Informacje

Nowy samochód, remiza i sztandar na 90-lecie OSP Chabówka (zdjęcia)

Data: 25 czerwca 2017, Niedziela / Ilość wyświetleń: 2439

W sobotę OSP Chabówka uroczyście świętowała jubileusz 90-lecia działalności. Warto było czekać do tego momentu, bo na jubileusz strażacy dostali duże i hojne prezenty.

Jubileusz rozpoczął się od mszy św. w kościele św. Brata Alberta. Podczas uroczystego nabożeństwa ksiądz proboszcz Paweł Skowron, kapelan strażaków z gminy Rabka-Zdrój, poświęcił sztandar OSP Chabówka, który ufundowała mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Polonia pochodzącą z Chabówki, Stanisław Sutor i Krzysztof Czupta oraz burmistrz Ewa Przybyło i strażacy.

Po mszy, na placu przed remizą, z rąk burmistrz Ewy Przybyło i prezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP Edwarda Siarki odebrał go prezes OSP Bogdan Kołodziej. Chwilę później na sztandar został odznaczony, przyznanym OSP Chabówka, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Potem przekazano strażakom samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego Ford Transit, który może służyć do gaszenia pożarów i ratownictwa drogowego. Jego zakup został sfinansowany ze środków gmina Rabka-Zdrój, dotacji MSWiA, oraz ze środków OSP Chabówka.

Po poświęceniu auta odbyła się uroczystość oddania do użytku części bojowej budynku Domu Strażaka, w którym mieści się również Wiejskie Centrum Kulturalno-Sportowe (jeszcze niewykończone). Rozpoczętą wiele lat temu jego budowę udało się pomyślnie dokończyć dzięki zaangażowaniu rabczańskiego samorządu, który wziął na siebie główny ciężar organizacyjny i finansowy. W części bojowej budynku powstały m.in. trzy boksy garażowe, część biurowa, szkoleniowa i siłownia, a w części kulturalnej sala widowiskowa z zapleczem. Budynek, który kosztował w sumie 3,2 miliona złotych, wyposażony jest m.in. w nowoczesne systemy przeciwpożarowe, alarmowania i monitoring. Plac wokół remizy został wykostkowany i przekształcony w parking. Akt przekazania budynku wręczyła strażakom Ewa Przybyło w podziękowaniu za ofiarną służbę i gotowość do niesienia pomocy. Ks. Skowron poświęcił natomiast krzyże i figurkę św. Floriana, które znajdą swoje miejsce w budynku.

Po oficjalnych przekazaniach budynku, samochodu i sztandaru i poświęceniu ich przez ks. Skowrona, miały miejsce przemówienia. Najwięcej słów uznania i podziękowań padło w pierwszej kolejności pod adresem burmistrz Ewy Przybyło, potem jej zastępcy Roberta Wójciaka i rady Miejskiej w Rabce-Zdroju za pomoc finansową i organizacyjną dla OSP w Chabówce.

Burmistrz Ewa Przybyło podziękowała strażakom, że rozpoczęli budowę remizy i za zaufanie jakim obdarzyli samorząd przekazując mu budowę do dokończenia. - Cieszę się wspólnie z Radą Miejską, że udało nam się to dzieło dokończyć. Niech ta remiza służy nam wszystkim i całej społeczności Chabówki – zaznaczyła.

- Serce rośnie patrząc jak samorząd lokalny wspiera lokalną społeczność. Ta współpraca przynosi dobre owoce – podkreśliła poseł Anna Paluch. - Rozumiem waszą radość, bo wiem w jakim garażu mieściła się do tej pory wasza siedziba. Cieszy mnie rzutkość i wsparcie dla straży ze strony burmistrz, wyróżnionym gratuluję i życzę wam, aby w tej remizie wasza praca przynosiła jak najlepsze owoce – dodała.

Jubileuszu 90-lecia, nowego samochodu, sztandaru i remizy gratulował strażakom senator Jan Hamerski, a poseł Edward Siarka dodał, że determinacja strażaków, a potem pomoc burmistrz i Rady Miejskiej opłaciła się. - Mamy dzięki temu wielki sukces samorządu rabczańskiego – stwierdził.

Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisław Nowak przekazał pozdrowienia, gratulacja i życzenia dla strażaków z Chabówki od prezydenta RP Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i ministrów rządu. - To słowa podziękowania i uznania za waszą służbę publiczną. Przekazuję je w ich imieniu.

- To wielki, wspaniały dzień i historyczna chwila dla strażaków, ale i mieszkańców - podkreśliła sołtys Renata Wdówka składając podziękowania na ręce burmistrz Ewy Przybyło. - Gdyby nie pani pomoc nie udało by się.

Radny powiatowy Leszek Świder odczytał list gratulacyjny od starosty powiatu Krzysztof Fabera, a na koniec podziękowania dla wszystkich, którzy na różnych etapach byli zaangażowani w budowę Domu Strażaka, złożył raz jeszcze prezes Bogdan Kołodziej.

Uroczystości zakończyła parada po której rozpoczęła się część rozrywkowa.

(mr)

Galeria zdjęć

Komentarze

Rozbawiony
05.07.2017 00:08

Niczym w ZSRR niedługo nie będą mogli biedaki udzwignąć tego zerdzewiałego żelastwa. Pusty śmiech zbiera jak się to ogląda.Sami bohaterzy gminni.

chabowian
01.07.2017 12:03

klan Kołodzieji popisał sie na medal

osp
30.06.2017 20:36

Robert Wójciak wice po jakiemu jest strażakiem ? Ani razu nie był na akcji, to co on robi to są kpiny z pozostałych strażaków.

f
30.06.2017 08:53

Wojciak wszedzie sie wkreca,a szpital w Rabce nie zakwalifikowany do sieci szpitali.Ulomniak!!

Andron od soltysa
29.06.2017 10:08

Fajne te odznaczenia za wozenie wody

Olany mieszkaniec Chabówki
28.06.2017 11:39

Oczywiście burmistrzowa i reszta odznaczonych przyszła , bo przeczytali zaproszenie na tablicy lub zaproszenie księdza tak na nich podziałało . W dużej mierze strażacy maja to co maja dzięki mieszkańcom Chabówki . Tak trudno było przejść po wsi i wręczyć zaproszenie , albo wrzucić do skrzynki na listy( na pewno zostało by inaczej odebrane ) ?? W końcu nie ma tak dużo domów , z kalendarzami potrafią przelecieć przez wieś i ani zadyszki nie złapią . Ilość mieszkańców na zdjęciu świadczy tylko i wyłącznie o tym jak serdecznie zaproszeni zostali

Do olanego mieszkańca
27.06.2017 21:22

Każdy był zaproszony, przecież wisiały plakaty z informacją skierowaną do mieszkańców. Czytałam i słyszałam zaproszenie skierowane do ludzi przez księdza na mszy. Jak ktoś chciał, to mógł przyjść. Nikt nikomu nie zabraniał, a nawet byłoby miło, gdyby więcej ludzi włączało się w życie swej miejscowości, dlatego nie lubię takich andronów słuchać ani czytać.

Obserwator
27.06.2017 21:12

Ilość mieszkańców mówi sama za siebie trochę zastanowienia bo jak narazie wiodą prym tylko dwa klany

franio
27.06.2017 20:37

a z Paluchową to wszystko w porządku? jakieś dziwne miny robi jakby coś z nią było nie tak

paatyki
27.06.2017 14:43

Ciekawe jakie będą koszty utrzymania tej bazyliki...

Ciekawy
27.06.2017 10:43

A Wójciak to wszędzie się wkreca - i do Rady Parafialnej i do Straży i w Radzie szpitala się doskonale odnajduje. Ciekawe kiedy biedak dyżury pełni i w której remizie go można zastać?

.
27.06.2017 01:07

Mam mieszane uczucia w związku z otwarciem tej remizy i tym samochodem. Z jednej strony dobrze że mają lepszy sprzęt i garaże, jednakże nie mają wyjazdów. Ile w tym roku OSP Chabówka interweniowała razy? Z tego co wiem to nie mają nawet 8 wyjazdów. JRG jest blisko, gdyby JRG najbliższa była daleko to bym w pełni zrozumiał tą inwestycję. Ciekaw jestem czy dzięki tej remizie uda się w Chabówce jeszcze halę przy szkole zrobić, czy będą jeszcze na to środki. Mieszane uczucia mam też dlatego, że zanim w cokolwiek się zainwestuje, to trzeba wziąć pod uwagę kto z tej inwestycji będzie korzystał oraz jakie będą z tego korzyści. A z tej remizy będą korzystać tylko strażacy i część mieszkańców Chabówki. 3,2 mln złotych, można byłoby tyle inwestycji w Rabce zrobić...

.
26.06.2017 22:39

olany, a strażacy zapraszali wszystkich mieszkańców.

Olany mieszkaniec Chabówki
26.06.2017 18:03

Same szychy dostały zaproszenie a Ci którzy powinni przedewszystkim stać w pierwszym rzędzie ( mieszkańcy ) zostali dosłownie olani . Strażacy pamiętają o mieszkańcach jak trzeba iść z kalendarzami . W tym roku jak przyjdą po pieniążki z kalendarzem to psy spuszczę i pogonię . Niech idą do tych co zostali osobiscie zaproszeni .

Pastor
26.06.2017 13:36

Ile to lat ma ta jednostka? Plebon dalej ciapie w karty?

Mieszkaniec
26.06.2017 07:17

Coś jednak poszło nie tak! Licznych mieszkańców na tej bibie brak! A teraz to jak będzie pani burmistrz tłumaczyć brak budowy sali gimnastycznej?

emeryt
25.06.2017 20:21

wszystkim tym próżnym ludziom co wypinają pierś do odznaczenia przydała by się chwila refleksji i odpowiedż na pytanie co ja zrobiłem i czy należy mi się to odznaczenie. Ale na zdjęciach sami tacy co to ich cieszy jak im przypną błyskotkę to podnosi ich ego ...

nie z tej paczki
25.06.2017 14:41

i znowu te same geby , sami siebie odznaczają. Ot dobra zmiana , jak za głębokiej komuny. Te same klimaty . Obrzydzenie.

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 5 i 2: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »