• Niedziela, 17 lutego 2019
  • Imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa

Informacje

Ostatni garncarz

Data: 7 lutego 2018, Środa / Ilość wyświetleń: 1863

W internecie można już obejrzeć film dokumentalny pt. "Ostatni garncarz", opowiadający historię ostatniego przedstawiciela tego rzemiosła, zmarłego w 2016 roku Edwarda Gacka ze Skomielnej Białej.

Autorami filmu są Robert Miśkowiec i Piotr Kuczaj. Opowiada on o historii garncarstwa w Skomielnej Białej i Edwardzie Gacku. Był cenionym artystą-garncarzem związanym m.in. z galerią "Pod Lilianną" w Rabce-Zdroju, który odrestaurował i uruchomił na nowo nieczynną, zabytkową garncarnię Rączków przy ulicy Garncarskiej.

Film jest również unikatowym zapisem produkcji garnków tradycyjną metod, uprawianą w Skomielnej Białej i w Rabce-Zdroju od setek lat. Autorom udało się zarejestrować cały proces wyrobu glinianych naczyń - od wyboru i wyrabiania ziemi, poprzez lepienie garnków, aż do wypalenia ich w tradycyjnym piecu - opatrzony komentarzem ostatniego skomielniańskiego garncarza.


(mr)

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 2 i 3: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »