• Gorczański Portal Informacyjny
  • Poniedziałek, 20 maja 2024
  • Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Reklama
Wiadomości
Data: 19 kwietnia 2024, Piątek / Ilość wyświetleń: 1989

W zgodzie i spokoju chcę zakończyć rozpoczęte zmiany, które dadzą szansę kolejnym pokoleniom na spokojne życie i dalsze rozwijanie Rabki-Zdroju. (Materiał wyborczy KWW Leszka Świdra)

Szanowni Mieszkańcy gminy Rabka-Zdrój. Dogrywka wyborcza zbliża się ku końcowi. Czas na podjęcie decyzji, która z dwóch przedstawionych wizji zarządzania i kierunków rozwoju Gminy Rabka-Zdrój jest bliższa Państwa przekonaniom.

Szczegółowe rozliczenie moich 5,5 letnich działań oraz planów na kolejne lata przedstawiałem w kampanii wyborczej przed 7 kwietnia. Można je przejrzeć na stronie www.leszekswider.pl. W ciągu 5,5 lat udało się w Rabce wykonać inwestycje za 121,7 mln zł, które znacząco rozpoczęły zmiany wizerunku Rabki-Zdroju. Pozyskaliśmy na to 79 mln zł ze środków zewnętrznych. Można to porównać do kwot podawanych przez mojego kontrkandydata. W okresie 12 lat, 2006-2018, na inwestycje pozyskano 55,8 mln zł, a całkowita wartość tych inwestycji to kwota 155 mln zł. Ale nie cyfry są najważniejsze. Znacznie istotniejszy jest fakt, że przy tak dużych projektach, które realizowaliśmy, nie zwiększyłem zadłużenia gminy a wręcz obniżyłem je z 25,65 mln zł na 24,4 mln zł. Można zaklinać rzeczywistość, mylić zadłużenie z wynikami przeprowadzonych przetargów na kredyty ale na samym końcu i tak się dowie, że dzisiaj Gmina Rabka-Zdrój jest w dużo lepszym stanie niż kiedy obejmowałem urząd Burmistrza Rabki-Zdroju.

Ostatnie dwa tygodnie kampanii wyborczej pozbawione były jakiejkolwiek merytoryki. Może dlatego, że dwa główne postulaty mojego kontrkandydata czyli przebudowa Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju i stabilizacja osuwiska na ul. Zakopiańskiej są tak zaawansowane, że wystarczy nie przeszkadzać, żeby je skończyć. Smutne jest tylko to, że olbrzymi wysiłek wielu osób, które były zaangażowane w rozwiązywaniu tych problemów jest wyśmiewany i marginalizowany. O ile osuwisko było wynikiem nieprzewidywalnego zdarzenia losowego i można gdybać czy można to było zrobić szybciej, o tyle w przypadku szpitala, przed 2019 r. stan zapaści trwał przez kilkanaście lat i nikt nie miał pomysłu co z tym zrobić. Każdą budowę powinno rozpoczynać się od solidnych fundamentów. Jestem dumny, że udało mi się doprowadzić do momentu, że te fundamenty organizacyjne, finansowe i budowlane szpitala pozwoliły rozpocząć tak bardzo potrzebną Rabce inwestycję. Mówienie o zburzeniu szpitala jest zwykłą niekompetencją i nieprzyzwoitością.

W trakcie kampanii wyborczej byliście Państwo świadkami dwóch różnych wizji prowadzenia kampanii wyborczej i pomysłów na rozwój Gminy Rabka-Zdrój. Starałem się rzetelnie i uczciwie przedstawić to, co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich pięciu lat i to, jakie mam plany na kolejną kadencję. Przedstawiłem te plany w sposób prawdziwy, możliwy do osiągnięcia, nie wykorzystując populistycznych haseł i pustych obietnic. W przeciwieństwie do mojego Kontrkandydata nie wymyślałem w ostatnich dwóch dniach kampanii nowych obietnic jakże różnych od tych sprzed dwóch tygodni. Te obietnice również już dawno są realizowane, zarówno w zakresie dofinansowania sołectw, edukacji czy parku zdrojowego. Nierealny jest pomysł Aqua Parku – już dwa lata temu publikowałem dokumenty dlaczego jest to niemożliwe do wykonania.

Jaka była mijająca kadencja? Była trudna. Nie wszystko przebiegało idealnie ale pomimo różnych problemów ostatnie pięć lat nie było latami zmarnowanymi. Sam nawet nie przypuszczałem z jaką skalą trudności przyjdzie mi się zmierzyć. Zarówno tych wewnętrznych -jak skłócona Rada Miejska oraz zewnętrznych, których nie można było przewidzieć: pandemia covid-19, wybuch wojny na Ukrainie, oberwanie chmury i gwałtowna powódź, osuwisko na ul. Zakopiańskiej, wysoka inflacja, zmiany podatkowe ograniczające dochody własne samorządów. Uważam, że pomimo tych trudności wyszliśmy z tych problemów obronną ręką,

Dla dobra Rabki-Zdroju byłem i jestem w stanie rozmawiać z każdym. Zaowocowało to porozumieniem z panem Rafałem Hajdyłą. W nowej Radzie Miejskiej mamy większość a i z pozostałymi radnymi mam dobre relacje. W życiu jest tak, że można się różnić ale nie można sobie zamykać możliwości współpracy w przyszłości. Mój Kontrkandydat swoimi działaniami w tym tygodniu pokazał, że jest w stanie napisać wszystko zgodnie z zasadą „cel uświęca środki”. To zupełnie dwa różne światy.

Dlatego wybory w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. są tak bardzo istotne dla przyszłości Rabki-Zdroju i dlatego liczny Państwa udział w niedzielnym głosowaniu jest bardzo ważny. To nie tylko wybór burmistrza ale przede wszystkim sposobu zarządzania i wizji rozwoju Gminy. To wybór przyszłości Rabki-Zdroju.

Jeżeli Państwo podzielacie przekonanie, że w Gminie Rabka-Zdrój powinno się kontynuować rozpoczęte zmiany to w niedzielę 21 kwietnia proszę Państwa o oddanie głosu na moją kandydaturę.

Z poważaniem

Leszek Świder - kandydat na Burmistrza Rabki-Zdroju
Reklama
Zobacz także
Reklama