Spotkanie z rzemiosłem w ramach akcji PTTK (zdjęcia)

Tym razem było to wyjątkowe spotkanie w ramach akcji PTTK „Rabka z Przewodnikiem 2021”. Uczestników naszych spacerów zaprosiliśmy do Parku Zdrojowego „Pod Grzybka”. Temat dotyczył dawnego rzemiosła w Rabce i okolicy, w szczególności kaletnictwa i rymarstwa.

Wszystkie niezbędne akcesoria związane z warsztatem oraz swoje wyroby z zachwycającymi oczy wzorami prezentował Adam Olcoń, specjalista w tych dziedzinach. Cieszy to szczególnie, iż uważane powoli za wymierające zawody mają jednak następców w młodym pokoleniu. Można było zachwycać się pięknym rękodziełem jeśli chodzi o galanterię skórzaną, skórzane paski, czy już typowo tradycyjne elementy strojów - góralskie szerokie pasy, nie wspominając o akcesoriach jeździeckich. Zdobytą wiedzą i tajnikami zawodów dzielił się z uczestnikami spotkania Pan Adam, wspierając się prezentowanymi i wykonanymi przez siebie rzeczami. Po krótkiej prezentacji można było spróbować swoich sił jako kaletnik. Kto się odważył przekonał się osobiście, jaki to wysiłek i wkład pracy by właściwie przygotować skórę i odpowiednio nanieść wymyślony wzór. Spotkanie mimo niezbyt sprzyjającej pogody cieszyło się sporym zainteresowaniem. Cieszymy się i już z tego miejsca z tego miejsca serdecznie zapraszamy na kolejne wyjście – tym razem zaplanowana jest wyprawa na Luboń Wielki. Tradycja spotkań w ostatnią niedzielę lipca na ten szczyt ma bardzo symboliczny i dziękczynny charakter. Tym razem miejsce zbiórki to parking przy sklepie „Lewiatan” w Zarytym o godz. 9:00. Pieszą wycieczkę na Luboń żółtym szlakiem przez Perć Borkowskiego poprowadzi p. Tadeusz Uczniak. Powrót szlakiem niebieskim. Serdecznie zapraszamy!

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za prezentację Adamowi i Esther Olconiom z „Kalethnic – warsztat twórczy” za spotkanie z dawnym rzemiosłem.

"Rabka z Przewodnikiem 2021" to projekt współfinansowany ze środków Gminy Rabka Zdrój

Źródło: PTTK Rabka-Zdrój, fot. Ludmiła Pędzimąż oraz Kalethnic - warsztat twórczy