• Sobota, 25 września 2021
  • Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

Zaproszenia

Rabczańskie Rowerowanie

Data: 26 sierpnia 2021, Czwartek / Ilość wyświetleń: 1520

Rabczańskie Stowarzyszenie Rowerowe CYKLO-Rabka oraz Urząd Miejski w Rabce-Zdroju zapraszają na pierwszą edycję Rabczańskiego Rowerownia.

To cykl letnich bezpłatnych wycieczek rowerowych po Rabce-Zdroju i okolicach. Pierwsza odbędzie się 16 lipca, a kolejne co tydzień do końca wakacji. Harmonogram i szczegóły - na załączonym plakacie.

W ramach akcji „Rabczańskie Rowerowanie 2021” przez cały okres wakacji tzn. w trzecie czwartki lipca i każdy czwartek sierpnia, organizowane są tematyczne wycieczki rowerowe z przewodnikami po Kursie PTTK Oddziału Rabka „Od źródła do zdroju”. Pierwsza wycieczka pt. „Letnie Rowerowanie do źródełka magicznych życzeń i kościółka na Piątkowej Górze i druga „Rabczańskie legendowanie z miejskimi zabytkami i ciekawymi miejscami” już za nami.
Trasa pierwszej wycieczki prowadziła od wypożyczalni Rabka.pl poprzez Muzeum im. Władysława Orkana„ przez Rynek, wzdłuż muru okalającego dawne gimnazjum męskie im. Wieczorkowskiego i dalej urokliwą uliczką równoległą do ulicy Zakopiańskiej, aż do skansenu kolejowego w Chabówce, a później ostro pod górę, aż do kościółka na Piątkowej Górze drogą rolną wzdłuż tzw Zakopianki, a następnie do źródełka Pociesznej Wody. Następnie rowerzyści wjechali na stary trakt solny obok 2 kapliczek cholerycznych aż do zjazdu na ulice Zakopiańską i prosto do domu Świętego Mikołaja czyli zespołu dworcowego w centrum Rabki-Zdroju. Przejazd zakończył się przy kościele Marii Magdaleny.

Druga wycieczka prowadziła poprzez wszystkie ważniejsze atrakcje Rabki - Zdroju i zaczynała się przy Kościele Marii Magdaleny (Legenda o Czarcie Rabcku), a następnie przekazano ciekawostki związane z zespołem dworca kolejowego i placem Świętego Mikołaja, dalej grupa udała się pod zabytkową bramę cmentarną z wyjątkową ikoną Matki Boskiej, a następnie pod pierwszą w Małopolsce Tężnię solankową by dalej udać się pod pomnik papieża Jana Pawła II z podnóża którego podziwiano przepiękną otwierającą Park Zdrojowy tzw. „Aleje herbów miast partnerskich” . Cykliści zwiedzili park, a następnie udali się pod fontannę ze słoniami przy Kawiarni Zdrojowej, skąd podążyli do owianej złą sławą willi Tereska i cmentarz żydowski. Ta krótka, ale obfita w ciekawostki rowerowa wycieczka pozwoliła poznać historię Rabki od początków powstania uzdrowiska poprzez trudne dzieje II wojny światowej do teraz. Nasze wiekowe domy uzdrowiskowe zachwycały detalami architektonicznymi, a atrakcje militarne i pomniki wojenne przybliżały mało znaną historii Rabki.

Kolejna przejażdżka w czwartek, 29 lipca zaplanowana jest na wieżę widokową na Polczakówce, zbiórka o godz. 10.00 przy Salonie i Serwisie rowerowym Kross, Rabka na ulicy Sądecka 25 w Rabce Zdrój, wycieczkę poprowadzi Tomasz Koperniak a osobą wspierającą będzie Józef Koperniak.

Stowarzyszenie Rowerowe Cyklo-Rabka organizuje cykl bezpłatnych wycieczek pt. „Rabczańskie Rowerowanie” dzięki Wypożyczalni rowerów Elektrycznych MTB - WYPOŻYCZALNIARABKA.PL, która na zakup rowerów uzyskała wsparcie w ramach operacji: „Wzbogacenie przez wnioskodawcę Koperniak Sp. z o.o. oferty wypożyczalni rowerów tradycyjnych o wypożyczalnię rowerów elektrycznych”, sfinansowanej przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy, w ramach poddziałania19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (oferta LGD: http://przyjaznadolinaraby.info/nowastrona/), Salonowi Rowerowemu Kross Rabka oraz pomocy finansowemu Urzędu Miejskiego w Rabce- Zdroju. Wycieczki prowadzi wykwalifikowana kadra.

- Czas ograniczonych wyjazdów zagranicznych otworzył możliwości poznawania na nowo miejsc znanych, szukania ciszy, spokoju i odpoczynku z prozdrowotnym klimatem. Rabka to miejsce idealne na taki wypoczynek, zachęcamy by dzięki wycieczkom poznać ją bardziej – zachęca prezes PTTK odział w Rabce-Zdroju Piotr Czyszczoń.


(mr)