Po zamieszaniu ze śmieciami - urząd zmienia termin wejścia w życie nowego systemu

RABKA-ZDRÓJ: Po zamieszaniu związanym z nowymi zasadami odbioru śmieci, Urząd Miejski w Rabce-Zdroju ogłosił, że do końca stycznia śmieci odbierane będą jeszcze po staremu, czyli systemem obowiązującym w 2017 roku, a nowy system wejdzie od 1 lutego.

- Aby zmiana systemu odbioru odpadów odbyła się płynnie, Urząd Miejski w Rabce-Zdroju podjął decyzję, że do końca stycznia śmieci zabierane będą według dotychczasowych zasad, tak by wszyscy mieli czas przygotować się do nowego systemu - poinformował przed weekendem magistrat. Urząd poinformował też, że firma IB Odpady dostarczy do każdego gospodarstwa domowego worki na odpady do końca stycznia.

Nowy system odbioru śmieci, który wszedł w życie 1 stycznia, zaskoczył mieszkańców, którzy przekonują, że urząd za słabo rozpowszechnił informację o ty, na czym będą polegały zmiany. A te są duże. Pierwszą ważną zmianą jest zmiana częstotliwości odbioru odpadów. W tym roku śmieci segregowane będą odbierane tylko raz w miesiącu (do tej pory zabierane były dwukrotnie). Druga ważna zmiana jest taka, że w miejsce dwóch pojemników wprowadzono kilka worków na różnego rodzaju odpady. Trzecia gówna zmiana polega na tym, że teraz trzeba segregować śmieci. Dotychczas odpady podzielone były na zmieszane i segregowane. Teraz są osobne worki na plastik i metal, osobne na szkło, papier i odpady biodegradowalne. Pozostał pojemnik na odpady zmieszane. Część mieszkańców, która wystawiła śmieci po staremu, musiała wyjmować śmieci z pojemnika i segregować je na nowo. Od części z nich śmieci nie zostały zabrane. Wywołało to krytyki.

Na Gorce24.pl nasi czytelnicy pisali:

"Ale wpadka przed wyborami" (Andrzej)

"Wypadałoby wrócić do normalności i odbierać wszystkie odpady 2 razy w miesiącu. I worki zastąpić normalnymi koszami. Jak się zrobi ciepło to tak będzie buchało z tych worków że aż strach. Na papier niech będą worki, ale na resztę śmieci worki to jakieś nieporozumienie. Tylko patrzeć jak się zaczną szczury mnożyć w Rabce" (Jędruś)

"Skandal! Cofamy się do średniowiecza w temacie śmieci. Komu przeszkadzały pojemniki? Zamiast dołożyć kolejne kubły do segregacji, tandetne worki. Mam to trzymać w salonie? Smród w lecie w związku ze zmniejszeniem częstotliwości odbioru zabije wszelkie opory. Wszystko pewnie wyląduje w piecu. Brawo! Bis! Wybory idą, a worki na odpady czekają" (zenek co w plecach ma tlenek_.

(mr)