• Wtorek, 9 sierpnia 2022
  • Imieniny: Romualda, Romana, Ireny

Zaproszenia

Wystawa malarstwa Stanisława Świątkowskiego

Data: 1 lipca 2022, Piątek / Ilość wyświetleń: 383

Dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju oraz Artysta zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Świątkowskiego pt. „Przez wieki”, który odbędzie się 1 lipca o godz. 17.00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum (zabytkowy kościółek) przy ul. Orkana 2.

Artysta plastyk urodzony w 1950 r. przez lata związany z zakopiańskim środowiskiem artystycznym żyje i tworzy w Kassel (Niemcy). Tam w latach 1988-1991 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. W. Kauscha.

Od 1995 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach międzynarodowych we Francji oraz na terenie Niemiec i Polski. Wielką rolę w życiu artysty odegrało malarstwo sakralne, wykonał m.in. Tryptyk – obraz ołtarzowy w kościele w Calden, cykl obrazów „Jezusa Frasobliwego”, kopie obrazów „Czarnej Madonny” i „Jezu, ufam Tobie”, oraz cykl obrazów Pamięć” o św. Janie Pawle II. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i wielu europejskich galeriach. Największa kolekcja zdobi siedzibę dyrekcji firmy „Neckermann” we Frankfurcie nad Menem (ok. 40 obrazów). Międzynarodową sławę zdobył wykonując monumentalne dzieło – dwustumetrowy plafon na wyspie Hokkaido.

Wystawa w Muzeum prezentuje m. in. kopie dawnych mistrzów oraz cykl obrazów inspirowanych krajobrazami dawnej polskiej wsi, w którą naturalnie wpisane są miejsca kultu religijnego.

Mat. prasowe, mr