• Sobota, 25 września 2021
  • Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

Zaproszenia

Msza Św. na Luboniu Wielkim

Data: 25 lipca 2021, Niedziela / Ilość wyświetleń: 1275

W niedzielę 25 lipca na Luboniu Wielkim o godz. 12:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, której organizatorami są: Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce-Zarytem, Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce-Zdroju i Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój.

Jest to msza, która odprawiana jest zawsze w ostatnią niedzielę lipca jako podziękowanie za uratowanie schroniska z pożogi wojennej. W tym roku również w 90 - rocznicę uroczystego otwarcia schroniska na Luboniu. Msze św. odprawi ojciec opat Benedyktynów Szymon Hiżycki OSB.

Serdecznie zapraszamy w imieniu gospodarza schroniska i oddziału PTTK Rabka – Zdrój.

Msze dziękczynne na Luboniu Wielkim to już wieloletnia tradycja. Biorą w nich udział: turyści, przyjaciele schroniska a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Podczas II Wojny Światowej niemal wszystkie górskie schroniska zostały przez Niemców spalone. Obiekt na Luboniu Wielkim ocalał dzięki odwadze ówczesnej kierowniczki, Karoliny Kaleciakowej. Kobieta wyszła na powitanie okupantów z niemowlęciem na ręku i butelką wódki. Zbici z tropu Niemcy odstąpili od spalenia schroniska, choć później próbowali je zniszczyć pociskiem artyleryjskim wystrzelonym od strony Zarytego.

Mat. pras./ oprac. (mr)