Wiadomości
Data: 7 lipca 2025, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1660
Muzyka, która niesie dobro - charytatywny koncert Małej Armii Janosika poruszył Rabkę-Zdrój (zdjęcia)
Koncert, który odbył się 6 lipca w rabczańskim amfiteatrze, był wyjątkowy pod wieloma względami – nie tylko artystycznie, ale i sercem. Zorganizowany w szczytnym celu – by pomóc rodzinie poszkodowanej w pożarze – zgromadził tłumy mieszkańców i gości. Publiczność wypełniła przestrzeń aż po granice sceny.
Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził ks. Krzysztof Pierzchała. – „Radosnego dawcę miłuje Bóg. Więc bądźcie radośni i bądźcie ofiarni (...). Kiedy wy miłość okażecie, to kiedyś ktoś wam miłość okaże i tego dobrze się trzymajmy” – mówił, zapraszając do wspólnej modlitwy za rodziny dotknięte tragedią.
Publiczność powitał dyrektor Centrum Kultury, Bolesław Bara:
– „Cieszę się, że tak licznie państwo przybyli na to wyjątkowe wydarzenie. To koncert, który ma trzy wymiary – artystyczny, wspólnotowy i charytatywny. Można na was liczyć – i to jest cudowne” – zaznaczył, zachęcając do wsparcia zbiórki.
W imieniu miasta głos zabrał burmistrz Rabki-Zdroju, Leszek Świder:
– „Gdy w ubiegłym roku pytałem pana Damiana, czy koncert się powtórzy, odpowiedział, że nie będzie na to czasu. Ale kiedy dowiedzieli się o tragedii dwóch naszych rodzin, nie odmówili. Jestem im za to ogromnie wdzięczny” – podkreślał, przypominając, że pierwotny termin koncertu planowany był na 18 maja, jednak z powodu fatalnej pogody wydarzenie zostało przełożone.
Na scenie rabczańskiego amfiteatru wystąpiła Mała Armia Janosika – największa góralska kapela w Polsce, licząca niemal 300 artystów. Założony przez Damiana Pałasza zespół połączył różnorodne pokolenia, pasje i talenty. Koncert rozpoczął się wiązanką pieśni patriotycznych przeplataną fragmentami wystąpień św. Jana Pawła II, a następnie publiczność usłyszała repertuar góralski, pieśni religijne i znane polskie przeboje, takie jak „Płoną góry, płoną lasy” czy wzruszające wykonanie „Barki” – ulubionej pieśni papieża. Zespół zachwycał nie tylko brzmieniem, ale i sceniczną energią, a solowe popisy młodych artystów wywoływały owacje na stojąco.
Charytatywny wymiar koncertu podkreślił sam lider zespołu:
– „Gramy po to, by ktoś mógł odbudować swój dom. Ktoś go stracił, w jedną noc stracił wszystko. Pomóżmy tym, którzy tej pomocy potrzebują. My mamy swoje domy – mamy gdzie wracać, a to takie ważne” – mówił Damian Pałasz, przekazując rodzinie pogorzelców pamiątkową fotografię zespołu.
Wydarzenie zakończyło się ogromnym sukcesem – zebrano 34 385 zł, 330 euro, 20 centów i 20 dolarów.
Na zakończenie koncertu na scenie pojawiła się rodzina pogorzelców, która nie kryła wzruszenia. W specjalnym podziękowaniu przekazali:
„W imieniu pogorzelców oraz naszych rodzin z całego serca dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację tego niezwykłego koncertu. Szczególne podziękowania kierujemy do księży z parafii św. Teresy w Rabce, do pana Damiana Pałasza – inicjatora i wykonawcy wydarzenia, do pana burmistrza Leszka Świdra za patronat, do pana dyrektora Centrum Bolesława Bara za prowadzenie imprezy, do ekip technicznych, artystów, wolontariuszy z OSP Rdzawka, OSP Ponice, GOPR, ratowników medycznych, służb porządkowych, firmy ochroniarskiej SEZAM, pana Marcina Niewiarowskiego, pań z biura MOK, pana Andrzeja Grygla z firmy ELLENA – oraz przede wszystkim do każdego z państwa, kto był z nami w tym dniu. Wierzymy, że dobro wraca, a wasza solidarność jest po prostu niesamowita. Jeśli kogoś pominęliśmy – prosimy, by nie czuł się urażony – wdzięcznością obdarzamy każdego z Was. Serdeczne Bóg zapłać.”
pk/
Publiczność powitał dyrektor Centrum Kultury, Bolesław Bara:
– „Cieszę się, że tak licznie państwo przybyli na to wyjątkowe wydarzenie. To koncert, który ma trzy wymiary – artystyczny, wspólnotowy i charytatywny. Można na was liczyć – i to jest cudowne” – zaznaczył, zachęcając do wsparcia zbiórki.
W imieniu miasta głos zabrał burmistrz Rabki-Zdroju, Leszek Świder:
– „Gdy w ubiegłym roku pytałem pana Damiana, czy koncert się powtórzy, odpowiedział, że nie będzie na to czasu. Ale kiedy dowiedzieli się o tragedii dwóch naszych rodzin, nie odmówili. Jestem im za to ogromnie wdzięczny” – podkreślał, przypominając, że pierwotny termin koncertu planowany był na 18 maja, jednak z powodu fatalnej pogody wydarzenie zostało przełożone.
Na scenie rabczańskiego amfiteatru wystąpiła Mała Armia Janosika – największa góralska kapela w Polsce, licząca niemal 300 artystów. Założony przez Damiana Pałasza zespół połączył różnorodne pokolenia, pasje i talenty. Koncert rozpoczął się wiązanką pieśni patriotycznych przeplataną fragmentami wystąpień św. Jana Pawła II, a następnie publiczność usłyszała repertuar góralski, pieśni religijne i znane polskie przeboje, takie jak „Płoną góry, płoną lasy” czy wzruszające wykonanie „Barki” – ulubionej pieśni papieża. Zespół zachwycał nie tylko brzmieniem, ale i sceniczną energią, a solowe popisy młodych artystów wywoływały owacje na stojąco.
Charytatywny wymiar koncertu podkreślił sam lider zespołu:
– „Gramy po to, by ktoś mógł odbudować swój dom. Ktoś go stracił, w jedną noc stracił wszystko. Pomóżmy tym, którzy tej pomocy potrzebują. My mamy swoje domy – mamy gdzie wracać, a to takie ważne” – mówił Damian Pałasz, przekazując rodzinie pogorzelców pamiątkową fotografię zespołu.
Wydarzenie zakończyło się ogromnym sukcesem – zebrano 34 385 zł, 330 euro, 20 centów i 20 dolarów.
Na zakończenie koncertu na scenie pojawiła się rodzina pogorzelców, która nie kryła wzruszenia. W specjalnym podziękowaniu przekazali:
„W imieniu pogorzelców oraz naszych rodzin z całego serca dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację tego niezwykłego koncertu. Szczególne podziękowania kierujemy do księży z parafii św. Teresy w Rabce, do pana Damiana Pałasza – inicjatora i wykonawcy wydarzenia, do pana burmistrza Leszka Świdra za patronat, do pana dyrektora Centrum Bolesława Bara za prowadzenie imprezy, do ekip technicznych, artystów, wolontariuszy z OSP Rdzawka, OSP Ponice, GOPR, ratowników medycznych, służb porządkowych, firmy ochroniarskiej SEZAM, pana Marcina Niewiarowskiego, pań z biura MOK, pana Andrzeja Grygla z firmy ELLENA – oraz przede wszystkim do każdego z państwa, kto był z nami w tym dniu. Wierzymy, że dobro wraca, a wasza solidarność jest po prostu niesamowita. Jeśli kogoś pominęliśmy – prosimy, by nie czuł się urażony – wdzięcznością obdarzamy każdego z Was. Serdeczne Bóg zapłać.”
pk/
-
Komentarze na Facebooku Już teraz komentuj na naszym Facebooku -
Czekamy na Wasze listy Napisz do nas na adres kontakt@gorce24.pl -
Zobacz także
Kolarze opanują ulice Rabki-Zdroju. W niedzielę czasowe zamknięcia dróg i utrudnienia w ruchu.
Czwartek, 11 czerwca 2026 19:49III Zagórzański Festiwal Folkloru i Tradycji "Jest w orkiestrach dętych jakaś siła!"
Czwartek, 11 czerwca 2026 16:05Świderek Race MTB 2026. Kolarskie święto wraca do Rabki-Zdroju
Czwartek, 11 czerwca 2026 10:17Kino Konesera
Czwartek, 11 czerwca 2026 08:55Parafia zaprasza na Spotkanie Rodzin przy Miłosierdziu
Czwartek, 11 czerwca 2026 08:25
Zaproszenia
Zdjęcia
Rabka-Zdrój: XII edycja Konkursu Pięknego Czytania
Środa, 10 czerwca 2026
Rabka-Zdrój: Lądowanie śmigłowca LPR na stadionie
Poniedziałek, 8 czerwca 2026
Klasa Okręgowa: Wierchy Rabka-Zdrój - Harnaś Tymbark 1:3
Sobota, 6 czerwca 2026
Ogłoszenia
Reklama























































































































