Wiadomości
Data: 11 czerwca 2025, Środa / Ilość wyświetleń: 631
Rabka-Zdrój nagrodzona podczas III Kongresu Społeczności Energetycznych
W dniach 9–10 czerwca 2025 roku w Białce Tatrzańskiej odbył się III Kongres Społeczności Energetycznych – jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych energetyce obywatelskiej i współpracy samorządów w zakresie transformacji energetycznej.
Organizatorem kongresu była Krajowa Izba Gospodarcza Społeczności Energetycznych (KIGSE), a patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Podczas uroczystej gali wręczenia nagród, miasto i gmina Rabka-Zdrój zostały uhonorowane tytułem Lidera Społeczności Energetycznych 2025. Nagrodę – w postaci pamiątkowego pucharu i dyplomu – odebrał osobiście burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.
Wyróżnienie to jest efektem kilkuletnich działań samorządu na rzecz rozwoju lokalnej energetyki odnawialnej. Trzy lata temu z inicjatywy Rabki-Zdroju powstał Klaster Energii „Brama Podhala”, w skład którego wchodzą również gminy: Raba Wyżna, Czarny Dunajec, Bystra-Sidzina oraz miasto Jordanów. Rabka-Zdrój pełni rolę lidera tego projektu.
Klaster złożył wniosek o dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii – zarówno dla budynków użyteczności publicznej, jak i dla mieszkańców – na kwotę 11 milionów złotych. Trwają również prace nad uchwałą Rady Miejskiej dotyczącą powołania spółdzielni energetycznej, co umożliwi rozliczanie wyprodukowanej energii na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.
Nagroda przyznana Rabce-Zdroju stanowi potwierdzenie skutecznej i dalekowzrocznej polityki energetycznej, której celem jest budowanie niezależności energetycznej, wspieranie mieszkańców oraz ochrona środowiska naturalnego.
Podczas uroczystej gali wręczenia nagród, miasto i gmina Rabka-Zdrój zostały uhonorowane tytułem Lidera Społeczności Energetycznych 2025. Nagrodę – w postaci pamiątkowego pucharu i dyplomu – odebrał osobiście burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.
Wyróżnienie to jest efektem kilkuletnich działań samorządu na rzecz rozwoju lokalnej energetyki odnawialnej. Trzy lata temu z inicjatywy Rabki-Zdroju powstał Klaster Energii „Brama Podhala”, w skład którego wchodzą również gminy: Raba Wyżna, Czarny Dunajec, Bystra-Sidzina oraz miasto Jordanów. Rabka-Zdrój pełni rolę lidera tego projektu.
Klaster złożył wniosek o dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii – zarówno dla budynków użyteczności publicznej, jak i dla mieszkańców – na kwotę 11 milionów złotych. Trwają również prace nad uchwałą Rady Miejskiej dotyczącą powołania spółdzielni energetycznej, co umożliwi rozliczanie wyprodukowanej energii na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.
Nagroda przyznana Rabce-Zdroju stanowi potwierdzenie skutecznej i dalekowzrocznej polityki energetycznej, której celem jest budowanie niezależności energetycznej, wspieranie mieszkańców oraz ochrona środowiska naturalnego.
-
Komentarze na Facebooku Już teraz komentuj na naszym Facebooku -
Czekamy na Wasze listy Napisz do nas na adres kontakt@gorce24.pl -
Zobacz także
Kolarze opanują ulice Rabki-Zdroju. W niedzielę czasowe zamknięcia dróg i utrudnienia w ruchu.
Czwartek, 11 czerwca 2026 19:49III Zagórzański Festiwal Folkloru i Tradycji "Jest w orkiestrach dętych jakaś siła!"
Czwartek, 11 czerwca 2026 16:05Świderek Race MTB 2026. Kolarskie święto wraca do Rabki-Zdroju
Czwartek, 11 czerwca 2026 10:17Kino Konesera
Czwartek, 11 czerwca 2026 08:55Parafia zaprasza na Spotkanie Rodzin przy Miłosierdziu
Czwartek, 11 czerwca 2026 08:25
Zaproszenia
Zdjęcia
Rabka-Zdrój: XII edycja Konkursu Pięknego Czytania
Środa, 10 czerwca 2026
Rabka-Zdrój: Lądowanie śmigłowca LPR na stadionie
Poniedziałek, 8 czerwca 2026
Klasa Okręgowa: Wierchy Rabka-Zdrój - Harnaś Tymbark 1:3
Sobota, 6 czerwca 2026
Ogłoszenia
Reklama




















