Wiadomości
Data: 21 sierpnia 2023, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 3175
Dożynki w Chabówce (zdjęcia)
Chabówka była w tym roku gospodarzem Dożynek Gminy Rabka-Zdrój. Święto plonów odbyło się w niedzielę, a rozpoczęła je msza świętą dziękczynna za zbiory i za rolników, którą w kościele parafialnym św. Brata Alberta w Chabówce odprawili proboszcz ks. Paweł Skowron i ks. Michał Rymar, proboszcz z Rdzawki.
We mszy uczestniczyły sztandary OSP z Chabówki Ponic i Rdzawki, Związku Podhalan Oddział Gorczański w Rabce-Zdroju i Chabówce oraz Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej z Chabówki. Obecne były delegacje sołectw z wieńcami, z Rdzawki, Ponic i Chabówki. Były też wieńce ze Słonego, zespołu Szafrany, SMKL, Majeranków i Robcusi. Samorząd Rabki-Zdroju reprezentował burmistrz Leszek Świder oraz sołtysi poszczególnych miejscowości i radni. Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotowała muzyka góralska zespołu regionalnego Majeranki i Orkiestra OSP z Rabki-Zdroju pod kierownictwem Jacka Klinowskiego.
- Witam was wszystkich, którzy przychodzicie dziękować Panu Bogu za tegoroczne plony, za chleb, który z woli bożej jest nam dany. Zawsze powinniśmy dziękować Panu Bogu, dziś robimy to poprzez wieńce, które są uhonorowaniem rolniczego trudu. Módlmy się, żeby tego chleba nam nie zabrakło, ale też, żebyśmy umieli się nim dzielić i iść z nim do potrzebujących – mówił w homilii ksiądz Paweł Skowron, który po kazaniu pobłogosławił dożynkowe wieńce, natomiast burmistrz i sołtysi złożyli dary ołtarza.
W swoim przemówieniu burmistrz Leszek Świder podziękował organizatorom za przygotowanie dożynek, a wszystkim przybyłym za obecność na tym ważnym wydarzeniu. – Spotykamy się na dożynkach gminnych, ponieważ dzisiaj możemy się cieszyć z zebranych owoców ziemi, chociaż wielokrotnie pogoda uniemożliwiała zbiór plonów. To dzięki staraniom polskiego rolnika nie brakuje nam chleba, ale gdy trzeba było, to ten rolnik bronił tej ziemi przed obcymi. Współczesna polska wieś się zmienia, obecnie mniej osób pracuje w rolnictwie, mieszkańcy wsi oczekują jednak inwestycji, które ułatwiają życie codzienne. W sołectwie Chabówka w ostatnim czasie udało się dokończyć salę gimnastyczną przy szkole, a teraz kończymy termomodernizację pozostałej części szkoły, zakupiliśmy też teren obok przedszkola i prowadzimy termomodernizację tego budynku. Wsparliśmy w działaniach klub sportowy, który ma wreszcie swoje lokum, bardzo mocno działamy na rzecz gazyfikacji sołectwa i liczę, że to zadanie zostanie ukończone w tym roku. Projektujemy most do skansenu i aktywnie uczestniczymy w rozwiązaniach drogowych przy realizacji inwestycji kolejowej. Palącym problemem do rozwiązania pozostaje nadal chodnik w kierunku Rokicin czy zamknięta droga w kierunku Rabki – wymieniał włodarz Rabki-Zdroju. - Chcę podziękować gospodarzom dożynek: sołtysowi, radnej, KGW Chabówka, strażakom, zespołowi Majeranki oraz wszystkim za pomoc i przygotowanie uroczystości. Chcę podziękować również pozostałym sołectwom, sołtysom, KGW i zespołom oraz wszystkim którzy zaangażowali się w te dożynki. Jest czas na pracę i zabawę, dzisiaj jest czas na zabawę. Dlatego życzę wszystkim obecnym dobrej zabawy - dodał.
Po przemówieniu burmistrz ucałował dożynkowy chleb, który przekazała mu delegacja trzech sołectw, pokroił i rozdał go zebranym. Gospodarze dożynek zwrócili się do niego, aby zawsze dzielił ten chleb sprawiedliwie i nigdy nie zapominał o najbardziej potrzebujących.
W dalszej części dożynek odbył się koncert orkiestry OSP z Rabki-Zdroju, zespołu dziecięcego Majeranki, przegląd wieńców dożynkowych i stoisk przygotowanych przez gaździny z gminy Rabka-Zdrój. Towarzyszyły im zabawy i przyśpiewki. Potem goście dożynek biesiadowali i bawili się przy muzyce zespołu „Jafer”. Ostatnim punktem dożynek była zabawa taneczna z zespołem „Po Zbóju”.
PROTOKÓŁ DOŻYNKOWY – Rabka-Zdrój 2023
Protokół Jury konkursu wieńców dożynkowych i potraw regionalnych oraz programów artystycznych prezentowanych przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich, zespoły regionalne i stowarzyszenia
Dożynki Gminne, Chabówka - dnia 20 sierpnia 2023 r.
Jury w składzie:
1. Dorota Majerczyk
2. Jolanta Świder
3. Józef Filas
oceniło wieńce dożynkowe sołectw Chabówka, Rdzawka, Ponice, Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan - Zespołu Regionalnego „Robcusie” i „Robcanie”, Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej -Zespołu Regionalnego „Majeranki”, Zespołu „Powicher” ze Rdzawki, „Szafrany” ze Słonego oraz stoiska potraw regionalnych przygotowane przez KGW sołectw: Chabówki, Rdzawki i Ponic.
Szczególne podziękowania kierujemy do gospodarzy tegorocznych dożynek: Sołectwa Chabówka z Panem Sołtysem Robertem Żądło na czele, Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu Sportowego „Lokomotiv”, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej za organizację wydarzenia ważnego dla podtrzymywania i kultywowania lokalnej tradycji regionalnej.
Dziękujemy zespołom regionalnym „Majeranki”, „Robcusie” i „Robcanie”, „Powicher”, oraz chórowi „Szafrany” za udział w obrzędach dożynkowych i zaangażowanie najmłodszego pokolenia.
Jury stwierdza, że wszystkie wieńce były wykonane starannie i przedstawiały różnorodne formy od najstarszych po współczesne. Wykorzystano w nich wszystkie gatunki zbóż, pięknie ozdabiając kwiatami, ziołami oraz płodami rolnymi.
Prezentacji wieńców towarzyszył program artystyczny: przyśpiewki z towarzyszeniem muzyki, których tematem była pracowitość rolników, dobre gospodarowanie, gościnność mieszkańców , szacunek do chleba i dziękczynienie Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony.
W I kategorii na wieńce dożynkowe uczestnicy otrzymują równorzędne nagrody finansowe w wysokości po 700,- zł każda.
Związek Podhalan w Rabce Zdroju Zespoły Regionalne „Robcusie” i „Robcanie” za wieniec przedstawiający spinkę podhalańską z motywem szarotki i krzyża, wykonany ze zbóż, ozdobiony kwiatami.
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej Zespół Regionalny „Majeranki” za wieniec przedstawiający hostię z monogramem IHS wykonany ze zbóż, wyklejany kaszą, ozdobiony kwiatami.
Zespołu „Powicher” ze Rdzawki za wieniec przedstawiający krzyż - monstrancję z monogramem IHS z dwoma ramionami, wykonany ze zbóż, ozdobiony suszonymi kwiatami.
Szafrany ze Słonego za wieniec w kształcie korony z aniołem grającym na skrzypcach, wykonany ze zboża, ozdobiony chlebem, kwiatami, ziołami i płodami rolnymi.
Sołectwo Rdzawka za wieniec w kształcie trójramiennej korony przedstawiający postać św. Floriana wykonany ze zboża oraz wyklejony kaszą i ziarnami.
Sołectwo Chabówka za wieniec przedstawiający pismo święte, kielich z hostią oraz krzyż z sercem i koroną cierniową wykonany ze zboża, wyklejany ziarnami oraz ozdobiony kwiatami z pestek dyni, winogronami i chlebem.
Sołectwo Ponice za wieniec w kształcie trójramiennej korony, a w niej hostię, wykonany ze zboża, ozdobiony winogronami i kwiatami.
W II kategorii – prezentacja stołów dożynkowych – Sołectwa otrzymują równorzędne nagrody po 700,- zł brutto
za potrawy regionalne, wypieki, przetwory, napoje. Jury stwierdza,
że Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały smakołyki tradycyjne oraz współczesne. Na szczególne uznanie zasługuje dekoracja stołów i estetyka potraw. Wykorzystano regionalne elementy dekoracyjne tj. naczynia gliniane, kosze wiklinowe, a także kwiaty polne i ogrodowe, grzyby, runo leśne, owoce i warzywa. Na podkreślenie zasługuje promocja wyrobów mleczarskich z mleka owczego i krowiego – różne gatunki sera, oscypki, bundz a także mięs: dziczyzny, baraniny, wieprzowiny i drobiu. Wszystkie sołectwa zaprezentowały do degustacji wyjątkowo dużą ilość potraw i nalewek w tym: chleby, kołacze, moskole, pierogi z różnym nadzieniem, tradycyjny smalec, wędliny, pieczone mięsa, gołąbki, zupy, gulasze, kasze z grzybami, wypieki, sery i płody rolne.
Na szczególne uznanie zasługują -
w Chabówce: 8 rodzajów pierogów, żurek, kwaśnica, baranina, udziec wieprzowy, moskole, kiszka, gołąbki, makowiec, chleb, ciasta z kakao, śliwkami i jabłkami, 15 rodzajów nalewek, sery: oscypki, korboce i twaróg.
w Ponicach: 10 rodzajów chleba, kołacze ( makowy i serowy), racuchy, wypieki drożdżowe ( z borówkami), różnego rodzaju mięsiwa pieczone, kasza (pęcak z grzybami), krokiety, gulasz z dziczyzny, zupy, sery, bunc , cukinia, owoce i nalewki.
w Rdzawce: 5 rodzajów pierogów, 9 rodzajów przekąsek, kołacze, golonka „sołtysa”, bigos, gulasz, swojskie wędliny, nalewki, chleb na zakwasie, krokiety, różnorodne sery (oscypki, korboce, bunc), domowe ciasta, płody rolne (150 kg dynia).
Jury dziękuje mieszkańcom za włączenie się w organizacje i liczny udział w tegorocznych Gminnych Dożynkach 2023 w Chabówce. Praca na roli kształtuje sumienność i odpowiedzialność – za uprawianą ziemię, za wspólnotę lokalną i narodową, za przekaz wiary, mowy i obyczaju. Świadectwem tego są również uroczystości dożynkowe.
Godne uczczenie święta plonów w gminie jest waszym wspólnym wysiłkiem. Dożynki to największe w roku święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu oraz dziękczynienie Bogu i Matce Bożej za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony. To również radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To obyczaj i nie przemijająca
od XVI wieku tradycja. Warto więc ten obyczaj kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Nagrody finansowe zgodnie z protokołem zostaną wypłacone w kasie Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju ul. Chopina 17 od czwartku 24 sierpnia 2023 r.
w godz. 8.00 – 16.00. Nagrodzonych uczestników prosimy o niezwłoczne odebranie nagród w nadchodzącym tygodniu.
Na tym protokół zakończono.
- Witam was wszystkich, którzy przychodzicie dziękować Panu Bogu za tegoroczne plony, za chleb, który z woli bożej jest nam dany. Zawsze powinniśmy dziękować Panu Bogu, dziś robimy to poprzez wieńce, które są uhonorowaniem rolniczego trudu. Módlmy się, żeby tego chleba nam nie zabrakło, ale też, żebyśmy umieli się nim dzielić i iść z nim do potrzebujących – mówił w homilii ksiądz Paweł Skowron, który po kazaniu pobłogosławił dożynkowe wieńce, natomiast burmistrz i sołtysi złożyli dary ołtarza.
W swoim przemówieniu burmistrz Leszek Świder podziękował organizatorom za przygotowanie dożynek, a wszystkim przybyłym za obecność na tym ważnym wydarzeniu. – Spotykamy się na dożynkach gminnych, ponieważ dzisiaj możemy się cieszyć z zebranych owoców ziemi, chociaż wielokrotnie pogoda uniemożliwiała zbiór plonów. To dzięki staraniom polskiego rolnika nie brakuje nam chleba, ale gdy trzeba było, to ten rolnik bronił tej ziemi przed obcymi. Współczesna polska wieś się zmienia, obecnie mniej osób pracuje w rolnictwie, mieszkańcy wsi oczekują jednak inwestycji, które ułatwiają życie codzienne. W sołectwie Chabówka w ostatnim czasie udało się dokończyć salę gimnastyczną przy szkole, a teraz kończymy termomodernizację pozostałej części szkoły, zakupiliśmy też teren obok przedszkola i prowadzimy termomodernizację tego budynku. Wsparliśmy w działaniach klub sportowy, który ma wreszcie swoje lokum, bardzo mocno działamy na rzecz gazyfikacji sołectwa i liczę, że to zadanie zostanie ukończone w tym roku. Projektujemy most do skansenu i aktywnie uczestniczymy w rozwiązaniach drogowych przy realizacji inwestycji kolejowej. Palącym problemem do rozwiązania pozostaje nadal chodnik w kierunku Rokicin czy zamknięta droga w kierunku Rabki – wymieniał włodarz Rabki-Zdroju. - Chcę podziękować gospodarzom dożynek: sołtysowi, radnej, KGW Chabówka, strażakom, zespołowi Majeranki oraz wszystkim za pomoc i przygotowanie uroczystości. Chcę podziękować również pozostałym sołectwom, sołtysom, KGW i zespołom oraz wszystkim którzy zaangażowali się w te dożynki. Jest czas na pracę i zabawę, dzisiaj jest czas na zabawę. Dlatego życzę wszystkim obecnym dobrej zabawy - dodał.
Po przemówieniu burmistrz ucałował dożynkowy chleb, który przekazała mu delegacja trzech sołectw, pokroił i rozdał go zebranym. Gospodarze dożynek zwrócili się do niego, aby zawsze dzielił ten chleb sprawiedliwie i nigdy nie zapominał o najbardziej potrzebujących.
W dalszej części dożynek odbył się koncert orkiestry OSP z Rabki-Zdroju, zespołu dziecięcego Majeranki, przegląd wieńców dożynkowych i stoisk przygotowanych przez gaździny z gminy Rabka-Zdrój. Towarzyszyły im zabawy i przyśpiewki. Potem goście dożynek biesiadowali i bawili się przy muzyce zespołu „Jafer”. Ostatnim punktem dożynek była zabawa taneczna z zespołem „Po Zbóju”.
PROTOKÓŁ DOŻYNKOWY – Rabka-Zdrój 2023
Protokół Jury konkursu wieńców dożynkowych i potraw regionalnych oraz programów artystycznych prezentowanych przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich, zespoły regionalne i stowarzyszenia
Dożynki Gminne, Chabówka - dnia 20 sierpnia 2023 r.
Jury w składzie:
1. Dorota Majerczyk
2. Jolanta Świder
3. Józef Filas
oceniło wieńce dożynkowe sołectw Chabówka, Rdzawka, Ponice, Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan - Zespołu Regionalnego „Robcusie” i „Robcanie”, Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej -Zespołu Regionalnego „Majeranki”, Zespołu „Powicher” ze Rdzawki, „Szafrany” ze Słonego oraz stoiska potraw regionalnych przygotowane przez KGW sołectw: Chabówki, Rdzawki i Ponic.
Szczególne podziękowania kierujemy do gospodarzy tegorocznych dożynek: Sołectwa Chabówka z Panem Sołtysem Robertem Żądło na czele, Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu Sportowego „Lokomotiv”, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej za organizację wydarzenia ważnego dla podtrzymywania i kultywowania lokalnej tradycji regionalnej.
Dziękujemy zespołom regionalnym „Majeranki”, „Robcusie” i „Robcanie”, „Powicher”, oraz chórowi „Szafrany” za udział w obrzędach dożynkowych i zaangażowanie najmłodszego pokolenia.
Jury stwierdza, że wszystkie wieńce były wykonane starannie i przedstawiały różnorodne formy od najstarszych po współczesne. Wykorzystano w nich wszystkie gatunki zbóż, pięknie ozdabiając kwiatami, ziołami oraz płodami rolnymi.
Prezentacji wieńców towarzyszył program artystyczny: przyśpiewki z towarzyszeniem muzyki, których tematem była pracowitość rolników, dobre gospodarowanie, gościnność mieszkańców , szacunek do chleba i dziękczynienie Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony.
W I kategorii na wieńce dożynkowe uczestnicy otrzymują równorzędne nagrody finansowe w wysokości po 700,- zł każda.
Związek Podhalan w Rabce Zdroju Zespoły Regionalne „Robcusie” i „Robcanie” za wieniec przedstawiający spinkę podhalańską z motywem szarotki i krzyża, wykonany ze zbóż, ozdobiony kwiatami.
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej Zespół Regionalny „Majeranki” za wieniec przedstawiający hostię z monogramem IHS wykonany ze zbóż, wyklejany kaszą, ozdobiony kwiatami.
Zespołu „Powicher” ze Rdzawki za wieniec przedstawiający krzyż - monstrancję z monogramem IHS z dwoma ramionami, wykonany ze zbóż, ozdobiony suszonymi kwiatami.
Szafrany ze Słonego za wieniec w kształcie korony z aniołem grającym na skrzypcach, wykonany ze zboża, ozdobiony chlebem, kwiatami, ziołami i płodami rolnymi.
Sołectwo Rdzawka za wieniec w kształcie trójramiennej korony przedstawiający postać św. Floriana wykonany ze zboża oraz wyklejony kaszą i ziarnami.
Sołectwo Chabówka za wieniec przedstawiający pismo święte, kielich z hostią oraz krzyż z sercem i koroną cierniową wykonany ze zboża, wyklejany ziarnami oraz ozdobiony kwiatami z pestek dyni, winogronami i chlebem.
Sołectwo Ponice za wieniec w kształcie trójramiennej korony, a w niej hostię, wykonany ze zboża, ozdobiony winogronami i kwiatami.
W II kategorii – prezentacja stołów dożynkowych – Sołectwa otrzymują równorzędne nagrody po 700,- zł brutto
za potrawy regionalne, wypieki, przetwory, napoje. Jury stwierdza,
że Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały smakołyki tradycyjne oraz współczesne. Na szczególne uznanie zasługuje dekoracja stołów i estetyka potraw. Wykorzystano regionalne elementy dekoracyjne tj. naczynia gliniane, kosze wiklinowe, a także kwiaty polne i ogrodowe, grzyby, runo leśne, owoce i warzywa. Na podkreślenie zasługuje promocja wyrobów mleczarskich z mleka owczego i krowiego – różne gatunki sera, oscypki, bundz a także mięs: dziczyzny, baraniny, wieprzowiny i drobiu. Wszystkie sołectwa zaprezentowały do degustacji wyjątkowo dużą ilość potraw i nalewek w tym: chleby, kołacze, moskole, pierogi z różnym nadzieniem, tradycyjny smalec, wędliny, pieczone mięsa, gołąbki, zupy, gulasze, kasze z grzybami, wypieki, sery i płody rolne.
Na szczególne uznanie zasługują -
w Chabówce: 8 rodzajów pierogów, żurek, kwaśnica, baranina, udziec wieprzowy, moskole, kiszka, gołąbki, makowiec, chleb, ciasta z kakao, śliwkami i jabłkami, 15 rodzajów nalewek, sery: oscypki, korboce i twaróg.
w Ponicach: 10 rodzajów chleba, kołacze ( makowy i serowy), racuchy, wypieki drożdżowe ( z borówkami), różnego rodzaju mięsiwa pieczone, kasza (pęcak z grzybami), krokiety, gulasz z dziczyzny, zupy, sery, bunc , cukinia, owoce i nalewki.
w Rdzawce: 5 rodzajów pierogów, 9 rodzajów przekąsek, kołacze, golonka „sołtysa”, bigos, gulasz, swojskie wędliny, nalewki, chleb na zakwasie, krokiety, różnorodne sery (oscypki, korboce, bunc), domowe ciasta, płody rolne (150 kg dynia).
Jury dziękuje mieszkańcom za włączenie się w organizacje i liczny udział w tegorocznych Gminnych Dożynkach 2023 w Chabówce. Praca na roli kształtuje sumienność i odpowiedzialność – za uprawianą ziemię, za wspólnotę lokalną i narodową, za przekaz wiary, mowy i obyczaju. Świadectwem tego są również uroczystości dożynkowe.
Godne uczczenie święta plonów w gminie jest waszym wspólnym wysiłkiem. Dożynki to największe w roku święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu oraz dziękczynienie Bogu i Matce Bożej za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony. To również radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To obyczaj i nie przemijająca
od XVI wieku tradycja. Warto więc ten obyczaj kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Nagrody finansowe zgodnie z protokołem zostaną wypłacone w kasie Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju ul. Chopina 17 od czwartku 24 sierpnia 2023 r.
w godz. 8.00 – 16.00. Nagrodzonych uczestników prosimy o niezwłoczne odebranie nagród w nadchodzącym tygodniu.
Na tym protokół zakończono.
-
Komentarze na Facebooku Już teraz komentuj na naszym Facebooku
-
Czekamy na Wasze listy Napisz do nas na adres kontakt@gorce24.pl
Zobacz także
Park remontuje starą wozownię
Wtorek, 15 października 2024 18:44Strażacy zapraszają mieszkańców na szkolenie
Wtorek, 15 października 2024 17:42Krzyż na Maciejowej poświęcony
Wtorek, 15 października 2024 11:46Delegacja z Mszany Dolnej w Warszawie
Wtorek, 15 października 2024 11:38Wysokie zwycięstwo Wierchów (zdjęcia)
Poniedziałek, 14 października 2024 22:08
Zaproszenia
Zdjęcia
Jubileusz 100-lecia Liceum im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju-dzień drugi
Niedziela, 13 października 2024
Klasa Okręgowa: Wierchy Rabka-Zdrój - Krokus Przyszowa 9:2
Niedziela, 13 października 2024
Jubileusz 100-lecia Liceum im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju-dzień pierwszy
Piątek, 11 października 2024
Ogłoszenia
Reklama