• Poniedziałek, 24 września 2018
  • Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

Informacje

Janusz Plewa zdobył ośmiotysięcznik (zdjecia)

Data: 9 października 2017, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1462

Janusz Plewa ze Skomielnej Białej wdrapał się na ósmy najwyższy szczyt świata - Manaslu (8156 m n.p.m. ) w Himalajach.

Udał się tam z wyprawą Bergans Team doświadczonego polskiego himalaisty Ryszarda Pawłowskiego, dla którego był to już 11 ośmiotysięcznik w karierze. Na szczycie towarzyszyli mu również Joanna Całka i Adam Somerlik, wespół z którymi spełnił swoje marzenie.

Janusz, który pochodzi z Raby Wyżnej, ale ma żonę w Skomielnej Białej i tu mieszka, chodził z małżonką po górach od wielu lat. Przemierzyli wspólnie Tatry, niejednokrotnie byli w Alpach, zaliczyli m.in. najwyższy szczyt Europy Mont Blanc (4810 m n.p.m.) i Aconcagua (6961 m n.p.m.) w Ameryce Południowej. Ale największym marzeniem były Himalaje. Zaczęli od Island Peak (6189 m n.p.m.) i znacznie trudniejszego technicznie Ama Dablam (6812 m n.p.m.). Teraz przyszedł czas na ośmiotysięcznik. Janusz pojechał tam sam, bo żona nie mogła.

- Po ostatniej wyprawie powiedziałem Ryszardowi Pawłowskiemu, że jeśli będzie organizował wyprawę na ośmiotysięcznik, to chcę jechać. Jak dostałem e-maila, że jedzie, odpowiedziałem, że ja też - opowiada.

W Himalaje wyruszyli 25 sierpnia i po ponad miesiącu, 27 września, we czwórkę zdobyli szczyt. - Wszystko poukładało nam się fantastyczne. Było bardzo ciężko, ale cieszę się, że się udało. Gdy wszedłem na szczyt ogarnęła mnie euforia. Ważne, że udało nam się bezpiecznie zejść do bazy, bo wejście na szczyt, to tylko połowa sukcesu - mówi Janusz.

Teraz, gdy spełnił swoje marzenie, chce odpocząć. Na razie nie wybiera się w wysokie góry. Ale, jak mówi, zasmakował w Himalajach i nie wyklucza, że jeszcze tam wróci.

(mr)

Galeria zdjęć

Komentarze

ida
12.10.2017 19:52

Na Luboń idź

Piter..
11.10.2017 19:35

Gratulacie Janusz..pozdrowienja z Chicago..jastes najlepszy...????????

Justyna
11.10.2017 08:36

Wielki szacunek i gratulacje!!:)

Maximus
09.10.2017 21:27

Szacun

Ewa
09.10.2017 20:43

Gratulacje dla całej ekipy !!! ;) Pozdrawiam

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 1 i 2: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »