Spięcie na sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju pomiędzy radną Elżbietą Szarawarą a burmistrz Ewą Przybyło

RABKA-ZDRÓJ: Radna Elżbieta Szarawara zarzuciła burmistrz Ewie Przybyło, że lekceważąco i pogardliwie wypowiada się o Rabczańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Burmistrz odpowiada, że wypowiedzi, których użyła, to nie jej własne słowa, tylko to "co mówi się na mieście".

Pod koniec poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej radna Szarawara wygłosiła następujące oświadczenie: "W dniu 8 lutego 2013 r. podczas posiedzenia Komisji Kultury i Kultury Fizycznej użyła Pani sformułowania „grupa wzajemnej adoracji, która spotyka się , by wydawać swoje emerytury”, mówiąc o RUTW. Już w poprzednich latach podczas rozpatrywania naszych wniosków o granty określała Pani słuchaczy RUTW: a to jako grupę emerytów chcących rozwijać swoje hobby, na które oczywiście dotacji Gmina nie będzie dawała albo jako grupę skupiającą burmistrzowską opozycję /Tyg. Podh. Nr 43/2012/. Takie opinie o RUTW są wysoce niesprawiedliwe, niestosowne, lekceważące, pogardliwe i naszym zdaniem wysoce naganne. Słuchacze zrzeszeni w RUTW, tak jak i inni mieszkańcy naszego miasta, płacąc do budżetu podatki , mają prawo oczekiwać szacunku od władz miasta i wsparcia statutowej działalności Stowarzyszenia, które tworzą i w nim aktywnie i efektywnie działają. Ja, jako radna i członek RUTW poczułam się bardzo dotknięta Pani słowami. Jest mi po prostu przed słuchaczami Uniwersytetu trochę wstyd i przykro za Panią. Przecież w grudniu ub. roku spotkała się Pani z Zarządem RUTW. Tematem spotkania była informacja o najważniejszych kierunkach działania Uniwersytetu na rzecz środowiska seniorskiego i mieszkańców Rabki-Zdroju. Wymienię tylko te najważniejsze :

otwarte wykłady,
otwarte występy chóru Cantabile,
wystawy plastyczne,
otwarte Dni Seniora w Rabce-Zdroju,
wolontariat podczas Olimpiady Dzieci Niepełnosprawnych,
coroczna akcja„Cała Polska czyta dzieciom”- dla dzieci sanatoryjnych,
spotkania z pensjonariuszami DPS „Gałązka Rozmarynu /3-4 razy w roku/ - występ chóru, wspólne śpiewanie,
współredagowanie „Wieści Rabczańskich”,
prezentacja dorobku RUTW na konferencji Miast Partnerskich .

Te działania od 3 lat weszły na trwałe w plan pracy RUTW a celem ich jest m.in. aktywizacja intelektualna i fizyczna środowiska seniorskiego, działania na rzecz lokalnej społeczności, budowanie pozytywnego wizerunku osób starszych, tworzenie więzi międzypokoleniowych, wzbogacanie oferty kulturalnej Gminy.

Wspomniane spotkanie zaowocowało podpisaniem przecież z Panią w styczniu tego roku porozumienia o współpracy na lata 2013-2015 pod nazwą „Rabka-Zdrój przyjazna seniorom”. Członkowie Stowarzyszenia RUTW przyjęli je z dużym zadowoleniem, traktując ten dokument z jednej strony jako wyraz docenienia roli, jaką pełni Uniwersytet w naszej Gminie, z drugiej zaś jako wzajemne zobowiązanie do realizacji określonych w nim kierunków polityki senioralnej.

Jak powszechnie wiadomo, w związku z prognozami demograficznymi, polskie władze państwowe, parlament, środowiska naukowe są coraz bardziej zainteresowane aktywizacją ludzi starszych, stwarzaniem realnych programów i warunków dla przeciwdziałania marginalizacji środowisk seniorskich, przełamywaniem szkodliwych stereotypów o braku przydatności seniorów w społeczeństwie.

Wyrazem woli wspólnego z Uniwersytetami Trzeciego Wieku realizowania polityki senioralnej Państwa jest m.in. podpisanie oraz wdrożenie przez przedstawicieli rządu i UTW „Paktu na Rzecz Seniorów”, uchwalenie rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych, powołanie parlamentarnego zespołu ds. UTW.

Członkowie RUTW to grupa ponad 90 osób o dużym potencjale intelektualnym, twórczym, społecznikowskim, opiniotwórczym. Oprócz rozwijania swojego hobby, jak to Pani określiła, staramy się godnie reprezentować i promować naszą Gminę na konferencjach, szkoleniach, spotkaniach, na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Seniorów w Łazach , ogólnopolskich sympozjach „aktywni-50+”, itp., a także podejmować działania skierowane do i dla mieszkańców Miasta i Gminy.

Jako jeden z dziesięciu Uniwersytetów Trzeciego Wieku /a jest ich obecnie w Polsce już 485/ zostaliśmy wybrani do realizacji pilotażowego programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pod nazwą „Działalność UTW na rzecz środowiska”

Jako jeden z pierwszych w Polsce UTW poddaliśmy się skomplikowanej procedurze wdrożenia standardów „Profesjonalny Uniwersytet Trzeciego Wieku”.

Jako jeden z 47 UTW w gronie 423 oferentów pozytywnie rozpatrzonych otrzymaliśmy dofinansowanie na działalność edukacyjną z ministerialnego programu ASOS / warto dodać, że na konkurs do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wpłynęło 1200 wniosków/. Wygraliśmy też konkurs na dofinansowanie zadań publicznych dla środowisk seniorskich z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Tym bardziej jest nam przykro, kiedy słyszymy krzywdzące, pogardliwe i lekceważące słowa o naszej działalności z ust Burmistrz Rabki- Zdroju.

Pani Burmistrz, na ponad 17 tys. mieszkańców prawie 6 tys., czyli blisko 1/3 (33%) mieszkańców to osoby powyżej 50 roku życia – tyle osób jest zameldowanych, ale wiadomo, że ludzi starszych mieszka w Rabce-Zdroju o wiele więcej. Jest to duża część naszego społeczeństwa i oferta zagospodarowania wolnego czasu dla nich powinna być tak samo ważna i istotna, jak oferty dla dzieci i młodzieży. Sądzę, że aktywność i działania takiej grupy, jaką jest RUTW, powinny znaleźć u władz Rabki- Zdroju daleko idącą pomoc i przynajmniej zrozumienie, a przede wszystkim szacunek.

Na zakończenie pozwolę sobie skierować do Pani Burmistrz trzy pytania:

1. Czy posiada Pani informacje o pozyskiwaniu grantów spoza budżetu Gminy przez inne organizacje pozarządowe i stowarzyszenia ( te organizacje, które są często dotowane z Gminy w stosunkowo wysokiej kwocie)?
2. Jaką ofertę dla mieszkańców Rabki-Zdroju 50+ ma Gmina i władze Rabki ?
3. Czy zna Pani dokumenty zawierające główne kierunki polityki senioralnej Państwa, które obligują władze samorządowe wszystkich szczebli do jej realizowania?".

***

Burmistrz Ewa Przybyło w milczeniu wysłuchała całego oświadczenia, po czym sama zabrała głos. - Złemu posłańcowi głowę obcięli - zaczęła cytatem, który, jak dodała, znakomicie obrazuje sytuację, jaka wynikła. Wyjaśniała, że nigdy sama nie twierdziła, że słuchacze RUTW są "grupą wzajemnej adoracji", ale tylko powtórzyła to, co mówi się na mieście. - To nie były moje słowa - zaznaczyła.

Zdaniem burmistrz Przybyło, wszystkie pretensje o których mówiła radna Szarawara wynikają z żalu, że uniwersytet nie dostał z konkursu ogłoszonego przez Urząd Miejski takiej kwoty pieniędzy, o jaką się ubiegał. Dodała jednak, że słuchacze nie mogą mieć do niej pretensji, bo ona, jako burmistrz, tylko zatwierdza ustalenia komisji. Zdradziła, że zawsze toczy się dyskusja, czy pieniądze dać seniorom, którzy mają przecież swoje świadczenia, czy przeznaczyć je na dzieci, które nie mają dochodów. - Komisja nie dała wam więcej pieniędzy, bo chcieliście pieniędzy na wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej na kąpiele. Komisja uznała, że za takie atrakcje powinniście sobie sami zapłacić - poinformowała burmistrz. Być może pieniędzy byłoby dla seniorów więcej, gdyby - jak proponowała - seniorzy zorganizowali np. zajęcia z dziećmi. - Ale nie chcieliście tego zrobić - stwierdziła (radna Szarawara wyjaśniała później, że nie przewiduje tego statut RUTW).

- Ja was bardzo szanuję, cenię waszą pracę, ja państwem nie gardzę. Powiedziałam tylko to, co mówią na Rabce, może to był mój błąd, że powtórzyłam - mówiła Ewa Przybyło. Burmistrz zwróciła uwagę, że rabczański UTW skupia specyficzną grupę seniorów, takich, którzy dbają o swój rozwój intelektualny. Tymczasem w Rabce-Zdroju są seniorzy, którzy mają inne potrzeby, są tacy którzy boją się wyjść z domu, są w depresji, i nimi również trzeba by się zająć, przywrócić ich społeczeństwu.

- O pieniądze nie mam żalu, ale o słowa. One zabolały. Chodziło o traktowanie nas, o stosunek do naszej grupy - wyjaśniła w odpowiedzi Elżbieta Szarawara.

- Ewidentnie widać, że chodzi o pieniądze - odparła jednak Ewa Przybyło.

(mr)