Spotkanie założycielskie Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (zdjęcia)

Jest w Limanowej, jest w Rabce-Zdroju, będzie i w Mszanie Dolnej. Około 80 osób, głównie seniorów, spotkało się dziś po południu na spotkaniu założycielskim Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w mszańskim pensjonacie "Janda".

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Franciszka Dziedziny, wicestarosty limanowskiego i jednocześnie prezesa Towarzystwa Ziemi Mszańskiej w ramach którego powstaje uniwersytet dla seniorów. Mszański UTW nie będzie odrębnym stowarzyszeniem, jak ma to miejsce np. w Rabce-Zdroju, ale jednostką działającą w strukturach Towarzystwa Ziemi Mszańskiej. Dlatego też nie wybierano dziś zarządu Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bo rolę jego władz przejęły obecne władze Towarzystwa, któremu szefuje wicestarosta Dziedzina.

Dzisiejsze spotkanie założycielskie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Obok seniorów z miasta i gmin Mszana Dolna oraz Niedźwiedź, wzięli w nim udział samorządowcy - burmistrz Tadeusz Filipiak z przewodniczącym Rady Miasta Adamem Malcem, wójtowie Bolesław Żaba i Janusz Potaczek oraz m.in. były poseł, a obecnie dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz szef stowarzyszenia w Limanowej Bronisław Dutka i przewodniczący Rady Gminy Limanowa Józef Oleksy. Z ich strony padły deklaracje współpracy i wsparcia dla działalności uniwersytetu dla seniorów.

- Myślę, że nikt inny, jak osoby z długoletnim stażem pracy, na emeryturze czy rencie, które przeżyły swoje, wiedzą jak wygląda życie i mogą się tą wiedzą z młodymi podzielić - mówił Franciszek Dziedzina podkreślając, że celem uniwersytetu będzie również międzypokoleniowa wymiana doświadczeń.

Na to samo zwracał też uwagę wiceprezes towarzystwa Czesław Szynalik. - Chodzi o to, by ludzie młodzi duchem nie zamykali się w czterech ścianach, ale dzielili się swoim doświadczeniem, bo "człowiek potrzebny dwa razy żyje".

- Potrzeba, by pokolenia się nie rozeszły, bo Polskę musimy budować wszyscy - dodał Bronisław Dutka.

Na spotkaniu poinformowano, że patronat naukowy nad Zagórzańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku obejmie Akademia Ekonomiczna, której władze wyraziły taką chęć. Wybrano również Radę, która zajmie się opracowanie programu ZUTW w m.in. w zakresie kultury, sportu i zdrowia. Tworzą ją: dr nauk med. Grażyna Dębska, Piotr Lulek, Anna Górska, Jerzy Łabuz, Teofila Latoś i Elżbieta Magierska.

Organizatorzy zapowiedzieli utworzenie strony internetowej na której dostępne będą informacje na temat działalności uniwersytetu oraz planują organizację uroczystej inauguracji działalność Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

(mr)