• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 22 czerwca 2025
  • Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
Reklama
Wiadomości
Data: 13 listopada 2012, Wtorek / Ilość wyświetleń: 7050

Miejsko-Gminne obchody Święta Niepodległości w Mszanie Dolnej (zdjęcia)

Po raz kolejny wspólnie, samorządy miejski i gminny Mszany Dolnej, świętowały 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wspólnej mszy św. w intencji naszej Ojczyzny zgromadziły się władze powiatowe, miejskie i gminne oraz mieszkańcy. Koncelebrowaną Eucharystię sprawowali: ks. Jerzy Raźny - Proboszcz Parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, ks. Tadeusz Mrowiec - Proboszcz Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego oraz ks. Zbigniew Syczik, który wygłosił również okolicznościową homilię.

Mazurek Dąbrowskiego rozpoczął obchody 94-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny w Mszanie Dolnej - trzydzieści sztandarów pochyliło się nisko. A chwilę później wielobarwny pochód przeszedł ul. J.Matejki na parafialny cmentarz. Biało-czerwone wiązanki kwiatów i znicze na grobach tych, co za niepodległą Polskę zginęli złożyli przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Mszana Dolna - od wielu już lat ten dzień obchodzony jest razem przez obie społeczności. Stąd obecność Wójta Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaby i Przewodniczącego Rady Gminy Jana Chorągwickiego.

Przemarszowi z cmentarza do świątyni towarzyszyła najbardziej znana i popularna wtedy i dziś pieśń polskich legionów "My pierwsza brygada". Kościół zapełnił się wiernymi z różną metryką - ludzie starsi, małżeństwa z dziećmi, młodzież. Dobry przykład swoim wychowankom dali dyrektorzy szkół i nauczyciele, tak z miasta, jak i gminy, radni obu samorządów i kierownicy samorządowych instytucji.

Sprawowaną w intecjach Ojczyzny oraz mieszkańców miasta i gminy mszę św. rozpoczęła "Bogarodzica" - ten "ojców naszych śpiew", jak mówi jedna ze zwrotek monumentalnej pieśni, usłyszeliśmy w wykonaniu Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka pod batutą Piotra Wójcika. Chórzyści od św.Michała wspólnie z Orkiestrą Dętą mszańskiej O.S.P ze swoim kapelmistrzem Piotrem Ratajem zadbali o piękną oprawę niedzielnej liturgii. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Syczik - jej treść oparł na liście św. Pawła do Galatów, w którym czytamy ; "...ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie ! " To zdanie było motywem wiądącym homilii. Kaznodzieja przywołał słowa Jana Pawła II, który w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny prosił i modlił się o mądre zagospodarowanie wolności, o mądre jej wykorzystanie. Kaznodzieja pytał dalej, czy tę wolność każdy z nas mądrze zagospodarował ? I przestrzegał za błogosławionym Papieżem, że prawdziwa wolność nie jest wolnością od przykazań i norm moralnych.

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem pieśni "Boże coś Polskę" To był ostatni religijny punkt niepodległościowych uroczystości. Poczty sztandarowe, których doliczono się aż trzydzieści, razem z orkiestrą strażacką defiladowym krokiem przeszły pod Dom Strażaka. Zanim dowódca uroczystości Zastępca Komendanta Miejsko-Gminnego O.S.P w Mszanie Dolnej Krzysztof Cieluszak dał rozkaz do rozformowania szyków i rozejścia, nadarzyła się okazja by podziękować uczestnikom niedzielnego świętowania - druhom strażakom ze wszystkich jednostek O.S.P z miasta i gminy, dzieciom i młodzieży ze szkolnymi sztandarami, organizacjom kombatanckim i społecznym, orkiestrze i radnym obu samorządów.

Obchody Święta Niepodległości, jak co roku kończą się w mszańskim MOK-u. Tym razem na "lekcję historii" zabrali zgromadzonych w sali dawnego kina uczniowie ZS nr 1 z ul. J.Matejki. Piękna dekoracja, muzyka i gra nastrojowych świateł była dobrym uzupełnieniem recytownych tekstów. Z pewnością w pamięci widzów na długo pozostaną trzy sceny z niedzielnej wieczornicy. Pierwsza już na samym początku widowiska; trzy biało-czerwone flagi zatknięte tuż przed widzami, złowroga muzyka i ciemności muszą zwiastować coś złego - wchodzi trójka młodych ludzi ubrana na czarno. To w symboliczny sposób przedstawieni zaborcy. Wyrywają biało-czerwone sztandary i rzucają w kąt.

I druga scena - chwila rozstania wyruszającego na wojnę młodego żołnierza i bolesna rozterka, czy zostać z ukochaną, czy też odpowiedzieć na wołanie Ojczyzny i podjąć wojenną tułaczkę. I scena ostatnia, chyba najbardziej ściskająca gardło. Żołnierz i ojciec zarazem czyta list od swojej córeczki - widzowie oglądają schyloną nad wymiętą kartą listu postać młodego żołnierza, a w tle na dalszym planie pokój ze stołem, krzesłem i świecą i mała Krysia czytająca na głos list wysłany do taty na wojenny front.

Zanim nieliczni widzowie, a wśród nich ks. Jerzy Raźny, ks. Rafał Piórkowski, ks. Mateusz Korpak, ks. Zbigniew Syczik, ale także liczne grono samorządowe - wójt Bolesłw Żaba, wicestarosta Franciszek Dziedzina, marszałkowie obu lokalnych parlamentów Jan Chorągwicki i Adam Malec, radni i dyrektorzy szkół rozeszli się do domów, młodym aktorom za lekcję patriotyzmu podziękował burmistrz Filipiak i wicestarosta Franciszek Dziedzina. Wieczornicę zakończyła patriotyczna pieśń Andrzeja Rosiewicza pt. "Pytasz mnie" i wspólna fotografia młodzieży ze swoimi nauczycielami pod kierunkiem których spektakl został przygotowany.

Obchody mszańskiego Święta Niepodległości swoją obecnością zaszczycili: Franciszek Dziedzina – Wicestarosta Limanowski, Władysława Anna Jamróz i Antoni Róg – Radni Powiatu Limanowskiego, Tadeusz Filipiak Burmistrz oraz Adam Malec – Przewodniczący Rady Miasta Mszana Dolna wraz z miejskimi rajcami, Bolesław Żaba – Wójt wraz z Janem Chorągwickim – Przewodniczącym Rady Gminy Mszana Dolna, gminni radni i dyrektorzy szkół z obydwu samorządów. Splendoru uroczystości dodała obecność licznie przybyłych pocztów sztandarowych, orkiestry dętej OSP z Mszany Dolnej oraz Chóru Męskiego im. Hajduka. Wspólne świętowanie zakończyła „Wieczornica artystyczna” w Miejskim Ośrodku Kultury.

Źródło: Urząd Gminy Mszana Dolna / Urząd Miasta Mszana Dolna
Reklama
Zobacz także
Reklama