• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 1 października 2023
  • Imieniny: Danuty, Remigiusza, Romana
Reklama
Informacje
Data: 10 czerwca 2023, Sobota / Ilość wyświetleń: 589

Łucja Malec-Kornajew w mszańskiej bibliotece

W Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbyło się drugie spotkanie, drugiej już edycji naszego projektu edukacyjnego "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej". Tym razem nieco inaczej - temat nie dotyczył bezpośrednio ani historii, ani dwukulturowości miasta, ale zaproszona gościnnie, historyczka sztuki, mająca mszańskie korzenie Łucja Malec-Kornajew, dzięki rodzinnej historii, którą się podzieliła, pomogła nam opracować ważny wątek okupacyjnej historii miasta: dramatyczne dzieje Gottliebów, ochrzczonej żydowskiej rodziny z Krakowa, która zginęła w Mszanie Dolnej podczas Zagłady.

Wkrótce owoce tej współpracy znajdą się na naszej stronie, jako kolejny rozdział w zakładce "Historie". Wykorzystamy je też podczas kolejnego spotkania, już 23.06.2023. Będzie ono poświęcone chrześcijanom o żydowskich korzeniach, którzy - niemal wszyscy - zostali zamordowani w masowej egzekucji mszańskich Żydów 19.08.1942 r.

Pani Łucja, przewodniczka po Krakowie, dziennikarka, aktorka, producentka, działa charytatywnie, społecznie, jest niezwykle twórczą osobą licznych talentów, została Autorką Mądrej Książki Roku 2022 dla dzieci, przybliżającej młodym czytelnikom tajemnice historyczne. Jej "Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce" zdobył to wyróżnienie aż w dwóch kategoriach: w głosowaniu jury i plebiscycie czytelników. Jest także współautorką "Smoczego przewodnika dla dzieci po Krakowie" i projektu www.szwendacze.com Świetnie rozumie się z młodymi odbiorcami, stąd też organizowane przez nas spotkanie zakończyło się dużym sukcesem - otoczona wianuszkiem młodych, starszych i całkiem dojrzałych czytelników, dzieliła się zawartością swej tajemniczej walizeczki, odpowiadała na pytania i prezentowała detektywistyczne akcesoria. Jest bowiem także twórczynią Pierwszego Detektywistycznego Biura dla Dzieci. Wśród mszańskiej widowni zdobyła nowych uczestników tej pionierskiej inicjatywy! Na koniec wszyscy raczyli się smakołykami i snuli plany co do dalszych spotkań z tajemniczą Fishką, która skradła serca uczestników.

Spotkanie poprowadziła Rachela Antosz-Rekucka, transmisję online zapewnił Dariusz Ptak ze swoją ekipą; nagranie będzie niebawem dostępne na naszym kanale https://www.youtube.com/@sztetlmszanadolna

Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Burmistrz Mszany Dolnej, Anny Pękały, która także wzięła w nim udział. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Organizatorzy
Reklama
Zobacz także

Premiera w "Rabciu" (zdjęcia)

Sobota, 30 września 2023 19:51

Nowe fotele w kinie Śnieżka

Piątek, 29 września 2023 16:52

Didigoliada 2023

Piątek, 29 września 2023 15:02
Reklama