Wiadomości
Data: 10 maja 2026, Niedziela / Ilość wyświetleń: 1087
Nowy wóz bojowy dla OSP Ponice. Druhowie powitali długo wyczekiwane Volvo FL 4x4 (video i zdjęcia)
To ważny dzień dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ponicach i całej lokalnej społeczności. W sobotę 9 maja do remizy OSP Ponice dotarł nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Volvo FL 4x4, który znacząco wzmocni potencjał operacyjny jednostki. Oficjalne przekazanie pojazdu odbędzie się 18 maja w Krakowie podczas uroczystości organizowanej przez Samorząd Województwa Małopolskiego.
Nowoczesny wóz zastąpi wysłużonego, blisko 46-letniego Steyra, który przez dziesięciolecia służył druhom podczas akcji ratowniczych i pożarów. Dla strażaków z Ponic to historyczny moment i efekt wielu starań o pozyskanie nowego sprzętu.
W uroczystym powitaniu nowego samochodu uczestniczyli druhowie z OSP Ponice, a także strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek: OSP Rdzawka, OSP Chabówka, OSP Raba Wyżna i OSP Skawa. Nie zabrakło również mieszkańców oraz sympatyków straży pożarnej. W wydarzeniu uczestniczyli także burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder oraz radni miejscy, którzy wspólnie ze strażakami cieszyli się z pozyskania nowoczesnego wozu dla jednostki z Ponic.
Nowy pojazd to średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo FL z napędem 4x4 i zabudową metalowo-kompozytową. Samochód wyposażono w silnik o mocy od 285 do 326 KM, napęd na cztery koła, blokady mechanizmów różnicowych oraz sześcioosobową kabinę. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi do 16 ton.
Zabudowa wykonana została z materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne - stali nierdzewnej, aluminium i kompozytów. Wóz posiada siedem schowków sprzętowych, aluminiowe żaluzje oraz nowoczesne oświetlenie LED. Samochód został również wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, który pozwoli druhom jeszcze skuteczniej prowadzić działania podczas pożarów, wypadków i innych zagrożeń.
Koszt zakupu pojazdu wyniósł 1 mln 24 tys. zł. Największą część finansowania zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - 686 tys. zł. Pozostałe 338 tys. zł, czyli jedną trzecią wartości inwestycji, zabezpieczyła Rada Miejska w Rabce-Zdroju.
- Nasze argumenty dotarły do pana marszałka. Pokazywaliśmy, że OSP Ponice posiada bardzo wysłużony samochód, że druhowie stale się szkolą i podnoszą swoje umiejętności. Dziś cierpliwość została wynagrodzona - podkreślał burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder podczas powitania pojazdu.
Burmistrz dziękował również pracownikom urzędu, radnym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w starania o pozyskanie samochodu dla jednostki. Jak zaznaczył, nowy pojazd to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców całej gminy i powiatu.
OSP Ponice znalazła się w gronie 23 jednostek z Małopolski, które otrzymały nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska - Bon na ratowanie - Straż Pożarna - Etap II”. Program realizowany jest dzięki Funduszom Europejskim dla Małopolski 2021–2027. Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na zakup nowych pojazdów prawie 16 mln zł.
Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka podkreślał, że zakup nowych samochodów dla OSP to inwestycja w bezpieczeństwo regionu i wyraz uznania dla pracy strażaków ochotników, którzy każdego dnia są gotowi nieść pomoc mieszkańcom.
pk/
W uroczystym powitaniu nowego samochodu uczestniczyli druhowie z OSP Ponice, a także strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek: OSP Rdzawka, OSP Chabówka, OSP Raba Wyżna i OSP Skawa. Nie zabrakło również mieszkańców oraz sympatyków straży pożarnej. W wydarzeniu uczestniczyli także burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder oraz radni miejscy, którzy wspólnie ze strażakami cieszyli się z pozyskania nowoczesnego wozu dla jednostki z Ponic.
Nowy pojazd to średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo FL z napędem 4x4 i zabudową metalowo-kompozytową. Samochód wyposażono w silnik o mocy od 285 do 326 KM, napęd na cztery koła, blokady mechanizmów różnicowych oraz sześcioosobową kabinę. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi do 16 ton.
Zabudowa wykonana została z materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne - stali nierdzewnej, aluminium i kompozytów. Wóz posiada siedem schowków sprzętowych, aluminiowe żaluzje oraz nowoczesne oświetlenie LED. Samochód został również wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, który pozwoli druhom jeszcze skuteczniej prowadzić działania podczas pożarów, wypadków i innych zagrożeń.
Koszt zakupu pojazdu wyniósł 1 mln 24 tys. zł. Największą część finansowania zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - 686 tys. zł. Pozostałe 338 tys. zł, czyli jedną trzecią wartości inwestycji, zabezpieczyła Rada Miejska w Rabce-Zdroju.
- Nasze argumenty dotarły do pana marszałka. Pokazywaliśmy, że OSP Ponice posiada bardzo wysłużony samochód, że druhowie stale się szkolą i podnoszą swoje umiejętności. Dziś cierpliwość została wynagrodzona - podkreślał burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder podczas powitania pojazdu.
Burmistrz dziękował również pracownikom urzędu, radnym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w starania o pozyskanie samochodu dla jednostki. Jak zaznaczył, nowy pojazd to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców całej gminy i powiatu.
OSP Ponice znalazła się w gronie 23 jednostek z Małopolski, które otrzymały nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska - Bon na ratowanie - Straż Pożarna - Etap II”. Program realizowany jest dzięki Funduszom Europejskim dla Małopolski 2021–2027. Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na zakup nowych pojazdów prawie 16 mln zł.
Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka podkreślał, że zakup nowych samochodów dla OSP to inwestycja w bezpieczeństwo regionu i wyraz uznania dla pracy strażaków ochotników, którzy każdego dnia są gotowi nieść pomoc mieszkańcom.
pk/
-
Komentarze na Facebooku Już teraz komentuj na naszym Facebooku -
Czekamy na Wasze listy Napisz do nas na adres kontakt@gorce24.pl -
Zobacz także
Kolarze opanują ulice Rabki-Zdroju. W niedzielę czasowe zamknięcia dróg i utrudnienia w ruchu.
Czwartek, 11 czerwca 2026 19:49III Zagórzański Festiwal Folkloru i Tradycji "Jest w orkiestrach dętych jakaś siła!"
Czwartek, 11 czerwca 2026 16:05Świderek Race MTB 2026. Kolarskie święto wraca do Rabki-Zdroju
Czwartek, 11 czerwca 2026 10:17Kino Konesera
Czwartek, 11 czerwca 2026 08:55Parafia zaprasza na Spotkanie Rodzin przy Miłosierdziu
Czwartek, 11 czerwca 2026 08:25
Zaproszenia
Zdjęcia
Rabka-Zdrój: XII edycja Konkursu Pięknego Czytania
Środa, 10 czerwca 2026
Rabka-Zdrój: Lądowanie śmigłowca LPR na stadionie
Poniedziałek, 8 czerwca 2026
Klasa Okręgowa: Wierchy Rabka-Zdrój - Harnaś Tymbark 1:3
Sobota, 6 czerwca 2026
Ogłoszenia
Reklama






























































































