Ostrzeżenie dla tych, co palą śmieciami w piecach

Straż Miejska w Rabce-Zdroju apeluje do mieszkańców miasta i gminy o informowanie o przypadkach, gdy z jakiegoś komina unosi się wyjątkowo śmierdzący i ciemny dym. Strażnicy zapowiadają kontrole we wskazanych miejscach, a także kary dla osób palących śmieci - nawet do 5 tys zł. Strażnicy dodają też, że aktualne przepisy pozwalają im wejść do budynków w celu przeprowadzenia kontroli - utrudnianie kontroli jest przestępstwem.

Oto komunikat Straży Miejskiej w Rabce-Zdroju, który pojawił się dziś na stronie Urzędu Miejskiego:

„Wydajność energetyczna spalania nieposegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy, pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci. Dotyczy to osiedli domów jednorodzinnych, ale także budynków ogrzewanych piecami kaflowymi. Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach. To powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń – w dymie z kominów możemy znaleźć pierwiastki całej tablicy Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór – to tylko część szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych. Spalanie śmieci nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i szkodliwych problemów zdrowotnych.

Na terenie Gminy Rabka-Zdrój w miejscu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrolę można przeprowadzić całodobowo, a w nieruchomościach zamieszkałych od godziny 6.00 do 22.00.
Z kontroli nieruchomości każdorazowo sporządza się protokół.

Należy pamiętać, że kolor czy zapach dymu wydobywającego się z komina nieruchomości nie jest jednoznacznym wskaźnikiem, że w instalacji grzewczej budynku spalane są odpady. Straż miejska prosi mieszkańców o zgłaszanie, jeśli ktoś zauważy „dziwny” dym wydobywający się z komina.

Zgłoszenia będą dla Straży Miejskiej ważnym sygnałem, że należy przeprowadzić kontrolę instalacji grzewczych. Zgłoszenia są przyjmowane: całą dobę można pozostawić informację na automatycznej sekretarce, każde zgłoszenie zostanie sprawdzone tel. 18 2679263, poczta elektroniczna – sm@rabka.pl w godzinach pracy Straży Miejskiej 8:00 - 22:00 od 15 listopada 2016r. w okresie zimowym. /z wyjątkiem dni wolnych od pracy/

Jakiej kary może się spodziewać ktoś, kto pali w piecu śmieciami? Na miejscu można ukarać taką osobę mandatem do 500 złotych. Ale jeśli ktoś odmawia przyjęcia mandatu, wtedy sprawa trafi do Sądu, albo funkcjonariusz Straży Miejskiej będzie pobierał próbki, które trafią do laboratorium.

Jeśli wyniki pozwolą stwierdzić, że były palone odpady, wtedy trzeba się liczyć z karą grzywny w sądzie, która sięga nawet 5 tysięcy złotych.

Niektórzy uważają, że strażnicy nie mają prawa wchodzić do prywatnego domu bez nakazu. Panuje u nas przekonanie, że dom jest taką naszą prywatną przestrzenią, gdzie bez nakazu prokuratorskiego nikt nie może wejść. Ale mamy też przepisy ustawy Prawa ochrony środowiska, gdzie artykuły 379 i 380 mówią szczegółowo, że organ kontrolny może wejść na nieruchomość i dokonać takiej kontroli. Jeśli mieszkaniec nam to uniemożliwia, popełnia przestępstwo z artykułu 225 Kodeksu karnego. Ludzie może nie zdają sobie z tego sprawy, ale tak regulują to obowiązujące przepisy prawne”.

Oprac. (mr)