• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 1 października 2023
  • Imieniny: Danuty, Remigiusza, Romana
Reklama
Informacje
Data: 20 maja 2014, Wtorek / Ilość wyświetleń: 8605

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: budowa nowej zakopianki do Rabki-Zdroju ma rozpocząć się w 2016 r. Przynajmniej takie są plany... (zdjęcia i filmik)

W Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju odbyło się spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie w sprawie budowy nowej "zakopianki" na odcinku z Lubnia do Rabki-Zdroju. Przedstawiciele GDDKIA poinformowali zebranych o planach dotyczących terminu budowy drogi, o jej przebiegu oraz o procedurach związanych z przejęciem na rzecz Skarbu Państwa gruntów pod drogę. Zainteresowanie spotkaniem było bardzo duże.

Generalną Dyrekcję reprezentował Andrzej Kollbek, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału, który jest odpowiedzialny za przygotowani inwestycji wraz z pracownikami.

- To inwestycja przygotowywana od wielu lat. Przeszliśmy już procedurę uzyskiwania decyzji środowiskowej, potem był okres projektowania i w końcu złożyliśmy wniosek o decyzję ZRID - zgodę na realizację inwestycji drogowej. Wniosek złożyliśmy w lutym. Ta decyzja jest w trakcie procedury. Czas oczekiwania na tę decyzję jest przewidywany do końca roku - wyjaśniał dyrektor Kollbek. W decyzji będą m.in. wskazane działki niezbędne do budowy drogi, a co za tym idzie, przeznaczone do wykupu. Grunty z mocy prawa przejdą na własność państwa, a ich właścicielom będzie przysługiwało odszkodowanie. Dyrektor Kollbek informował, że wszystkich właścicieli działek, po których biec będzie droga, odwiedzą rzeczoznawcy, by wycenić grunty. Odszkodowanie będzie wypłacał Urząd Wojewódzki w Krakowie. Aby je otrzymać, w pierwszej kolejności musi być uregulowany stan prawny nieruchomości. Podstawą jest posiadanie księgi wieczystej. Na pytanie, za ile będą wykupowane nieruchomości, odpowiedź nie padła. - To będą takie ceny, jakie są na rynku lokalnym, takie za jak kupujecie między sobą, wynikające z umów notarialnych - padła odpowiedź. Jak poinformowano, wypłacane będą też odszkodowania z tytułu ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości. Będą też wypłacane bonifikaty - 5% od wartości nieruchomości - jeśli wyda się nieruchomość w ciągu 30 dni od zawiadomienia, że została wydana zgoda na realizację inwestycji drogowej. - Namawialibyśmy państwa, żeby korzystać z tego. Mamy przygotowane specjalne druki, oświadczenia, które respektuje urząd. Mając takie oświadczenie, urząd - do tej ceny, którą ustali rzeczoznawca - doliczy jeszcze 5% - poinformowano. Na bonifikatę w wysokości 10 tysięcy zł mogą liczyć osoby, które mieszkają w nieruchomości przejmowanej na rzecz Skarbu Państwa na tzw. koszty przeprowadzki. Na odszkodowania nie mogą liczyć natomiast właściciele działek położonych nad tunelem - one nie będą przejmowane na rzecz Skarbu Państwa, z wyjątkiem działek położonych przy wlocie i wylocie z tunelu. Od odszkodowania nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego. W przypadku firm, podatek VAT będzie musiał być uiszczony.

Na terenie Rabki-Zdroju 33 działki zostaną przejęte w całości, a 116 w części. Państwo przejmie też dwie nieruchomości zabudowane. Na wniosek właściciela będą też prowadzone wykupy tzw. "resztówek", czyli małych działek pozostałych po podziale i wydzieleniu gruntu pod drogę. Tu wykupem będzie zajmowała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przejmowane będą przede wszystkim te działki, które po podziale nie będą już nadawały się do użytkowania, takiego jak dotychczas. Ich wartość będzie wyceniał rzeczoznawca majątkowy.

Dyrektor Kollbek poinformował, że inwestycja będzie długotrwała, głównie ze względu na tunel, który ma powstawać co najmniej 5 lat. Natomiast same drogi dojazdowe do tunelu od strony Krakowa i od strony Zakopanego, powstaną w 2 lata i zaraz po ich wybudowaniu zostaną oddane do użytku. Budowa ma się rozpocząć w 2016 i potrwać do 2021. - Rząd potwierdza cały czas, że inwestycja jest priorytetowa, ma być realizowana i środki muszą się na nią znaleźć. Czy się nie zmienią poglądy rządu, priorytety rządu, szczególnie po wyborach, ja tego nie mogę dziś zagwarantować - podkreślił Andrzej Kollbek.

Wśród uczestników spotkania wiele było głosów powątpiewających w to, że inwestycja dojdzie do skutku. Właściciele działek mówili, że podobne zapewnienia, że inwestycja wkrótce ruszy, słyszeli już wiele lat temu i nie doszły one do skutku.

Właściciele skarżyli się też, że w Polskę idzie informacja, że górale są przeciwni budowie Zakopianki, podczas gdy na odcinku do Rabki-Zdroju nie ma żadnych protestów i jest pełna zgoda na budowę drogi. Przedstawiciele GDDKiA odpowiadali, że wszystkiemu winni są dziennikarze, którzy w pogoni za sensacją informują o Zakopiance wtedy, gdy są protesty, a temat zgody na inwestycję nie przebija się na pierwsze strony gazet. - Niestety, z dziennikarzami wygrać nam się nie udaje i nie mamy na to recepty - mówili przedstawiciele Generalnej Dyrekcji.

Na spotkaniu zaprezentowano też krótki film animowany, pokazujący z lotu ptaka wizualizację planowanej inwestycji - poniżej:(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Mieszkaniec NT
22.05.2014 00:33
IP: 178.43.164.69

Mimo wszystko wierze, że budowa tej drogi ruszy na początku 2016 r.

Rabcuś.
21.05.2014 18:09
IP: 77.254.218.20

Mieszkańcy Rabki Zdroju niecierpliwością oczekują na w/wym. drogę.

Zobacz także

Premiera w "Rabciu" (zdjęcia)

Sobota, 30 września 2023 19:51

Nowe fotele w kinie Śnieżka

Piątek, 29 września 2023 16:52

Didigoliada 2023

Piątek, 29 września 2023 15:02
Reklama