Gminne dożynki w Ponicach (zdjecia)

- Obecnie często zapominamy, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, a praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie w swoją pracę - mówił na Gminnych Dożynkach w Ponicach burmistrz Leszek Świder, przyjmując chleb od sołtysów Chabówki, Ponic i Rdzawki.

W tym roku to Ponice były gospodarzem gminnych dożynek. Coroczne święto plonów ma swój tradycyjny przebieg. Uczestnicy spotkali się na mszy św. w kościele w Ponicach, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe. W tym roku przygotowali je: sołectwa Chabówka, Ponice i Rdzawka, chór Szafrany ze Słonego oraz zespoły regionalne Robcusie, Powicher i Majeranki. W kościele obecni byli przedstawiciele wszystkich sołectw, mieszkańcy wsi, burmistrz Leszek Świder, przewodniczący rady Michał Skowron, radni powiatowi i gminni, a także radny wojewódzki Bogdan Pęk (prywatnie mieszkaniec Rabki-Zdroju) oraz poseł i wiceminister środowiska Edward Siarka.

Po mszy św. umajonymi furmankami, muzykanci, zespoły regionalne i reprezentanci sołectw, przejechali na plac przy szkole. Tu sołtysi wręczyli burmistrzowi Leszkowi Świdrowi chleb dożynkowy, by dzielił nim, podobnie jak rządzi gminą, sprawiedliwie i równo, nie zapominając o biednych.

- Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika - mówił włodarz uzdrowiska. - To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Za tegoroczne plony podziękowaliśmy podczas uroczystej mszy św., podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Obecnie często zapominamy, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, a praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie w swoją pracę. Współcześnie tak dużo marnuje się chleba i w naszym kraju, podczas gdy inni cierpią głód. - Może nie jesteśmy gminą bogatą, ale bez wątpienia mamy zaradnych mieszkańców. Razem potrafimy rozwiązywać problemy, snuć plany na przyszłość, a także cieszyć się z sukcesów. Nie wszystko można od razu, bo na to, oprócz chęci potrzeba pieniędzy - przypomniał burmistrz.

Leszek Świder podkreślił, że sołectwo Ponice się zmienia i jest to widoczne, dzięki pracy mieszkańców. - Nasza gmina angażuje się w przebudowę dróg, wspiera rozwój gazyfikacji czy kanalizacji, czy ostatnia inwestycja budowa budynku OSP. Tych spraw istotnych dla Ponic pilnuje pani Radna, pani Sołtys, strażacy i indywidualni mieszkańcy. To co udało się zrealizować, to jest to nasz wspólny sukces - zaznaczył. - Chcę podziękować za przygotowanie tych dożynek sołectwu Ponice : pani Sołtys, pani Radnej, Kołu Gospodyń Wiejskich, Strażakom, Stowarzyszeniu "Ponice do kłębka", Dyrektorowi szkoły i wszystkim którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.

- Szanowni Państwo! Otrzymałem od sołtysów chleb i dziękuję bardzo za ten wymowny dar jako symbol Waszego trudu. Życzę wszelkiej pomyślności Wszystkim Państwu, życzę udanego świętowania. Bawmy się i radujmy, oby nigdy nie zabrakło nam chleba. Szczęść Boże - dodał.

Przemówieniu odbyły się konkurs dożynkowy, było ośpiewywanie wieńców i występy na scenie. Impreza trwała do późnego wieczoru.

(mr)