18-letni rabczanie zostaną zbadani przez komisję wojskową

Między 22 a 26 marca młodzi mężczyźni z rocznika 1999 z terenu miasta i gminy Rabka-Zdrój będą musieli stawić się na wojskową komisję lekarską w Nowym Targu.

Ruszyła doroczna kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu nowotarskiego. 19 lutego starosta Krzysztof Faber oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu mjr Piotr Drozd uroczyście zainaugurowali pracę Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Nowotarskiego.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia. Tegoroczna kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Oprócz nich stawić się muszą mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 1997-1998, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności. Do poboru staną również mieszkańcy miasta i gminy Rabka-Zdrój, którzy będą wzywani na komisję w dniach 22.03-26.03.

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej obejmuje również kobiety urodzone w latach 1994-1999 – absolwentki lub studentki kierunków medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych. Stawić się przed komisją powinny także osoby, które zgłosiły się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, ale nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej (kategorii).

Więcej informacji o kwalifikacji oraz plan pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Nowotarskiego w 2018 roku znajduję się na stronie: www.nowotarski.pl.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu