• Sobota, 22 września 2018
  • Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

Informacje

Wystawa dud i złóbcoków Piotra Majerczyka (zdjęcia)

Data: 4 października 2017, Środa / Ilość wyświetleń: 1676

"Ej zagrojciez dudzicki..." - pod tym tytułem w Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju otwarta została wystawa dud podhalańskich i złóbcoków, wykonanych przez pochodzącego z Poronina, a mieszkającego w Chabówce multiinstrumentalistę, muzykanta góralskiego i konstruktora Piotra Majerczyka.

Budowa tych instrumentów to od jakiegoś czasu wielka pasja Piotra Majerczyka, który znany jest głównie jako wybitny muzykant góralski. Okazuje się, że nie gorzej niż granie idzie mu konstruowanie starodawnych instrumentów. Obecny na wernisażu w Muzeum Orkana prof. Zbigniew Przerembski z Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego powiedział, że jest on kontynuatorem wielowiekowej tradycji budowy i gry na nich. Dudy podhalańskie autorstwa Piotra Majerczyka budzą też uznanie znawców. Otrzymał za nie I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Instrumentów Ludowych w Szydłowcu.

Na wystawie w starym kościółku oglądać można instrumenty wykonane przez konstruktora z Chabówki, jego warsztat pracy, fotografie i film prezentujące etapy budowy instrumentów.

We wtorkowym wernisażu udział wzięli rodzina i znajomi Piotr Majerczyka, zaproszeni goście w tym m.in. posłanka Anna Paluch, starosta Krzysztof Faber, proboszcz Chabówki ks. Paweł Skowron, dyrektor Muzeum Orkana Zbigniew Wójciak i dudziarze oraz muzykanci z Podhala.

Wystawę otworzyli wspólnie Piotr Majerczyk i dyrektor Zbigniew Wójciak, a zgromadzeni w muzeum goście mieli okazję wysłuchać koncertu na dudach w wykonaniu konstruktora i jego przyjaciół muzykantów.

Kuratorkami wystawy i autorkami części z zaprezentowanych zdjęć są pracownice Muzeum Orkana - Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk.

(mr)

Galeria zdjęć

Komentarze

Uczestnik
04.10.2017 21:40

Cudowna wystawa i atmosfera. Dziękuje.

Rabka
04.10.2017 15:18

Gratuluję pasji i następcy :)

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 5 i 4: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »