Ewa Przybyło: Kandyduję, bo zawsze dotrzymuję danego słowa

Ewa Przybyło, ostatni z trójki kandydatów na burmistrza Rabki-Zdroju, odpowiedziała na nasze pytania dotyczące startu w wyborach i zamierzeń, którymi chce do siebie przekonać mieszkańców. Wcześniej na pytania odpowiadali Rafał Hajdyła i Leszek Świder.

Dlaczego zdecydowała się Pani na start w wyborach na burmistrza Rabki-Zdroju?

Ewa Przybyło: - Kiedy zostałam Burmistrzem Miasta i Gminy Rabki- Zdroju umówiłam się z mieszkańcami Rabki oraz wszystkich trzech sołectw Chabówki, Rdzawki i Ponic, że nasza Gmina będzie rozwijać się równomiernie. Rabczanie potrzebowali wówczas spokoju, ratowania Szpitala, który Starostwo Powiatowe chciało zlikwidować oraz pilnych interwencji w strefę uzdrowiskową (zaniedbany park, stary amfiteatr, zniszczone drogi i chodniki), ponieważ skrajnie odbiegała od oczekiwań kuracjuszy i turystów. Dzięki dobrej woli i zaangażowaniu wielu środowisk, udało się zażegnać rabczańskie spory, zawrzeć ugody zarówno z Parafią jak i przedsiębiorcami czy dzierżawcami terenów gminnych oraz pozyskać znaczne środki z Unii Europejskiej na rozwój naszego uzdrowiska. Z resztą za te działania rabczański samorząd otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Najważniejsze jednak było to, że jako jedni z pierwszych w kraju założyliśmy na zaniedbanym wówczas majątku dawnego Szpitala (który wbrew woli naszych mieszkańców najpierw włączono do Szpitala w Nowym Targu, a potem przeznaczono go do likwidacji), własną gminą spółkę, która do dziś dnia świadczy usługi zdrowotne dla mieszkańców gminy i przyjeżdżających, co raz liczniej turystów i kuracjuszy.

Nie pomnę, że dzięki naszej determinacji w tym zakresie Starostwo Powiatowe w Nowym Targu a przede wszystkim sam Szpital w Nowym Targu zyskali kilkadziesiąt milionów złotych poprzez to, że przejęliśmy od nich 250 pracowników Szpitala, co pozwoliło im na umorzenie kilkudziesięciomilionowego długu tego Szpitala. Dziś Szpital Miejski funkcjonuje, choć ani ze strony Powiatu, a co należy podkreślić należy do jego obowiązków, ani ze strony Szpitala w Nowy Targu nie uzyskaliśmy żadnej pomocy, a wręcz przeciwnie zabrano Szpitalowi karetkę pogotowia, którą przeniesiono do budynku poczty. Na kanwie służby zdrowia nie mogę nie zauważyć, że dyżury nocne aptek w Rabce również funkcjonują tylko dzięki naszemu uporowi i determinacji, choć to są oczywiste zadania Powiatu. Dzięki wspomnianym środkom unijnym widoczne zmiany zaistniały w infrastrukturze uzdrowiskowej i turystycznej naszego uzdrowiska, dzięki którym wskazywani jesteśmy, jako najpiękniejsze uzdrowisko południowej Polski. Park Zdrojowy, Tężnia, Place Zabaw, Siłownie Zewnętrzne, Miasteczko Komunikacyjne, Skate-Park, Trial Park, Amfiteatr i Kino nie tylko znane są w całej Polsce, a również uznawane za cenne i trafne inwestycje, przynoszące wzrost zainteresowania turystycznego naszym miastem, co wprost przekładana się na finanse naszych mieszkańców. W sołectwach mieszkańcy Chabówki, Rdzawki i Ponic potrzebowali przede wszystkim budowy sal gimnastycznych lub boisk przyszkolnych oraz rozbudowy lub budowy remiz dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Ponieważ każda z tych inwestycji jest dość kosztowna, to sami mieszkańcy zdecydowali o kolejności ich wykonania. I tak w Chabówce powstała już nowa remiza OSP, a lada dzień rozpocznie się budowa sali gimnastycznej, bo udało się już zapewnić środki finansowe i wyłonić wykonawcę robót. W Rdzawce wykonano wielofunkcyjne boisko przy szkole, oraz nowe pomieszczenia dla przedszkola, a remiza OSP jest w trakcie rozbudowy i jej zakończenie zaplanowane jest na przyszły rok. W Ponicach rok szkolny rozpoczął się w nowych pomieszczeniach pięknej nowowybudowanej sali gimnastycznej, a obecnie przygotowywana jest dokumentacja budowy remizy dla OSP. Postanowiłam kandydować kolejny raz, bo zawsze dotrzymuję danego słowa i chciałabym dokończyć to, co w zgodzie wspólnie z mieszkańcami realizujemy od kilkunastu lat.

Z których dotychczasowych swoich osiągnięć jest Pani najbardziej zadowolona i dlaczego?

E.P: - Jako inżynier powinnam jednym tchem wymienić trzy sale gimnastyczne (przy SP 2, na Słonem i w Ponicach), Kino, Amfiteatr, Dworzec Kolejowy, Remizy OSP w Chabówce i Rdzawce, Orlik i boisko przy SP2 w Rabce, boisko w Rdzawce, strefę rekreacji w Ponicach, Park Zdrojowy z całą infrastrukturą rekreacyjno- uzdrowiskową, rondo przy Placu Mikołaja, parkingi (przy cmentarzu na Orkana , przy cmentarzu w Zarytem, przy Kościele św. Teresy, na osiedlu Sądecka), postoje taxi, drogi gminne (np. Gilówkę ze stabilizacją osuwiska, Słoneczną, Kościuszki, Chopina, Poniatowskiego, Orkana, Parkową, Polną, Skłodowskiej, Rudnika, Dietla, Norwida, Piłsudskiego, do oczyszczali ścieków w Zarytem), drogi we wszystkich sołectwach realizowane ze środków własnych Gminy przy udziale Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, o który zawsze zabiegam oraz wszystkie inwestycje realizowane na drogach powiatowych ( droga i most w Ponicach, droga, most i chodniki w Rdzawce, rodno u Łopaty w Rabce), które to inwestycje co najmniej w 50 % sfinansował samorząd rabczański, choć to są kompetencje powiatu. Powinnam również podkreślić, że wszystkie te inwestycje były bardzo kosztowne – łączna ich wartość to ponad 120 mln złotych, a na większość z tych inwestycji udało się pozyskać środki zewnętrzne w wysokości ponad 50 mln złotych. Bez takiego wsparcia wiele z wymienionych wyżej inwestycji nie dało by się w ogóle zrealizować.

Najbardziej jestem dumna z tego, że mimo braku jakiejkolwiek pomocy z instytucji nadrzędnych udało nam się uratować i zapewnić kontrakt dla naszego Szpitala. Dziś mogą tam funkcjonować nie tylko oddziały szpitalne, ale przede wszystkim całodobowa izba przyjęć i 11 poradni specjalistycznych, zaś mieszkańcy po tą podstawową pomoc medyczną nie muszą jeździć do Nowego Targu czy Krakowa. Jestem dumna i szczęśliwa, że właśnie mnie udało się wraz z ówczesną Radą Miejską bezpłatnie przekazać budynek przy ul. Podhalańskiej Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i po wielu latach tułaczki osoby objęte pomocą tego Stowarzyszenia odnalazły w nim swoje miejsca na ziemi. Swoją siedzibę po wielu latach poszukiwań otrzymała również orkiestra dęta przy OSP Rabka. Cieszę się, że udaje mi się z sukcesem zabiegać o wsparcie finansowe wszystkich placówek zapewniających opiekę nad dziećmi zarówno w żłobkach jak i w przedszkolach. Dzięki temu, że na każde dziecko nasz samorząd przekazuje tym placówkom (i żłobkom i niepublicznym przedszkolom) prawie 400 zł miesięcznie, jest ich w naszej Gminie co raz więcej, i każde dziecko, które zostało zapisane do danej placówki zostało tam przyjęte, a obydwoje rodziców płacąc jedynie za wyżywienie, mogą wykonywać pracę zawodową.

Proszę podać z jakimi problemami, przed którymi stoi gmina, chciałaby się Pani zmierzyć w nadchodzących czterech latach?

E.P: - Budując plan na przyszłość myślę nie o kilku następnych latach, ale staram się stworzyć strategię, na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat, bo to, o czym decydujemy dziś ma skutek nie tylko w najbliższej przyszłości. Dlatego już dziś reagując na to, jak zmienia się nasze otoczenie w imieniu samorządu rabczańskiego wraz z innymi gminami naszego powiatu i powiatu tatrzańskiego podpisaliśmy porozumienie z samorządem wojewódzkim o uruchomianiu pociągów regionalnych - dziś na trasie Zakopane - Nowy Targ – Rabka, a w przyszłości Kraków - Rabka zarówno z kierunku Mszana Dolna, jak i z kierunku Chabówka. Tą współpracę budujemy również a raczej powinnam powiedzieć przede wszystkim w obszarach walki z zanieczyszczeniem powietrza, bo przecież powietrze nie zna granic i walkę tą musimy toczyć wszyscy razem nie tylko wspólnie z sąsiednimi gminami, ale w całym kraju. Na szczęście dzisiaj możemy liczyć na duże wsparcie rządu, bo w ostatnich latach nie zajmował on głów rządzących. Smog jest problemem wszystkich. Po kilku latach walki, jako jednej z nielicznych gmin, udało się nam zapewnić rzetelny monitoring zanieczyszczenia powietrza, który potwierdził, że problem występuje tylko w miesiącach zimowych i tylko w określonych porach dnia, a nie jak próbowały nam wmawiać nierzetelne media, że ma niebotyczną skalę. Znajomość stanu faktycznego, zmieniających się przepisów i trendów naukowych oraz cierpliwość i rozważne decyzje zostały nagrodzone i dziś możemy po pierwsze kierować do naszych mieszkańców wyjątkowe wsparcie, przekazując 100 % dotacji na wymianę pieca, co wcześniej nie umożliwiały żadne programy pomocowe, a jeszcze przed końcem roku również na pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne. Po drugie udało się podpisać porozumienia z PGNiG i PGE, dzięki którym sieć gazowa dotrze do wszystkich mieszkańców naszych sołectw, a w Rabce zostanie bezkosztowo aktywowane 900 martwych przyłączy. Zmiany demograficzne dotykają wszystkich Polaków, również i nas Rabczan, dlatego przede wszystkim musimy w dalszym ciągu zapewniać opiekę na dziećmi zarówno w żłobkach, całodziennych przedszkolach, szkołach ze świetlicami działającymi do późnych godzin popołudniowych, jak i nadal wspierać bogata ofertę zajęć pozalekcyjnych, które rozwijają pasję naszych dzieci. Już dziś realizujemy poprzez przekazywane dotacje bezpłatne lub częściowo płatne zajęcia: pływania, piłki nożnej, siatkówki, tańca, lekkiej atletyki, kajakarstwa, szachów, narciarstwa biegowego, snowboardu, chórów czy zespołów regionalnych. W przyszłości w porozumieniu z Teatrem będziemy mogli poszerzyć ofertę o koncerty w oparciu o zaplecze w nowym obiekcie. Równolegle z troską o dzieci i młodzież musimy zadbać o naszych seniorów. Chciałabym, aby w Rabce powstał dzienny dom pobytu dla ludzi starszych, takie miejsce, gdzie można przyjść samemu lub przyprowadzić rodzica by tam mógł z innymi spędzać pożytecznie czas.

Na jakich inwestycjach i projektach chciałby się Pani skupić, jeśli wygra Pani wybory?

E.P: - Oczywiście nadal chciałabym pracować nad rozwojem infrastruktury uzdrowiskowej i w tym zakresie wiele już przygotowałam. Dzięki świetnie przygotowanym wnioskom udało się nam pozyskać ponad 10 milionowe wsparcie unijne oraz wyłonić wykonawców i podpisać umowy na budowę Bulwarów nad Poniczanką, Wodnego Placu Zabaw, dokończenie kanalizacji Ponic i Rdzawki. Prace rozpoczęły się już w tym roku i potrwają przez kolejne dwa lata. Liczę też, że w końcu zielone światło ujrzy bardzo ambitny projekt budowy basenów solankowych w partnerstwie publiczno-prywatnym. Miasto wskazało już teren na tą inwestycję, znalazł się też inwestor, czekamy tylko na zapewnienie dostarczenia solanki przez Uzdrowisko Rabka S.A. lub dotację z budżetu państwa na samodzielny nowy odwiert solanki, którego szacunkowy koszt wynosi 30 mln złotych. O dokończeniu inwestycji, które zapisane są już w Wieloletniej Prognozie Finansowej naszej Gminy na lata 2018 – 2025 mówiłam na początku, ale ponieważ są ważne zasługują na przypomnienie: budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej oraz sali gimnastycznej i zaplecza dla stadionu w Chabówce, dokończenie budowy remizy i budowa stadionu w Rdzawce, remont stadionu i budynku zaplecza w Rabce, budowa remizy w Ponicach, dalsza rozbudowa wodociągów, kanalizacji, placów zabaw, przyszkolnych boisk i oświetlenia ulicznego oraz kontynuacja modernizacji dróg gminnych i wewnętrznych w całej Gminie. Plany, które wymieniłam leżą w kompetencjach i możliwościach naszego samorządu, dlatego wymieniłam je w pierwszej kolejności. Są też takie obszary, które nie leżą w kompetencjach Gminy, ale jako Burmistrz będę się upominać, by zrealizowali je ci, których jest to obowiązkiem. Mam tu na myśli przeniesienie karetki pogotowia przez Szpital Powiatowy z budynku poczty do budynku straży pożarnej lub z powrotem do naszego Szpitala Miejskiego, utworzenie przez Starostwo Powiatowe szkoły zawodowej czy wykonanie chodnika przy drodze krajowej na końcu ul. Zaryte. Korzystając z okazji pragnę tą drogą podziękować za to, co wspólnie udało się zrealizować w naszej pięknej Gminie dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu środowisk. Mam też nadzieję, że kolejna kadencja, jeżeli wyborcy mi pozwolą, będzie dalszą możliwością niesienia pomocy wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują. Wymiaru tej pomocy ze względu na jej charakter nigdy nie widać, lecz proszę mi zaufać, trzeba jej wiele. Mam nadzieję, że niezależnie od wyniku wyborów, będzie ona nadal niesiona.

Dziękujemy za rozmowę