• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 8 grudnia 2023
  • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Reklama
Informacje
Data: 29 września 2014, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 5318

20 lat temu płonął kościół na Obidowej. Strażacy spotkali się w rocznicę wspólnej akcji gaśniczej (zdjęcia)

Na ternie kościoła św. Krzyża na Obidowej w Chabówce odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 20. rocznicy ocalenia świątyni przed całkowitym spaleniem. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele OSP i pozostałych jednostek, które brały udział w gaszeniu pożaru, zaproszeni goście oraz m.in. biskup Jan Szkodoń, który odprawił mszę świętą i poświęcił obelisk upamiętniający wydarzenia sprzed 20 lat.

Kościół został podpalony dwadzieścia lat temu 2 października 1994. W akcji gaśniczej brały udział jednostki OSP Waksmund, Gronków, Chabówka, Długopole, Szaflary, Maruszyna, Ząb, Lasek, Skomielna Biała, Spytkowice, Rokiciny Podhalańskie, Dzianisz, Leszczyny, Biały Dunajec, Raba Wyżna, Łopuszna, Skawa, Czarny Dunajec, Ostrowsko, Rogoźnik, Wróblówka, Pieniążkowice, Kowaniec, Ponice, Jordanów, Ratułów Górny, Rabka – Zdrój i Rdzawka, były też jednostki zawodowe: Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza w Rabce - Zdroju, Państwowa Straż Pożarna w Nowym Targu, Państwowa Straż Pożarna w Zakopanem, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu i Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej - w Krakowie, której 30-metrowy wysięgnik przyczynił się wtedy do uratowania kościoła.

- To, co wydarzyło się 20 lat temu, jest jakby streszczeniem waszej służby. Wtedy ratowaliście ten zabytkowy kościół, ale w jakikolwiek sposób niesiecie pomoc, zawsze chodzi o człowieka, jego życie i zdrowie, chodzi o pomoc, o niesienie pomocy - mówił biskup podczas homilii, przypominając słowa Jezusa "cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich, mnieście uczynili".

Po mszy świętej ks. biskup Szkodoń poświęcił obelisk, który stanął obok świątyni, ufundowany przez OSP Rdzawka, na którym wymieniono wszystkie jednostki biorące udział w gaszeniu pożaru kościoła.

Na koniec strażacy OSP Rdzawka, jako gospodarze uroczystości, przygotowali dla wszystkich strażaków i gości poczęstunek - grochówkę na którą zaprosili po mszy świętej.

(mr)

Fragmenty homilii ks. bpa Jana Szkodonia
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Sympatyk
30.09.2014 20:34
IP: 83.10.91.224

Jeżeli miałbym wybrać jakąś grupę zawodową, to powiem, że najbardziej lubię strażaków, dla nich nie ma rzeczy niemożliwych i są zawsze uczynni. Jak były powodzie to strażacy zawsze byli w terenie i tylko oni, urzędnika żadnego. Pozdrawiam wszystkich strażaków.

Zobacz także
Reklama