego Czytania. Jury: Anna Leszczyńska i Anna Barska wybrało mistrzów czytania z poszczególnych grup wiekowych i mistrza mistrzów (83 uczniów uczestniczyło w konkursie).

• 13 czerwca – spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską autorką książek dla najmłodszych czytelników.

• Od 7-10 lipca Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Agencją Promocyjną OKO była organizatorem Festiwalu Literatury Dziecięcej. Rabka Festival po raz kolejny ustanowił Rabkę-Zdrój stolicą literatury dziecięcej, a uzdrowisko wpisał na mapę najważniejszych literackich wydarzeń w Polsce. Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zdecydowanie najpopularniejsze były spotkania z twórcami, pisarzami, artystami i aktorami, którzy czytali dzieciom bajki. W Rabce-Zdroju gościli m.in. Piotr Cyrwus, Barbara Gawryluk, Joanna Krzyżanek, Grzegorz Kasdepke, Jolanta Fraszyńska, Joanna Olech, Tomasz Schimscheiner i Jan Peszek. Ze Szwecji przyjechała jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek piszących dla dzieci: Asa Lind, znana w Polsce z książek o Piaskowym Wilku, a także litewski artysta Kęstutis Kasparavicius, którego książki czytają dzieci w 20 krajach na całym świecie.

Strzałem w dziesiątkę kolejny raz okazały się warsztaty - kulinarno-literackie, rysunkowe, lalkarskie, szycia artystycznego, zabawkarskie, przekładowe, o dalszym i bliższym świecie, komiksowe, na temat przestrzeni, teatralno-malarskie, tworzenia kolaży, ilustratorskie, które prowadzili m.in.: Janina Handzel-Karpus i Eliza Wtorkiewicz-Kaleta, Agata Stasik i Tomasz Samojlik, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk, Anna Kowalcze-Pawlik, Anna Babula, Ewelina Rąbkowska, Elżbieta Pałasz, Piotr Kolecki, Marta Kolecka-Hordziej, Ewa Gruda, Monika Rzonca, Grażyna Habieda, Bogna Sroka-Mucha, Marta i Cezary Skroccy, Barbara Caillot-Dubus i Aleksandra Karkowska i Grażyna Rigall.

Festiwalowi towarzyszyły także wystawy, wykłady, przeglądy filmów, rodzinne gry terenowe i koncert zespołu „Pathman” w składzie Piotr Kolecki, Marek Leszczyński, Piotr Majerczyk. Atrakcje można było liczyć w dziesiątkach. Wydarzenia odbywały się w całym mieście – w altanie „Pod Grzybkiem”, w Parku Zdrojowym, liceum Romera, Amfiteatrze Miejskim, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Centrum Zdrowia i Urody, Pracowni Teatru Lalek „Rabcio”, Akademii Malarstwa na Szkle przy Muzeum Orkana, kinie Śnieżka, Pracowni Klajster Majster, Muzeum Górali i Zbójników i starym kościółku Muzeum Orkana.

• 3 września biblioteka wzięła udział w Narodowym Czytaniu. Zaproszeni goście: Robert Wójciak-wiceburmistrz Rabki-Zdroju, Ks. Dariusz Pacula, Irena Józefiak-była dyrektor i aktorka Teatru „Rabcio” czytali fragmenty „Qvo vadis” H. Sienkiewicza.

• 6 grudnia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XII edycji konkursu „List do Św. Mikołaja (nadesłano 152 listy).

Źródło: MBP
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

stara Kundejowa
24.01.2017 21:34
IP: 37.7.202.34

Z tego co widzę, to jest to jedyna instytucja kulturalno- oświatowa na terenie Rabki, która w pełni, a nawet o wiele więcej realizuje swoje zadania. Zaznaczam, że jest to moja prywatna opinia oraz ludzi, z którymi rozmawiałam o tym. W porównaniu z totalną nieudolnością MOKu (widoczną aż nadto!), to robota jaką wykonują panie z biblioteki, to mistrzostwo świata! Aż miło tam wejść, atmosfera super, a zaangażowanie pań i organizacja widoczna od samego wejścia. Poza tym; cicho, skromnie, panie mimo ograniczonego budżetu, starają się aby hity wydawnicze były w księgozbiorze biblioteki. Jak one to robią? Aż boję się zapytać. Poza tym organizacja imprez! Pani kierowniczce tylko pogratulować fachowości i (przede wszystkim) życzliwości od personelu. Doskonała orientacja w literaturze i umiejętność doradzenia. Tak trzymać!!!! Tego życzyłabym sobie i wszystkim z nadzieją, że nie znajdzie się żaden decydent-mądrala (czyt: przygłup), który chciałby to zepsuć.

Zobacz także

Trzecie pokolenie Kościelnioków w Radiu Kraków

Piątek, 19 kwietnia 2024 12:58

Folkowa Majówka w Amfiteatrze

Piątek, 19 kwietnia 2024 09:07

Sadzonki rozdaliśmy mieszkańcom (zdjęcia)

Piątek, 19 kwietnia 2024 08:59

Robert Wójciak: Uderz w stół...

Czwartek, 18 kwietnia 2024 23:24
Reklama