• Piątek, 2 czerwca 2023
  • Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

Galeria zdjęć

Młodzież niemiecka z wizytą w I LO im. E. Romera w Rabce-Zdroju

Środa, 12 października 2011

Zdjęcia: Sylwia Stasik

Poznaj gorczańskie dziedziny z Portalem Gorce24: Gmina Niedźwiedź

Sobota, 8 października 2011

Gmina Niedźwiedź leży w południowej części powiatu limanowskiego, na północnych stokach Gorców, w Beskidzie Wysokim. Powierzchnia gminy wynosi 74,44 km 2. Zamieszkuje ją 6950 osób. W skład gminy wchodzą cztery sołectwa: Podobin, Niedźwiedź, Konina i Poręba Wielka. Podobin to najmniejsza wieś w gminie, granicząca z miastem Mszana Dolna, posiadająca dogodne warunki do uprawiania lotniarstwa. Niedźwiedź jest siedzibą władz gminnych, położoną centralnie u zbiegu doliny Koniny i Porębianki. Konina to wieś rolniczo - turystyczna; na osiedlu Halamy występuje tradycyjna zabudowa górali Zagórzan. Poręba Wielka jest największą wsią gminy, posiadającą bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki i liczne kwatery prywatne.

Gmina Niedźwiedź to wyjątkowa okolica, położona w szczególnej, ochronnej strefie Gorczańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu panują tu bardzo dobre warunki rekreacyjne, piękne, czyste polany oraz niespotykane gdzie indziej gatunki fauny i flory. Najwyższym szczytem górującym nad gorczańską krainą jest Turbacz (1311 m n.p.m.), od którego promieniście rozchodzą się wszystkie główne grzbiety górskie. Sieć szlaków pieszych, rowerowych, konnych, narciarskich oraz ścieżek edukacyjnych pozwala w pełni korzystać z wybitnych walorów okolicy, w której królują góry, lasy i rwące potoki.

Gmina Niedźwiedź to region urokliwy pod względem geograficznym, ale również z głęboko zakorzenioną kulturą. Najbardziej znaną wsią jest Poręba Wielka. Do jej popularności przyczynił się Władysław Orkan, zwany Piewcą Gorców. Urodził się on w należącym do Poręby osiedlu Zagronie, pod Turbaczykiem. Tu stworzył większość swych utworów, często umieszczając akcje w rodzinnej wsi. Dziś w jego rodzinnym domu – stuletniej willi wybudowanej w stylu zakopiańskim, znajduje się muzeum, prezentujące spuściznę pisarza.
Gmina stara się kultywować zagórzańską kulturę m.in. poprzez działalność zespołów regionalnych m.in. Kaczory, Gorcanie, Turbacyki, które uświetniają swym śpiewem uroczystości zarówno kościelne, jak i imprezy okolicznościowe.
Turyści, oprócz wędrówki na znane i wysokie szczyty Gorców, takie jak Turbacz (1311 m n.p.m.) czy Obidowiec (1106 m n.p.m.), mogą również przejść widokowymi polanami na szczyt Suhory (1000 m n.p.m.), gdzie znajduje się ładnie wkomponowane w krajobraz, najwyżej w Polsce położone obserwatorium astronomiczne. Bardzo interesujący jest również wąwóz erozyjny z wodospadem – Koński Banior w Koninie. Szlaki górskie, szczyty i polany w tej okolicy urzekają swym pięknem i niezwykłością.

Strona internetowa gminy http://www.niedzwiedz.iap.pl/pl polecamy również stronę Gorczańskiego Parku Narodowego http://www.gorczanskipark.pl/

Zdjęcia: Piotr Kuczaj

Kampania wyborcza na ulicach Rabki-Zdroju

Środa, 5 października 2011

Wszystko można przeżyć, nawet setki natarczywych spojrzeń proszących o głos ... Byle tylko po sobie posprzątali!
Zdjęcia: Piotr Kuczaj

Projekt centrum handlowego w Mszanie Dolnej

Poniedziałek, 3 października 2011