• Wtorek, 11 grudnia 2018
  • Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura

Informacje

Manewry strażackie w Rokicinach Podhalańskich (zdjęcia i video)

Data: 13 listopada 2017, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1856

Scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek podczas prac leśnych, w wyniku którego jedna osoba została przygnieciona przez drzewo, a zaprószony ogień objął suchą trawę i poszycie leśne.

Zadaniem strażaków po przybyciu na miejsce było rozpoznanie sytuacji, uwolnienie poszkodowanego pracownika leśnego przy wykorzystaniu narzędzi hydraulicznych, ewakuowanie go w miejsce bezpieczne, podjęcie resuscytacji krążeniowo- oddechowej oraz wyznaczenie miejsca lądowania śmigłowca LPR. Kolejna grupa strażaków wyposażonych w aparaty powietrzne podawała wodę na płomienie, budując trzy stanowiska gaśnicze. Zadania pozostałych strażaków to zbudowanie efektywnego zasilania wodnego na znacznym dystansie przy wykorzystaniu samochodów gaśniczych, stosując metody przepompowywania i dowożenia, budując doraźne punkty czerpania wody na pobliskim strumieniu.

W ćwiczeniach brały udział siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin Raba Wyżna i Spytkowice oraz OSP Chabówka. Manewry zaczęły się od wprowadzenia, które przedstawił komendant Gminny OSP Krzysztof Gacek. Podkreślił on charakterystykę terenu Rokicin, który może powodować duże problemy z zasilaniem wodnym podczas akcji gaśniczych. Po realizacji ćwiczenia praktycznego Komendant Gminny dokonał również podsumowania, a głos zabrali też prezes Gminny ZOSP Robert Wodziak oraz wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz. Obserwatorami ćwiczeń byli strażacy pierwszej zmiany JRG Rabka z dowódcą, mł. kpt. Bogdanem Wygreckim.

Materiały prasowe, oprac. (mr)

Galeria zdjęć

Komentarze

Desper.
14.11.2017 08:05
IP: 94.254.153.65

To jest zielony ludzik.

z3
14.11.2017 07:18
IP: 185.174.114.84

Do "inowajca ?" wujek google nie boli...

strażak
14.11.2017 02:49
IP: 31.175.78.28

@ Ubranie jak każde inne, tylko kolor piaskowy, czy tam jak kto woli musztardowy. Wpisuje się w nowy trend wśród strażaków, co niewątpliwie posiada ważną zaletę: widać jak dużo syfu na nim osiada, w związku z czym trzeba je regularnie prać. Pozbywa się przy tym całej masy szkodliwej (m.in. rakotwórczej) chemii, której na czarnych i granatowych ubraniach po prostu nie widać, a którą niektórzy gromadzą miesiącami. Oprócz tego strażak w jaśniejszym ubraniu jest lepiej widoczny, czasem jasne strażackie uniformy są też wykonane z bardziej zaawansowanych włókien. Ale to akurat nie dotyczy tego modelu, strażacy z Trybsza posiadają od niedawna ubrania z włókna PBI. Więcej w temacie nowych wzorów ubrań strażackich w Polsce, o ich zaletach, także o rakotwórczości dymu i brudu popożarowego, można znaleźć na portalach i forach związanych ze strażą.

zdziwiony
13.11.2017 23:04
IP: 83.26.252.109

Strażak w nowym wzorze umundurowania bojowego

inowajca ?
13.11.2017 17:51
IP: 83.5.228.56

Proszę mi podpowiedzieć, co to jest za strażak, jeden jedyny, w innym umundurowaniu ?. To jakiś z obcego Państwa ? Czy mu kolor zszedł podczas ćwiczeń.

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 3 i 3: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »