• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 25 lutego 2024
  • Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Reklama
Wiadomości
Data: 29 grudnia 2022, Czwartek / Ilość wyświetleń: 2880

Podwyżki śmieci w Rabce-Zdroju

Od 1 lutego mieszkańcy miasta i gminy zapłacą nowe - wyższe - stawki za odbiór odpadów komunalnych. Stawka wzrosła o 15%, czyli o 4 zł od osoby.

Dyskusja na temat podwyżek prowadzona była od wielu miesięcy. Radni kilkukrotnie odrzucali propozycje podwyżek przedkładane przez burmistrza Leszka Świdra uzasadniając to tym, że mają za mało informacji, skąd taki wzrost.

Burmistrz Leszek Świder wielokrotnie tłumaczył, że proponowane stawki wynikają z cen w przetargach. Samorząd musi bowiem tyle zapłacić firmom odbierającym śmieci, ile zażądają. Tymczasem ceny odbioru odpadów stale rosną, a firmy się tym zajmujące tłumaczą to m.in. wzrostem kosztów, w tym energii.

Tym razem, mimo długiej dyskusji i wielu argumentów, radni zgodzili się na podwyżki. Stawka dla mieszkańców domów jednorodzinnych wzrosła do 37 zł miesięcznie od osoby, od mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych - do 31 zł. Na 10-złotowy upust mogą liczyć mieszkańcy domów jednorodzinnych posiadający kompostowniki. 206 zł rocznie zapłacą właściciele domków jednorodzinnych. Są to stawki dla segregujących - ci, którzy nie segregują odpadów zapłacą ich dwukrotność.

Radny Marek Ciepliński sprzeciwił się podwyżkom, bo jak mówił, miasto niewiele zrobiło, żeby im zapobiec.

mr/
Reklama
Zobacz także
Reklama