• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 25 lutego 2024
  • Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Reklama
Wiadomości
Data: 17 czerwca 2022, Piątek / Ilość wyświetleń: 1646

Kolejne spotkanie z kulturą Żydów

Co łączy chrześcijaństwo i judaizm - opowie o tym w poniedziałek 20 czerwca o godz. 17.00 Urszula Antosz-Rekucka, podczas wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej.

"Szabaśnik zapewne znamy z domów naszych babć, o paschalnych korzeniach Wielkanocy słyszeliśmy, ale czy wiemy, co to mezuza i jaki ma związek z naszą kropielniczką? Albo czym były „frędzle płaszcza Jezusa”, których dotknęła uzdrowiona kobieta? Relacje chrześcijańsko żydowskie nie zawsze były łatwe. Rewolucją ze strony katolickiej była deklaracja „Nostra aetate” Soboru Watykańskiego II, która zaleca nam „poznanie się i poszanowanie”. Historia, także naszego regionu, współtworzona była przez wyznawców judaizmu. Pora poznać jego wartości i zobaczyć, jak wiele zaczerpnęliśmy od Starszych Braci oraz czym moglibyśmy się inspirować.

Opowie o tym już w najbliższy poniedziałek w Bibliotece Miejskiej w Mszanie Dolnej, absolwentka teologii UPJPII, członkini Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, Liderka Dialogu, a na co dzień katechetka w ZSTI w Mszanie Dolnej, Urszula Antosz-Rekucka".

Materiały prasowe
Reklama
Zobacz także
Reklama