17 września - Pamiętamy! (zdjęcia)

W Rabce-Zdroju odbyły się uroczystości nieupamiętniające ofiary II wojny światowej oraz 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Rozpoczęły się one mszą świętą w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji szkół, zakładów pracy, stowarzyszeń, którą w intencji ofiar wojny odprawił ksiądz proboszcz Paweł Duźniak.

Okolicznościowy wykład wygłosił w świątyni dr Marcin Chorążka, główny specjalista Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Po mszy odbył się Apel Poległych, a następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, by oddać hołd tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Na grobach zasłużonych złożono kwiaty i zapalono znicze.

Odbyło się też poświecenie odrestaurowanego grobu kpt. Romana Zwoniczek-Piotrowskiego ps. Ryba (ur. 26.10.1910 – zm. 20.10.1956), pierwszego Komendanta Obwodu Rabczańskiego Armii Krajowej. To jego życiorys był tematem wykładu dra Chorążka w świątyni.

W rocznicowych uroczystościach udział wzięli m.in. burmistrz Leszek Świder i przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron, radni powiatowi Stanisław Kiersztyn, Bartosz Leksander i Karol Skrzypiec, przedstawiciele policji, straży pożarnej, zuchy, harcerze i poczty sztandarowe. Okolicznościowe listy przesłali senator Jan Hamerski i posłanka Anna Paluch.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości - powiedział burmistrz Leszek Świder, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że Polacy przez wiele lat nie mogli mówić, że oprócz Niemiec był też drugi agresor - ZSRR. Wielu Polaków, jak mówił, musiało oddać życie tylko za to, że byli Polakami. Wielu z nich trafiło na wschód, na "nieludzką ziemię" i tam zmarło. - Musimy o nich pamiętać - dodał.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Rabki-Zdroju, Koło Prawa i Sprawiedliwości Rabka-Zdrój, Gniazdo Integracji Lokalnej w Rabce-Zdroju, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Poczty Polskiej i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju.

Źródło: UM Rabka-Zdrój